Jadalne atramenty inkjetowe Sun Chemical
21 kwi 2022 09:05

Sun Chemical poinformował o rozszerzeniu swojej oferty jadalnych atramentów i farb o serię FSR, stworzoną z myślą o specyficznych potrzebach przemysłu spożywczego i uwzględniającą możliwość bezpośredniego zadrukowywania żywności, w tym pieczywa.

Producent podkreśla, że reprodukcje wykonane z ich udziałem cechują wyjątkowa kolorystyka i ostrość obrazu, a jednocześnie atramenty spełniają najwyższe wymogi jakościowe i formalne (względem przepisów o bezpieczeństwie żywności). Seria FSR (o średniej lepkości) powstała w oparciu o syntetyczne koloranty, dostosowane do bezpośredniego drukowania na żywności przy użyciu cyfrowych głowic piezoeletrycznych takich jak Ricoh GH2200. Uzupełnia ona rodzinę cyfrowych atramentów jadalnych, do której należą linie o niskiej (FSE) i wysokiej (FSS) lepkości, poszerzając możliwości producentów artykułów spożywczych w zakresie dekorowania ich produktów przy użyciu druku cyfrowego.

 Sun Chemical podaje, że seria atramentów FSR jest produkowana z zastosowaniem starannie wyselekcjonowanych syntetycznych barwników do żywności, spełniających regulacje prawne FDA i EU. Można je również bezpośrednio nanosić na produkty żywnościowe, przy zachowaniu odpowiednich warunków, w jakich są one wytwarzane. Technologia ta może również znaleźć zastosowanie przy zadrukowywaniu farmaceutyków i odżywek, gdyż pozwala na aplikowanie atramentu na drażetkach czy kapsułkach. Sun Chemical współpracuje przy jej rozwijaniu z producentami maszyn drukujących, w szczególności skierowanych do branż spożywczej i farmaceutycznej. Firma podkreśla przy tym potrzebę wprowadzenia na rynek w pełni dojrzałej i innowacyjnej technologii zadrukowywania żywności.

Nowa seria atramentów wychodzi naprzeciw obecnym trendom rynkowym: personalizacji artykułów spożywczych, większemu eksponowaniu marki, podnoszeniu atrakcyjności wizualnej i wprowadzaniu wartości dodanej w produktach żywnościowych. Sun Chemical podkreśla, że tendencja ta jest widoczna w skali całego rynku – od małych piekarni aż po duże, wiodące marki przemysłowe.

Sergio Molto – marketing & business development manager, Food & Pharma Inks w firmie Sun Chemical mówi: Obserwujemy znaczące wzrosty na rynku personalizowanych opakowań, zaś w ostatnim czasie – także w kontekście wprowadzania zmiennych danych bezpośrednio na żywności, zwłaszcza na wyrobach piekarniczych. Ta możliwość oznacza znaczącą wartość dodaną zarówno dla właścicieli marek, jak i dla konsumentów. Sun Chemical, wspólnie z koncernem DIC, nieustannie angażuje się w tworzenie nowych i udoskonalanie już istniejących rozwiązań dla branż artykułów spożywczych i odżywek, także poprzez wprowadzanie koloru na finalnym produkcie. Bezpieczeństwo żywności i jakość druku były kluczowymi parametrami w kontekście rozwoju tych produktów. Zależało nam bowiem, by z jednej strony – z myślą o konsumentach – zapewnić odpowiednią ochronę zawartości, z drugiej – firmy je produkującej, przy zachowaniu reputacji brandu. Nowa seria atramentów łączy w sobie głębokie zrozumienie produktu, jakim jest żywność, z wiedzą technologiczną na temat rynku druku cyfrowego. Dzięki temu – wspólnie z naszymi partnerami – jesteśmy w stanie dostarczać wysokiej jakości, bezpieczne rozwiązania i atramenty, dedykowane temu segmentowi rynkowemu.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sun Chemical