GEW wspiera ukraińską drukarnię
29 gru 2022 06:00

Firma GEW dostarczyła nieodpłatnie drukarni mieszczącej się w Ukrainie kompletny system utwardzania UV LED przeznaczony do offsetowej maszyny firmy Komori L640+C.

Mikhail Gluhovski, zarządzający drukarnią działającą pod nazwą Pryvatna Drukarnya, skontaktował się z firmą GEW na początku 2022 roku z prośbą o wycenę dostawy systemu. Drukarnia z siedzibą w Chmielnickim w zachodniej Ukrainie została zmuszona do wstrzymania produkcji w lutym 2022 r., aby zamiast tego zapewniać pomoc humanitarną niektórym z wielu uchodźców uciekających przed konfliktem na wschodzie kraju.

Działania charytatywne obejmowały przystosowanie dwóch restauracji i siłowni firmowych do przygotowywania oraz wydawania codziennie około 1200 bezpłatnych posiłków dla uchodźców, jak również organizowania schronienia dla 500 osób każdej nocy. Wysiłki były kontynuowane dzień i noc przez prawie miesiąc, w czasie, gdy potrzeby uchodźców były największe. Jednak spółka musiała powrócić do trybu produkcyjnego, aby być w stanie kontynuować rentowną działalność gospodarczą. W tym momencie wiele innych drukarń i przedsiębiorstw z różnych branż zaprzestało działalności.

Gluhovski rozważał zainstalowanie systemu utwardzania promieniami UV długo przed wybuchem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Mówił wówczas, że nadszedł czas, aby zapewnić jego firmie przewagę konkurencyjną poprzez zwiększenie przepustowości produkcji i zmniejszenie ilości odpadów.

Pierwotna prośba, z którą Gluhovski zwrócił się do GEW, nie dotyczyła pomocy finansowej, ale dostarczenia systemu UV do drukarni na preferencyjnych warunkach płatności, aby umożliwić jej podjęcie ryzyka inwestycji w tak trudnych warunkach biznesowych. W tym momencie do akcji wkroczyli właściciele rodziny GEW, którzy zaoferowali bezpłatną dostawę całego systemu UV w uznaniu pracy, jaką firma wykonała w tak trudnych okolicznościach.

Indywidualny projekt systemu UV był następnie realizowany przez kilka tygodni. Zwyczajowa wizyta przedstawicieli producenta w drukarni w celu pomiaru i kontroli nie była możliwa, dlatego zadbano o zebranie wszystkich niezbędnych informacji poprzez ścisłą współpracę za pośrednictwem internetowych rozmów wideo.

Ze względu na dużą prędkość produkcji wymaganą od maszyny Komori, system UV został zaprojektowany z dwiema głowicami lamp rtęciowych E4C o dużej mocy oraz dwiema głowicami lamp GEW LeoLED rozlokowanymi wzdłuż maszyny. System został niedawno pomyślnie zainstalowany przez własnych inżynierów z pomocą techników GEW za pośrednictwem rozmowy wideo.

Robert Rae, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w GEW, powiedział: Wszyscy w GEW byliśmy poruszeni hojnością i poświęceniem całego zespołu. Wydawało się naturalne, że powinniśmy udostępnić system bezpłatnie, aby w jakiś sposób przyczynić się i docenić odważne wysiłki w obliczu takich przeciwności. Przyjemnie było również móc pomóc kolegom z naszej branży bezpośrednio, a nie poprzez anonimową darowiznę.

Mikhail Gluhovski skomentował również: Wszyscy w naszym regionie otworzyli swoje drzwi dla tych, którzy nie mają już domu. Kiedyś w moim mieszkaniu mieszkało 13 osób z Charkowa z dwoma zwierzętami domowymi. Oczywiście biznes jest bardzo trudny, ale jesteśmy pewni naszej przyszłości: nigdy wcześniej nie byliśmy tak skonsolidowani i tak silni. Dzięki dobrej woli naszych europejskich partnerów znaleźliśmy odpowiedni sposób na zakup tektury i materiałów eksploatacyjnych do nowych zamówień i jednocześnie spłatę zadłużenia.

Jesteśmy wdzięczni GEW i wszystkim, którzy wspierają nasz kraj i naszą gospodarkę. Pozwoli nam to [powrócić] do normalnego wolumenu produkcji i rozpocząć wytwarzanie opakowań z nadrukiem UV. Trudno znaleźć słowa, aby wyrazić naszą wdzięczność za taką decyzję.

Kiedy GEW zaoferowało system UV bezpłatnie, drukarnia zdecydowała o przekazaniu kilku darowizn humanitarnych na szczytne cele w Ukrainie. Jednym z beneficjentów jej działalności była rodzina, która szczególnie ucierpiała w wyniku bombardowań wroga i niedawno straciła dom w mieście Adviivka w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie.

Opracowano na podstawie informacji firmy GEW