Inkjetowe rozwiązania Kodaka
22 lip 2016 12:44

Tegoroczne targi drupa upłynęły firmie Kodak pod znakiem technologii druku inkjetowego. Na stoisku firmowym miały miejsce światowe premiery maszyny UltraStream oraz rozwiązania XGV (Extended Gamut + Varnish), przeznaczonego na rynek zadrukowywania podłoży giętkich w technologii wąskiej wstęgi. Natomiast praktyczne przykłady zastosowania druku inkjetowego można było obejrzeć zwiedzając część stoiska zaaranżowaną w formie loftu, opatrzonego hasłem „This is Inkjet!”.

Technologia UltraStream i maszyny na niej bazujące są skierowane do firm poligraficznych oczekujących najwyższej jakości obrazowania. Zapewnia drukowanie z rozdzielczością 600x1800 dpi i prędkością do 150 m/min na szerokiej gamie papierów i podłoży plastikowych. Może być wykorzystywana do najbardziej wymagających prac, w tym etykiet i opakowań drukowanych w technologii wąskowstęgowej. Zastosowane tu modułowe głowice mogą mieć szerokość – w zależności od konfiguracji – od 8 do 97 cali.

Pokazy „na żywo” obejmowały też znaną już z rynku maszynę Kodak Prosper 6000C, zapewniającą maksymalną prędkość rzędu 300 m/min. Model pracujący na stoisku został wyposażony w liczne opcje wykańczania w trybie inline. Drukowano w nim kilka zleceń: czasopisma i katalogi, do wykonania których wykorzystano niskogramaturowe papiery powlekane, oraz różne prace akcydensowe.

Z kolei na stoisku manroland web systems prezentowana była maszyna Prosper 6000S w wersji Hybrid. To efekt podpisanej właśnie umowy OEM, na bazie której technologia Kodak Stream Inkjet będzie integrowana z maszynami zwojowymi oraz urządzeniami introligatorskimi tego producenta, umożliwiając nanoszenie – w trybie inline – personalizowanych danych w różnych produktach akcydensowych i półakcydensowych, np. gazetkach sklepowych. Kodak Prosper 6000S umożliwia drukowanie z rozdzielczością 600x600 dpi oraz prędkością dostosowaną do wydajności konwencjonalnych linii zwojowego druku offsetowego.

Technologia Kodak Stream Inkjet była prezentowana także na stoisku drugiej z firm, która podpisała z Kodakiem umowy OEM na jej zastosowanie w swoich rozwiązaniach. Matti Technology, bo o niej mowa, wdroży czarno-białe głowice Prosper w maszynie MonoStream, skierowanej na rynek arkuszowej i zwojowej produkcji książek, podręczników, zeszytów ćwiczeń, dokumentów transakcyjnych oraz materiałów instytucjonalnych i akcydensowych.

Z myślą o drukarniach fleksograficznych, rotograwiurowych oraz offsetowych firma Kodak prezentowała rozwiązanie XGV (Extended Gamut + Varnish), w wersji targowej dedykowane produkcji materiałów giętkich w technologii wąskiej wstęgi. Wykorzystano tu siedem systemów wdrukowywania danych z rodziny Kodak S, które nanosiły – poza standardowym zestawem CMYK – także trzy dodatkowe kolory: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Pokazy uwzględniały też dodatkowy moduł aplikujący cyfrowy lakier wodny. W maszynie zastosowano przyjazne dla środowiska atramenty wodne, zgodne z unijnymi dyrektywami względem kontaktu z żywnością i związanych z tym obostrzeń dotyczących podłoży giętkich.

Praktyczne przykłady zastosowania różnych technologii inkjetowych Kodak znalazły się w specjalnej przestrzeni wystawienniczej „This is Inkjet!”, stylizowanej na loft stanowiący część „dzielnicy Kodak”. W tym swoistym apartamencie znalazły się – zadrukowane w maszynach bazujących na rozwiązaniach amerykańskiego producenta – elementy podłogowe, kubki, lady, meble, tapety ścienne, chusteczki i inne produkty codziennego użytku. Każdy z nich był opatrzony stosowną etykietką, informującą o zastosowanym podłożu i technologii drukowania.

Philip Cullimore, prezes Kodak Enterprise Inkjet System Division, tak podsumował inkjetową „ofensywę” firmy Kodak na targach drupa 2016: „Technologia Stream oznacza wiele możliwości w kontekście drukowania akcydensów, opakowań i etykiet. Wykorzystać w tym celu można maszynę Prosper 6000 w wersji akcydensowej, nowo wprowadzoną przez nas technologię UltraStream, jak też rozwiązanie XGV przeznaczone na rynek materiałów giętkich. Targi drupa były znakomitą okazją nie tylko do zapoznania się z tymi technologiami przez naszych gości, ale też do dyskusji i rozmów z potencjalnymi partnerami technologicznymi, zainteresowanymi wykorzystaniem naszych rozwiązań – na bazie umów OEM – w swoich liniach produkcyjnych i maszynach drukujących”.


Opracowano na podstawie materiałów PAI.