Heidelberg inwestuje w elektronikę drukowaną
23 lip 2020 06:00

Firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) uruchomiła nowy dział biznesowy, który będzie koncentrował swoją aktywność na rozwijaniu, wytwarzaniu i sprzedaży elektroniki drukowanej i organicznej. Firma zainwestowała ok. 5 mln euro w kompletną linię czujników drukowanych i rozpoczęła ich produkcję w swej fabryce Wiesloch-Walldorf. Sensory opracowane w InnovationLab (iL) w Heidelbergu z myślą o technikach dentystycznych mają być drukowane w pierwszej kolejności. Te innowacyjne czujniki po raz pierwszy w historii umożliwią cyfrową  rejestrację rozkładu sił zgryzu obu szczęk; trójwymiarowa wizualizacja na tablecie oraz archiwizacja danych pozwoli na wykrycie wad zgryzu i ich późniejszą korektę. Wybiegając w przyszłość Heidelberg przewiduje wykorzystanie najnowszych technik druku w swym technologicznym kampusie do produkcji sensorów nadających się do innych zastosowań cyfrowych – w szczególności w ochronie zdrowia i logistyce, jak również w sektorze sprzedaży i motoryzacji.

„Start tworzenia i produkcji elektroniki drukowanej i organicznej na przemysłową skalę stanowi krok milowy dla Heidelberga oraz dla całych Niemiec (…). Uważamy, że zaangażowanie się w produkcję supernowoczesnych czujników otwiera szanse rozwoju biznesu liczonego w dziesiątkach, a nawet setkach milionów euro” - wyjaśnia dyrektor generalny Heidelberga Rainer Hundsdörfer.

Wkroczenie na rynek przemysłowego druku elektroniki organicznej i związany z nim rozwój oprogramowania i urządzeń zapewni firmie nieskończony potencjał rozwojowy. Innowacyjna technologia elektroniki drukowanej i organicznej pozwala na produkcję czujników w oparciu o farby przewodzące oraz materiały funkcjonalne. Zintegrowane w bezprzewodowe węzły czujników (czyli czujniki wraz z węzłami komunikacyjnymi), stanowią kluczowy element rozwiązań stosowanych przez Przemysł 4.0 oraz Internet Rzeczy. Nowa technologia druku doprowadzi w konsekwencji do rozwoju cyfrowych modeli biznesowych i nade wszystko zainicjuje powstanie nowych, inteligentnych produktów. Popyt na tego typu rozwiązania, obserwowany zwłaszcza w branży ochrony zdrowia i logistyki, ale też sprzedaży detalicznej, motoryzacyjnej o oraz elektroniki użytkowej, mobilnych technologii i automatyki budowlanej, stale rośnie.

Elektronika drukowana i organiczna – nazywane również zieloną elektroniką – zapewniają szereg korzyści dla użytkowników. Energo- i materiałooszczędne procesy produkcyjne oraz produkcja na skalę przemysłową gwarantująca niezmienną jakość przy dużych nakładach i relatywnie niskich kosztach to kluczowe wymogi zachowania konkurencyjności na międzynarodowych rynkach. Z myślą o zabezpieczeniu czołowej pozycji na tym rynku w przyszłości, Heidelberg – obecnie największy producent maszyn drukujących – szeroko otwiera drzwi do nowego świata cyfrowej technologii i wkracza w zupełnie nowe dla siebie obszary działalności biznesowej.

Obecny sukces nie byłby możliwy bez wieloletnich badań naukowców z Niemiec i innych krajów prowadzonych w InnovationLab w Heidelbergu. Do akcjonariuszy iL należą firmy notowane na niemieckiej giełdzie DAX (BASF i SAP), Uniwersytet w Heidelbergu, Instytut Technologiczny w Karlsruhe oraz Heidelberg. Ten ostatni ustalił ambitne cele współpracy z iL i wspólnie chce odegrać czołową rolę w sektorze elektroniki drukowanej. Innowacyjne produkty pozwolą obu firmom wkraczać na nowe rynki i nawiązywać współpracę z firmami z każdej branży. Eksperci upatrują ogromny potencjał handlowy w sensorach drukowanych oceniając, że w nadchodzącej dekadzie ich sprzedaż osiągnie wartość liczoną w miliardach euro.

Na podstawie informacji Heidelberga opracował TK