Heidelberg sprzedaje DOCUFY
1 wrz 2021 06:00

W ramach dalszej koncentracji na strategii cyfryzacji opartej na chmurze firma Heidelberger Druckmaschinen AG (Heidelberg) podjęła decyzję o sprzedaży spółki zależnej, dostawcy oprogramowania, DOCUFY GmbH. Nabywcą jest firma inwestycyjna Elvaston Capital Management z Berlina.

W dniu dzisiejszym (31.08.21 r.) podpisano stosowną umowę potwierdzająca sprzedaż firmy DOCUFY GmbH. Ten krok pozwoli dalej rozwijać oprogramowanie oparte na danych oraz rozwiązania oferowane w chmurze.

W ramach analizy portfolio i koncentracji na podstawowych działaniach doszliśmy do wniosku, że planowana strategia DOCUFY na przyszłość może być wspierana w bardziej ukierunkowany sposób za sprawą nowego partnera. Koncentrujemy nasze działania w zakresie oprogramowania na ekspansji aplikacji i platform w chmurze dla przemysłu poligraficznego – powiedział Rainer Hundsdörfer, dyrektor generalny Heidelberga. - Wykorzystamy środki uwolnione w wyniku sprzedaży, aby pokierować przyszłymi strategicznymi inwestycjami na ścieżce dalszej cyfrowej transformacji – dodał.

DOCUFY jest jednym z wiodących dostawców oprogramowania do zarządzania informacjami. Firma opracowuje i sprzedaje wysokiej jakości produkty i rozwiązania programowe, a także oferuje usługi konsultingowe i wdrożeniowe, szkolenia i usługi SaaS. Klientami spółki są działające na arenie międzynarodowej firmy przemysłowe z krajów niemieckojęzycznych, w tym kilka firm notowanych na DAX. Sztandarowe oprogramowanie DOCUFY Software Suite umożliwia użytkownikom optymalizację procesów, od pozyskiwania informacji, poprzez przetwarzanie i ukierunkowaną dystrybucję, aż po zastosowanie właściwych informacji, przyczyniając się do trwałego sukcesu firmy.

Nie możemy się doczekać realizacji naszej strategii DOCUFY 2025 z pomocą Elvaston – powiedział Stefan Donat, dyrektor generalny DOCUFY GmbH i wyjaśnił: Pozwoli nam to dalej poszerzać naszą ofertę dla obecnych i przyszłych klientów.

Zatrudniająca około 120 pracowników spółka DOCUFY ma w swoim portfolio klientów kilka dużych firm przemysłowych i, podobnie jak Heidelberg, będzie nadal wspierać ich we wdrażaniu cyfryzacji. Nawiązując do nowych partnerstw strategicznych i internacjonalizacji działalności biznesowej nowa strategia wzbudziła duże zainteresowanie wśród klientów oraz dotychczasowych partnerów. Konsekwentną realizację tego podejścia ma zapewniać teraz Elvaston.

Marża EBITDA na poziomie 7-7,5 proc.

Heidelberg spodziewa się, że transakcja sprzedaży przyniesie zysk w wysokości ponad 20 milionów euro. Ze względu na łączny oczekiwany dochód z zarządzania aktywami w ramach transformacji korporacyjnej, który będzie wyższy niż przewidywany na początku roku obrotowego, Heidelberg zdecydował o podniesieniu prognozy wyniku operacyjnego na cały rok obrotowy 2021/22. Spółka oczekuje marży EBITDA w przedziale 7-7,5 proc. (poprzednio: 6-7 proc.).

Kontynuujemy systematyczne usprawnianie naszych struktur i koncentrujemy portfel na głównych obszarach wzrostu. Stwarza to dalsze możliwości finansowe - powiedział dyrektor finansowy Marcus A. Wassenberg i zaznaczył: Wraz z dobrą sytuacją w zakresie zamówień możemy podnieść prognozę na bieżący rok pomimo zwiększonych kosztów materiałów.

Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg