HP wprowadza na rynek nowy materiał polipropylenowy
23 cze 2020 06:00

HP kontynuuje rozwój działalności w zakresie druku 3D i produkcji cyfrowej, pozyskując nowych klientów i partnerów oraz wprowadzając kolejne innowacyjne rozwiązania. Aby wspierać rozwój całego rynku i udostępniać klientom nowe zastosowania technologii druku 3D, firma opracowała pierwszy tego typu materiał polipropylenowy do wytwarzania przyrostowego.

Nowy materiał polipropylenowy HP 3D High Reusability PP, stworzony dzięki technologiom BASF, to wszechstronny, wytrzymały i odporny na działanie substancji chemicznych materiał, który został dopuszczony do użytku w produkcyjnych systemach druku 3D HP. Jest on idealny dla klientów z sektora motoryzacyjnego, wyrobów konsumenckich, przemysłowego i medycznego, którzy poszukują optymalnej równowagi pomiędzy wydajnością a kosztami produkcji.

Firma HP ogłosiła również nawiązanie współpracy z firmą Oechsler, światowym liderem w zakresie projektowania i produkcji, w celu opracowania zastosowań zarówno dla nowego polipropylenu, jak i rozszerzenia oferty materiałów HP, a także z nowym klientem Cobra Golf w zakresie technologii druku 3D z użyciem metalu (Metal Jet).

Reakcja na kryzys związany z pandemią to punkt zwrotny dla całej branży. Firma HP i jej partnerzy wydrukowali ponad 3,3 mln części, aby zrekompensować braki w dostawach, umożliwić lokalną produkcję, a także wspomóc pracowników służby zdrowia, działających na pierwszej linii frontu walki z wirusem  – powiedział Ramon Pastor, tymczasowy prezes działu druku 3D i produkcji cyfrowej w HP Inc. – Próbując odnaleźć właściwą drogę w tej nowej rzeczywistości, kontynuujemy realizację naszej strategii oraz wprowadzamy nowe, innowacyjne materiały i rozwiązania w zakresie druku 3D, a także nawiązujemy partnerstwa, aby pomóc naszym klientom w ponownym uruchomieniu produkcji i dostarczaniu przełomowych innowacji dla światowego przemysłu.

Przełomowy polipropylen stwarza nowe perspektywy i umożliwia bardziej zrównoważoną produkcję. Polipropylen to wszechstronny materiał idealny do szerokiej gamy zastosowań w branży motoryzacyjnej, wyrobów konsumenckich, przemysłowej i medycznej. Nowy materiał polipropylenowy HP 3D High Reusability PP, stworzony dzięki technologiom BASF, oferuje klientom te same właściwości, co powszechnie stosowane tworzywa polipropylenowe wykorzystywane w technologii wtryskowej, których zastosowania są niemal nieograniczone. Dzięki doskonałej odporności na działanie substancji chemicznych, niskiej absorpcji wilgoci i długotrwałej wytrzymałości polipropylen jest idealny do produkcji rur, systemów przewodzenia płynów oraz pojemników. Producenci samochodów będą mogli na przykład wykorzystać ten sam materiał polipropylenowy do tworzenia prototypów i produkcji części końcowych montowanych na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, a także pod maską samochodu.

Nowy materiał polipropylenowy, opracowany na potrzeby drukarek HP Jet Fusion 3D Serii 5200, oferuje wysoką wydajność i minimalizuje ilość odpadów wytwarzanych w trakcie produkcji przemysłowej. Oprócz bezprecedensowej ekonomii użytkowania i wydajności nowy materiał polipropylenowy pozwala na ograniczenie ilości odpadów. dzięki możliwości ponownego wykorzystania pozostałego proszku nawet do 100 procent.

HP pracuje nad zupełnie nowymi zastosowaniami dla materiału polipropylenowego wspólnie ze swoimi partnerami, dostawcami części i klientami, takimi jak :

 • Extol, firmą specjalizującą się w inżynierii tworzyw sztucznych i przygotowywaniu innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Firma ta dysponuje wiodącą w branży technologią montażu tworzyw sztucznych, niestandardowymi rozwiązaniami w zakresie automatyki,
  a także usługami inżynieryjnymi;
 • GKN Powder Metallurgy /Forecast 3D, dostawcą nowoczesnych rozwiązań w zakresie przemysłowego druku 3D, krótkich serii produkcyjnych oraz produkcji wielkoseryjnej;
 • Henkel, liderem w zakresie wysoce wytrzymałych materiałów klejących i rozwiązań inżynieryjnych;
 • Oechsler, wiodącym dostawcą części wytwarzanych techniką przyrostową;
 • Prototal, jednym z najbardziej doświadczonych producentów części w Europie.

Aby pomóc swoim klientom sprawniej przejść na produkcję cyfrową, firma HP ogłosiła nową, rozszerzoną ofertę usług wsparcia 3D oraz nowe partnerstwa przemysłowe, w tym:

 • Usługi wsparcia 3D HP: Firma HP przedstawia szereg nowych usług wsparcia dla klientów, takich jak optymalizacja projektowania dla przełomowych zastosowań, usprawnienie procesów produkcyjnych w celu umożliwienia masowej produkcji i dostosowywania wyrobów, a także usługi identyfikacji i odkrywania nowych zastosowań. Więcej informacji na temat usług wsparcia 3D HP można uzyskać pod adresem com/go/3DProfessionalServices.
 • BASF i HP rozwijają swoje partnerstwo strategiczne w celu wspólnego opracowywania nowych zastosowań wraz z wiodącymi na rynku klientami z branży motoryzacyjnej, konsumenckiej, przemysłowej i medycznej. Dzięki nowemu polipropylenowi oraz niedawnemu wprowadzeniu innowacyjnego termoplastycznego poliuretanu ULTRASINT® TPU01, obie firmy współpracują w celu przyspieszenia procesów projektowania i masowej produkcji części drukowanych w 3D, tak aby klienci mogli wprowadzać produkty na rynek szybciej, efektywniej i taniej oraz w bardziej zrównoważony sposób niż kiedykolwiek wcześniej.
 • Nowe strategiczne partnerstwo z firmą Oechsler AG, wiodącym, globalnym dostawcą rozwiązań inżynieryjnych i jednym z największych producentów części w przemyśle opartym na druku 3D. Partnerstwo to obejmuje pełen cykl życia produktu, od projektowania zastosowań do produkcji części końcowych. Oechsler korzysta z floty drukarek HP Jet Fusion 5200 3D Series oraz szerokiej oferty materiałów, aby pomóc w tworzeniu nowych zastosowań wiodącym producentom samochodów, globalnym firmom produkującym urządzenia elektroniczne dla konsumentów, producentom urządzeń gospodarstwa domowego oraz urządzeń komercyjnych, a także dostawcom innowacyjnych urządzeń medycznych.
 • Fast Radius, wiodąca firma zajmująca się technologią produkcji, została zakwalifikowana jako nowy członek Sieci Produkcji Cyfrowej HP (ang. HP Digital Manufacturing Network), globalnej społeczności partnerów produkcyjnych HP, której celem jest zapewnienie wsparcia w zakresie masowego projektowania, produkcji i dostaw części wykonanych z metalu lub tworzyw sztucznych przy wykorzystaniu rozwiązań HP w zakresie druku 3D. Członkowie Sieci Produkcji Cyfrowej HP posiadają rozległą wiedzę fachową dotyczącą nowoczesnej produkcji przyrostowej, skutecznie zarządzają jakością i wykorzystują kompleksowe procesy produkcyjne, a także posiadają bogate doświadczenie w zakresie dużych zleceń produkcyjnych. Sieć Produkcji Cyfrowej HP obejmuje partnerów w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie.   

Cobra Golf, lider w zakresie projektowania i produkcji kijów golfowych, a także tworzenia związanych z nimi innowacyjnych rozwiązań, wybrał HP Metal Jet jako swoją pierwszą technologię druku 3D w celu tworzenia innowacyjnych produktów. Technologia HP Metal Jet to wiodąca w branży platforma do masowej produkcji części metalowych w 3D.

Cobra, innowator w świecie golfa, pragnie rozwijać i rewolucjonizować swoją branżę, tworząc jedyne w swoim rodzaju kije i sprzęt golfowy, dla jak najlepszej jakości gry. Cobra, HP i Parmatech pracują wspólnie nad strategicznym, wieloletnim planem rozwoju produktów, który wykorzysta zalety technologii drukowania przestrzennego HP dla projektowania i produkcji, aby dostarczać sprzęt, który pozwoli golfistom poprawić wyniki i podnieść satysfakcję z gry.

Cobra Golf stara się dostarczać produkty o wysokich parametrach pozwalające golfistom na dowolnym poziomie zaawansowania w pełni eksponować swoje zdolności  i cieszyć się grą – powiedział Jose Miraflor, wiceprezes ds. marketingu w Cobra Golf – W tym celu musimy projektować i rozwijać nasze produkty i uzyskiwać optymalne rezultaty, korzystając z najefektywniejszych procesów produkcyjnych. Aby kontynuować tworzenie innowacyjnych rozwiązań i całkowicie zmienić metody produkcji sprzętu, współpracujemy z firmami HP i Parmatech, co pozwala nam skorzystać z zalet technologii Metal Jet. Widzimy natychmiastowe korzyści w zakresie swobody i szybkiej powtarzalności projektowania oraz produkcji wysokiej jakości części spełniających nasze wymagania ekonomiczne.

Wspólnie z SME firma HP zorganizowała  na początku czerwca w pełni cyfrową, bezpłatną konferencję „Kolejny krok w produkcji cyfrowej” (ang. The Next Step in Digital Manufacturing). Interaktywny webinar skladał się z ponad 15 sesji, podczas których swoją bogatą wiedzą podzieli się przedstawiciele HP i członkowie globalnej sieci partnerów firmy, w tym liderzy w branży tacy jak BASF czy Oechsler, a także kilkudziesięciu klientów reprezentujących różnorodne sektory.

Opracowano na podstawie informacji firmy HP