Kamienna biżuteria z drukarki 3D
30 sty 2017 13:47

biżuteria1Włoska firma DWS swoją rozpoznawalność rynkową zawdzięcza szerokiej gamie tzw. drukarek żywicznych, które wytwarzają wysokiej wierności wydruki z filamentów żywicowych. Najnowsze modele drukarek 3D z portfolio tego producenta można było obejrzeć podczas targów technologicznych CES, które odbyły się ostatnio w Las Vegas (9-12 stycznia br.)

Jednym z 57 zaprezentowanych przez DWS materiałów był Irix Digital Stone, innowacyjny „cyfrowy kamień” – filament, który nadaje się do bezpośredniego drukowania gotowych obiektów. Drukowane z niego przedmioty nie są modelami lub prototypami, lecz finalnymi produktami dla klienta końcowego. Specyfika użytej nanotechnologii oraz innowacyjny, biokompatybilny surowiec pozwalają na tworzenie personalizowanej biżuterii, mającej główne cechy kamienia naturalnego.biżuteria3

Irix Digital Stone jest rodzajem nano-materiału ceramicznego o dobrej wytrzymałości na rozciąganie i wysokiej twardości powierzchniowej. Na specjalnej skali twardości Shore’a Irix uzyskuje wynik 92 stopni (pomiar wykonany twardościomierzem typu D), podczas gdy ludzka kość ma zakres 85-95. Biokompatybilny materiał o tego rodzaju właściwościach sprawdza się w codziennym użytkowaniu, tym samym nadaje się doskonale właśnie na biżuterię. W tej chwili jest dostępny w kolorach: czarnym, białym, koralowym, turkusowym i w odcieniu kości słoniowej. Profile kolorystyczne zostały opracowane zgodnie z trendami mody oraz tak, aby dobrze pasowały do metali wykorzystywanych w tworzeniu biżuterii.

biżuteria2We współpracy z Fiera di Vicenza – centrum konferencyjnym, które obsługuje coroczne międzynarodowe targi jubilerskie Vicenzaoro - firma DWS wydrukowała z materiału Irix specjalny, wielowarstwowy wisiorek, prezentujący możliwości nowej technologii i unikalnego filamentu.  Duża swoboda projektowania w połączeniu z zaletami nowoczesnego materiału daje producentom niemalże nieograniczone możliwości kreatywne i wytwórcze. Maksymalnie ułatwiono proces projektowania geometrycznego skomplikowanych kształtów, co spowodowało, że oferowane rozwiązanie stało się interesujące nie tylko dla przedstawicieli rynku jubilerskiego, ale także innych branż, w tym masowej produkcji przemysłowej. Intrygujące właściwości materiału mogą być wykorzystywane na przykład w architekturze, kiedy elementy wykończeniowe budynku będą łudząco przypominały kamień, jak również w produkcji naczyń czy elementów dekoracyjnych.

Opracowano na podstawie informacji ze strony 3D Printing Industry