Innowacyjne drukarki dla branży medycznej
28 lis 2016 09:41

c831dm_zdjecie-sprzetuFirma OKI przedstawiła innowacyjne rozwiązania dedykowane branży medycznej. Najnowsze drukarki medyczne firmy OKI wyposażono w oprogramowanie DICOM, które umożliwia drukowanie obrazów bezpośrednio z urządzeń medycznych. 

Urządzenia OKI skracają obieg dokumentacji medycznej dzięki bezpośredniemu drukowi zdjęć z tomografów, urządzeń rentgenowskich czy aparatów USG na przystosowanej do tego drukarce. Skrócony proces druku pomija pośredniczące do tej pory komputery z oprogramowaniem do konwersji oraz dodatkowy osprzęt zewnętrzny.

Nowe technologie proponowane przez japońskiego producenta spotkały się z zainteresowaniem na polskim rynku medycznym. Drukarki OKI z zintegrowanym oprogramowaniem DICOM z sukcesem wdrożono w sieci oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej PAKS w Ustroniu.

Nasza pracownia zajmuje się radiologią naczyniowo-sercową. Dziennie przygotowuję dokumentację średnio dla dziesięciu pacjentów – mówi dr Agnieszka Stanek z PAKS. – Do tej pory wszystkie zdjęcia z badań tomograficznych trafiały na mój komputer, gdzie były przygotowywane do druku i przesyłane do drukarki medycznej. Dzięki rozwiązaniu zaproponowanym przez OKI moja codzienna praca została ułatwiona i skrócona – dodaje. 

Poza krótszym procesem obiegu dokumentów dla placówek medycznych ważna jest wysoka jakość wydruków medycznych. Lekarze przed podjęciem decyzji w sprawie konkretnego pacjenta, muszą otrzymać precyzyjny obraz jego stanu zdrowia. Drukarki medyczne OKI wykorzystują technologię drukowania LED, która umożliwia najwyższą jakość wydruków przy niewielkich rozmiarach urządzeń.

Wcześniej korzystałam z maszyny atramentowej, która zajmowała mi prawie połowę pokoju i była bardzo wolna. Drukarka OKI jest nieduża, przez co poprawiły się także moje warunki pracy – opowiada dr Stanek.

W sieci PAKS tworzenie i obieg dokumentacji medycznej skrócił się, co pozwoliło na oszczędność czasu i pieniędzy.

Stworzenie systemu do przesyłu danych medycznych, który idealnie wpisywałby się w potrzeby sieci PAKS wymagało wsłuchania się w potrzeby chirurgów i kardiochirurgów. Po konsultacjach, testach i w wyniku odpowiedniej konfiguracji udało się osiągnąć maszynę, która pomaga w codziennej pracy lekarzy i w ratowaniu ludzkiego życia – mówi Piotr Lipko z OKI.

Drukarki medyczne OKI z oprogramowaniem DICOM mogą być wykorzystane wszędzie tam, gdzie korzysta się ze sprzętu medycznego i wydruków dokumentacji medycznej: w przychodniach, szpitalach i gabinetach specjalistycznych, zarówno w publicznej służbie zdrowia, jak i w prywatnych placówkach medycznych. Drukarki kompatybilne są z wszystkimi urządzeniami wykorzystywanymi w medycynie od zdjęć rentgenowskich poprzez medycynę nuklearną do rezonansu magnetycznego.

Urządzenia wielofunkcyjne, poza celami diagnostycznymi, mogą realizować również codzienne zadania w zakresie standardowych potrzeb biurowych. Wybór jednego urządzenia pozwala dzięki jego funkcjom wykorzystać go na wielu polach – do druku formularzy, raportów, dodatkowych wyników badań dla pacjentów. Wielofunkcyjność urządzeń OKI może przyczynić się do zmniejszenia liczby potrzebnych urządzeń drukujących w placówce oraz do oszczędności materiałów eksploatacyjnych.

W ofercie firmy OKI znalazły się cztery produkty, które przystosowane są do użytku w medycynie. Wszystkie urządzenia drukują w kolorze, dwa z nich – C610DM i C711DM w formacie A4, a dwa kolejne – C831DM i C910DM dodatkowo w formacie A3. Urządzenia drukują z prędkością od 34 do 36 stron na minutę, na różnych nośnikach. Są to ponadto drukarki energooszczędne, na które producent przewidział trzyletni okres gwarancji.

Opracowano na podstawie informacji OKI