IKEA tworzy fotel 3D
13 wrz 2018 12:03

Szwedzki producent mebli IKEA niedawno ogłosił rozpoczęcie współpracy z grupą e-sportową Area Academy oraz start-upem UNYQ, który z wykorzystaniem technologii przyrostowych produkuje protezy. Razem będą pracować nad ergonomiczne krzesłem dla graczy, które miałoby być maksymalnie dopasowane do użytkownika.

O tym, jak ważne jest siedzisko i pozycja w trakcie siedzenia wie każdy, kto boleśnie zdał sobie sprawę z faktu posiadania mięśni grzbietu i kręgosłupa po czasie spędzonym przed komputerem sięgającym kilkunastu godzin. Ergonomia stanowiska pracy (czy też stanowiska do grania) to nie bujda, a odpowiednie krzesło wspomagające przybieranie prawidłowej postawy potrafi zdziałać naprawdę wiele.

Z podobnego założenia wyszła IKEA, rozpoczynając prace nad prototypem spersonalizowanego gamingowego fotela. Prototypy mające ulżyć bólom pleców graczy w trakcie corocznych IKEA Democratic Days stworzył Marcus Engman. Cały proces prototypowania, od projektu i danych biometrycznych do spersonalizowanego siedziska, zajął 9 tygodni.

Krzesło Ubik z pozoru wygląda zupełnie zwyczajnie. Wyjątkiem są dwie poduszki, które zostały wydrukowane w 3D w taki sposób, by jak najlepiej dopasować się do ciała siedzącego. Dzięki współpracy z UNYQ możliwe stało się wykorzystanie danych ze skanera 3D do stworzenia spersonalizowanych platform montowanych w siedzisku. Area Academy przysłużyło się doświadczeniem w zakresie ergonomii używanych przez graczy sprzętów.

Stworzenie projektu platform odbywa się w ciągu dwóch tygodni od uzyskania danych ze skanera 3D. Wydrukowane w 3D poduszki o siatkowatej strukturze mają być nie tylko wygodne, ale i sprawiać, by użytkownik przybierał prawidłową postawę, zapobiegając bólom pleców.

Jak na razie, ostateczny wygląd fotela jest nieznany, nie wiadomo więc, czy krzesło w finalnej wersji będzie posiadało oparcie – jednak jeśli faktycznie wymusza przybranie prawidłowej pozycji, to oparcie nie jest aż tak potrzebne. Ubik pojawi się w sklepach w 2020 roku i będzie dostępny jedynie przez ograniczony czas.

Opracowano na podstawie informacji portalu przyrostowo.pl