Johnson & Johnson inwestuje w technologie druku 3D
21 cze 2017 11:32

Wykorzystanie technologii druku 3D do produkcji niestandardowych rozwiązań w sektorze opieki zdrowotnej nie jest nowym pomysłem – wiele firm rozwiązuje problemy medyczne za pomocą druku 3D. Największą zaletą technologii addytywnych jest możliwość tworzenia unikalnych, indywidualnych rozwiązań zapewniających lepsze rezultaty z punktu widzenia zarówno lekarzy, jak i samych pacjentów.

Johnson & Johnson, jeden z największych producentów medycznych i farmaceutycznych na świecie, od lat wykorzystuje druk 3D w swoich innowacyjnych rozwiązaniach. Od roku 2014 współpracuje w zakresie biodruku tkanek z firmą Organovo, a od ubiegłego roku z koncernem Hewlett-Packard  pracując nad zindywidualizowanymi drukowanymi produktami medycznymi.

W tym miesiącu Johnson & Johnson poinformował o nowych inicjatywach podjętych na rzecz rozwoju innowacji biomedycznych i sposobów leczenia chorób, które pilnie potrzebują nowych metod terapeutycznych. Do takich schorzeń należą przede wszystkim: reumatoidalne zapalenie stawów, otyłość, a także związane z nią powikłania takie jak niealkoholowe zapalenie wątroby (NASH) i cukrzyca typu 2.  W planach jest również nawiązanie nowych partnerstw w celu wypromowania zaawansowanych technologii addytywnych pozwalających na opracowywanie indywidualnych rozwiązań zdrowotnych na całym świecie.

Paul Stoffels, dyrektor ds. naukowych w Johnson & Johnson powiedział: „Stałe zaspokajanie potrzeb współczesnych pacjentów wymaga ciągłego inwestowania w pomysły, które służąc ochronie zdrowia poprawiają jakość i długość życia pacjentów. Dzisiejsze partnerstwa ilustrują zaangażowanie naszej firmy w rozwój najbardziej innowacyjnych metod, które pozwolą nam zmieniać życie pacjentów, szczególnie tych najbardziej potrzebujących w rozwijających się częściach świata".

Współpraca obejmuje strategiczne transakcje i inwestycje mające na celu kontynuację badań biomedycznych, które mają szansę poprawić życie pacjentów i zmienić sposób funkcjonowania opieki zdrowotnej dzięki innowacjom z zakresu druku 3D.

Należąca do grupy Johnson & Johnson firma Johnson & Johnson Services nawiązała niedawno współpracę z firmą Inkbit Corporation. Dzięki wspólnie przeprowadzonym badaniom opracowano unikalną, wielofunkcyjną technologię druku 3D, która może być używana do drukowania złożonych produktów konsumenckich z wbudowaną wewnątrz elektroniką. Dzięki temu unikalna platforma produkcyjna Inkbite będzie optymalizowana i w dalszym ciągu rozwijana. Współpraca ma duże znaczenie również dla firmy Johnson & Johnson, gdyż dzięki niej udaje się promować misję eksplorowania technologii druku 3D w medycynie.

Firma Johnson & Johnson i jej spółki zależne ogłosiły współpracę z następującymi podmiotami:

SLIPS Technologies, która opracowała unikalną technologię powlekania powierzchni, współpracuje z Johnson & Johnson Consumer w celu poprawy efektywności procesu produkcyjnego i redukcji kosztów.

Uniwersytet w Waterloo w Ontario (Kanada) zainicjował dwa niezależne obszary długofalowej współpracy z firmą Johnson & Johnson Vision Care w celu opracowania soczewek kontaktowych o unikalnej jakości i nowych korzyściach dla zdrowia.

Janssen Biotech, dywizja farmaceutyczna Johnson & Johnson, nawiązała wieloletnią współpracę i wynegocjowała umowę licencyjną z Uniwersytetem Monash. Prace dotyczyły rozwoju biologicznych terapii nowej generacji służących zapobieganiu reumatoidalnemu zapaleniu stawów i leczeniu tego schorzenia.

Janssen od lat współpracuje z uniwersytetem San Diego w San Francisco, starając się zidentyfikować mechanizmy, które sprzyjają rozwojowi chorób związanych z otyłością oraz określają cele terapeutyczne, klinicznie użyteczne biomarkery oraz sposoby obejścia żołądka, które mogłyby spowodować wyższą skuteczność leczenia otyłości i jej następstw.

„Nasze unikalne podejście do kreatywnych transakcji pomogło nam zbudować jedno z najsolidniejszych innowacyjnych portfolio w przemyśle medycznym. Dzięki licznym partnerstwom promujemy produkty i rozwiązania, które mogą poprawić lub wydłużyć życie pacjentów. Innowacyjne pomysły naszych współpracowników połączone z dużymi zasobami, jakimi dysponuje firma Johnson & Johnson, doprowadziły do wielu przełomowych i kluczowych dla branży osiągnięć” – powiedział dr Robert G. Urban, zarządzający spółką Johnson & Johnson Innovation.

W tym roku firma Johnson & Johnson oraz należące do niej spółki zależne nawiązały partnerstwa z ponad 20 przedsiębiorstwami i organizacjami. Nadrzędnym celem tego rodzaju współpracy jest  kontynuacja badań nad możliwościami wykorzystania innowacyjnych technologii addytywnych w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Opracowano na podstawie informacji 3D Print.com