Kilkaset instalacji drukarek sublimacyjnych Mutoh RJ-900 XG w Polsce
14 sie 2019 11:48

Mutoh RJ-900 XG to najpopularniejsza w Polsce drukarka japońskiej marki Mutoh. Liczbę instalacji „nad Wisłą” można już liczyć w kilku setkach. Niewygórowana cena powoduje, że mogą sobie na nią pozwolić zarówno startupy, małe firmy i agencje reklamowe, jak i duże drukarnie-fabryki instalujące „farmy” tych drukarek.

„Nie musisz być poligrafem, aby w pełni wykorzystać możliwości tej drukarki. Mutoh RJ-900 XG jest bardzo łatwy w obsłudze i codziennym użytkowaniu - mówi Paweł Stania z dz. marketingu w firmie Atrium Centrum Ploterowe.

Mutoh RJ-900 XG daje szerokie możliwości zastosowania w wielu branżach: reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Nadaje się do produkcji m.in.: koszulek, odzieży sportowej, smyczy, tkanin dekoracyjnych i reklamowych. W procesie termo-sublimacji grafikę można przenosić także na: kubki, sprzęt sportowy, płyty, szkło, drewno, metal, tworzywa, gadżety i wiele innych.

Technologia sublimacji cyfrowej pozwoli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne istniejących parków maszynowych. Ploter doskonale wpisuje się w zmiany zachodzące w druku wielkoformatowym, gdzie coraz więcej aplikacji wykonuje się na ekologicznych nośnikach (np. tkaninach), a potrzeby są coraz częściej spersonalizowane.

Mutoh RJ-900 XG charakteryzuje się szerokością zadruku 107,4 cm. Na system rolowy możemy założyć materiały rolowe lub docięte już arkusze o szerokości 108 cm. Odległość karetki z głowicą od powierzchni druku można ustawić na 2 poziomach. Dzięki temu maksymalna grubość materiału może mieścić się w dwóch zakresach do 1,2 mm lub do 2 mm. System rolowy obsługuje media na gilzie 2-calowej lub po zastosowaniu adaptera - na 3-calowej.

Model XG posiada 1440-dyszową głowicę piezoelektryczną. Jej konstrukcja pozwala na osiągnięcie rozdzielczości druku od super-szybkiej 360 dpi do ultra-precyzyjnej 2880 dpi. 

Głowica drukuje w technologii zmiennej wielkości kropli (Variable Dot). Ich wielkość  mieści się w zakresie od 3,4 do 49,5 pikolitra. Jest to proces zautomatyzowany, a jej efektem są ostre detale, subtelne gradienty i gładkie aple.

Drugą technologią na pokładzie RJ-900 XG jest Intelligent Interweaving. Jest to technologia druku atramentowego stworzona w laboratoriach firmy Mutoh. Umożliwia ona nanoszenie rastra przypominającego rozmytą „chmurę”, „mgłę” lub „falę”. Przeplot kolejnych warstw eliminuje paskowanie atramentu i różnice kolorystyczne. W porównaniu do urządzeń innych producentów, wyeliminowano paskowanie oraz pozostałe niepożądane efekty występujące podczas druku takie jak np. koalescencja atramentu.

Ploter osiąga maksymalną prędkość zadruku do 39,6 m2/h. Tak, więc format A0 zadrukowywany jest w 91 s (360 dpi), a format A1 w niespełna 44 s. W zależności od typu aplikacji i parametrów druku, produktywność urządzenia sięga 18,5 m2/h.

Mutoh RJ-900 XG oprócz osiągów odróżnia się od konkurencyjnych rozwiązań, tym że głowica piezo jest na stałe zamontowana w karetce. Każdy z kolorów CMYK dostarczany jest w litrowych opakowaniach. Zużycie atramentu kształtuje się na dobrym poziomie 8,5 ml/m2. Przy założeniu, pokrycia powierzchni w 67 proc. w rozdzielczości 720 dpi.

Ploter korzysta z wodnych atramentów sublimacyjnych Mutoh DS2 z certyfikatem ÖKOTEX STANDARD 100. Są to bezzapachowe tusze, nie emitujące zapachów zarówno w trakcie druku, jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze oraz pośredniego na papierze transferowym. Atramenty oferują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są do druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 8,5 ml/m2 na papierze sublimacyjnym.

Alternatywnie, oprócz atramentów Mutoh, można zastosować inne farby, np. UltraVision. Sublimacyjne atramenty UltraVision cechują się bardzo głębokim kolorem czarnym. Wykraczają one także poza standardową paletę kolorów CMYK. W ofercie można znaleść 19 gotowych kolorów takich jak: fluorescencyjny żółty, fioletowy, różowy, niebieski i czerwony. Można zamówić także dowolny kolor SPOT’owy. Atramenty sublimacyjne UltraVision są ekologiczne, gdyż cechuje je brak VOC (lotnych związków organicznych). Są także odporne na promienie UV, przez co trwałość wydruków w czasie jest bardzo wysoka. Ponadto atrament nie pieni się, przez co wyeliminowano efekt wypadania dysz. Tusze posiadają certyfikat G7.

Obsługa plotera nie sprawia problemów nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Media są ładowane od góry, przez co RJ-900 XG nie zajmuje dużo miejsca. Jest wyposażony w systemy wciągające materiał, przez co nie ma potrzeby ich ręcznej korekcji. Zadrukowane medium jest odbierane przez bezobsługowy, automatyczny system nawijający.

Ploter jest gotowy do użycia praktycznie po rozpakowaniu i podłączeniu poprzez interfejs USB 2.0 lub Ethernet. Ploter korzysta z rozbudowanego sterownika, dzięki czemu druk może się odbywać z użyciem dowolnego oprogramowania pracującego pod kontrolą systemu Windows. Można także skorzystać oprogramowania RIP.

Wyłącznym dystrybutorem urządzeń firmy Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium Centrum Ploterowe