Hybrydowa drukarka Mutoh ValueJet 1626UH w firmie Kurcewicz
28 lut 2019 06:00

Kolejna, hybrydowa drukarka LED - Mutoh ValueJet 1626UH - trafiła tym razem do firmy Kurcewicz z Nowego Tomyśla. Przedsiębiorstwo, tym sposobem jeszcze bardziej wzmocniło swoje bogate portfolio usług.

Seria ValueJet UH japońskiej firmy Mutoh to plotery hybrydowe, czyli drukujące zarówno z roli na rolę jak i dzięki dostawianym stołom, na materiałach sztywnych. Seria „UH” obejmuje 2 bliźniacze drukarki: Mutoh ValueJet 1626UH oraz Mutoh ValueJet 1638UH. Pierwsza z nich trafiła z początkiem tego roku do Nowego Tomyśla, gdzie mieści się wspomniana Firma Kurcewicz.

Made In Japan
Mutoh ValueJet 1626UH posiada jedną szybką, stałą głowicę piezoelektryczną, natomiast model 1638UH posiada dwie takie głowice. Różnią się, więc tylko wydajnością. W obu przypadkach są to drukarki 6-kolorowe. Oprócz standardowych kolorów CMYK, drukarki posiadają kolor BIAŁY oraz LAKIER.

To dzięki białemu atramentowi, diametralnie rozszerzają się możliwości plotera. Kolor ten stosowany jako poddruk umożliwia zadruku kolorowych nośników. Natomiast stosowany jako nadruk na grafice CMYK umożliwia znakowanie materiałów przezroczystych od strony wewnętrznej (szkło, plexi). Oczywiście, można drukować także samym kolorem białym np. na czarnych płytach typu Ikobond.

Drukarki serii UH w trybie druku z roli cechują się maksymalną szerokością materiału 1625 mm. W zależności od wybranej nawijarki, można założyć role o ciężarze do 30, 80 lub 100 kg. W trybie stołowym (tzw. flatbed) ploter może zadrukować płytę o maksymalnej szerokości 1625 mm i długości 1200 mm. Grubość materiału może wynosić aż 15 mm.

Mutoh ValueJet 1626/38UH umożliwia druk dwoma typami atramentów tzw. „rigid” oraz „roll”. Te drugie cechują się wysoką rozciągliwością, tak ważną przy zadruku materiałów elastycznych, np. folii wylewanych. Cechą wspólną obu atramentów, jak i technologii LED-UV jest utrwalenie w momencie druku, przez co wydruk jest gotowy do dalszej obróbki, aplikacji lub sprzedaży bezpośrednio po ściągnięciu z plotera.

Zastosowane w ValueJet 1626UH lampy LED charakteryzują się długowiecznością (czas pracy to ok 14.250 roboczogodzin). Ich zadaniem jest światło-utwardzenie atramentu na powierzchni zadrukowywanego przedmiotu. Efektem użycia technologii LED jest zastosowanie niskich temperatur, przez co możliwy jest druk na podłożach wrażliwych na wysoka temperaturę.

Urządzenie oferują wysoką jakość zadruku na takich materiałach jak ABS, aluminium, PE, PET, PMMA (akryl), PP, PS, PVC, drewno czy szkło. Dzięki zastosowaniu lakieru można dodatkowo uzyskać efekt uszlachetniający lub 3D (np. alfabet Braille czy wyczuwalna w dotyku faktura np. drewna).

Mutoh ValueJet serii UH dzięki możliwości zadruku materiałów płaskich sprawdza się więc w produkcji wszelkiego rodzaju szyldów, znaków, grafik sklepowych POP / POS, opakowań i ich prototypów, puzzli, map, tablic informacyjnych, elementów budowy maszyn, dekoracji, grafik targowych i wielu innych. Z kolei dzięki możliwości zadruku z roli daje możliwość gotowych do użycia naklejek, hologramów, plakatów, banerów, grafik podświetlanych, grafik samochodowych, obrazów i wielu innych.

Koszt wydruku LED-UV jest już porównywalny z drukiem eko-solwentowym. Jeżeli do tego uwzględnimy niski pobór prądu przez urządzenie (< 700 W) – rachunek ekonomiczny staje się jeszcze bardziej korzystny. Jeżeli chodzi o ekologię to proces druku cechuje się brakiem lotnych związków organicznych (0% VOC), brakiem ozonu (ozon free), brakiem rtęci, ołowiu, oparów oraz brakiem zanieczyszczeń powietrza (non-HAP).

Mutoh wyposażył ploter w wielokrotnie nagradzaną technologię druku Intelligent Interweaving eliminującą paskowanie. Drugą technologią zastosowaną w tym ploterze jest VarDot (Variable Dot), czyli zmienna wielkość kropli atramentu. Głowice piezo, które zostały zaprojektowane specjalnie dla firmy Mutoh, mogą generować krople w wielkości od 3.8 do 28 pl i pozwalają osiągnąć rzeczywistą rozdzielczość 1440 x 1440 dpi.

Mutoh ValueJet serii UH został wyposażony w autorskie, dedykowane oprogramowanie wykorzystujące pełne możliwości urządzenia, m.in. druk wielowarstwowy, druk kolorami CMYK, białym, lakierem i wiele innych. Oczywiście, ploter może pracować także pod kontrolą zaawansowanego oprogramowania RIP - ONYX.

Doceniony przez profesjonalistów
W ostatnim czasie hybrydowa drukarka LED-UV - Mutoh ValueJet 1638 UH – została nagrodzona 4 krotnie przez amerykańskie i europejskie stowarzyszenia. W 2018 roku SGIA po raz drugi z rzędu wybrało ten ploter na zwycięzcę kategorii „Ploter stołowy / hybrydowy poniżej 100 tys. USD”.

Warto podkreślić, że Mutoh ValueJet 1638UH zwyciężył w kategorii do 100 tys. USD, wygrywając z nawet z 2-3 krotnie droższymi rywalami, gdyż ten ploter kosztuje tylko 35 tys. EUR! Przyznanie „rok po roku” tej cenionej w Ameryce nagrody jest dowodem, że Mutoh opracowuje produkty przyszłościowe. Wybierając urządzenia Mutoh do swojej firmy, można być pewnym, że ich możliwości będą wyprzedzały konkurencyjne rozwiązania przez wiele lat. Cieszymy się, że od ponad 2 dekad możemy produkty Mutoh’a wdrażać w Polsce. Mówi Paweł Stania z firmy Atrium Centrum Ploterowe.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Mutoh ValueJet 1638 UH został nagrodzony tytułem plotera roku przez Wide-Format & Signage, dwoma tytułami(!) przez SGIA jako „Ploter stołowy / hybrydowy poniżej 100 tys. USD” oraz „Ploter rolowy poniżej 80 cali szerokości”. Na europejskim podwórku VJ-1638 UH zdobył także tytuł plotera roku przyznawany przez EDP (European Digital Press Association).

Tak liczne nagrody dla urządzeń serii UH bardzo cieszą, jednak jeszcze większym powodem do dumy jest fakt, że każdego dnia sprawdzają się u naszych Klientów, jak np. od niedawna w Firmie Kurcewicz.

Opracowano na podstawie informacji Atrium Centrum Ploterowe.