Formlabs Fuse 1 wkracza na rynek
10 mar 2021 12:47

Formlabs Fuse 1 to drukarka 3D, która od początku elektryzowała całą branżę przyrostowego wytwarzania oraz świat przemysłu. Po kilku latach udoskonalania systemu i wytrwałej pracy Formlabs wprowadza na rynek legendarną drukarkę 3D drukującą w technologii SLS.

Drukarka 3D Formlabs Fuse 1 w technologii SLS łączy przemysłową jakość proszkowego druku 3D z dostępnością desktopowych urządzeń. Obszar roboczy wynosi 165 × 165 × 300 mm, dostępna wysokość warstw to 110 mikronów. Drukarka wytwarza modele z prędkością 10 mm na godzinę.

Technologia drukowania 3D z proszku (SLS – selective laser sintering) polega na spiekaniu sproszkowanego materiału wiązką lasera. Ta przyrostowa metoda wytwarzania nie wymaga stosowania podpór, których rolę pełni nieutwardzony proszek.

SLS w przeciwieństwie do technologii FDM lub SLA jest znacznie bardziej wymagającą metodą drukowania, która do niedawna była dostępna przede wszystkim w dużych, przemysłowych maszynach do druku 3D. Ze względu na przetwarzanie sproszkowanego materiału konieczne jest stosowanie dodatkowych urządzeń do postprocessingu. Mowa tu o przesiewaniu proszku, który nie został zużyty oraz o oczyszczaniu modelu z niepotrzebnego materiału.

Fuse Sift – urządzenie do postprocessingu

Razem z drukarką 3D Fuse 1 producent wprowadza kompletny ekosystem do wydajnej produkcji 24/7. Fuse Sift to specjalne urządzenie do separacji proszku, które wychładza model po wydruku, odsiewa, odzyskuje i miesza niewykorzystany w procesie niespieczony proszek. 

Fuse Sift odzyskuje 100% materiału, który nie został użyty do budowy modelu. Następnie proszek jest mieszany i przygotowywany do kolejnego procesu. Drukarka 3D Fuse 1 może wykorzystać nawet do 70% materiału pochodzącego z recyklingu, co oznacza sporą oszczędność dla użytkownika w eksploatacji systemu (mieszanka może zawierać maksymalnie 70% materiału z recyklingu i 30% nowego proszku).

To pierwsza tak ekologiczna drukarka 3D, a Formlabs wyznaczył nowy standard w zrównoważonej produkcji addytywnej. Fuse Sift nie wymaga atmosfery azotowej, jak inne tego typu maszyny, w związku z czym jest to w pełni bezpieczne i wygodne urządzenie (office-friendly).

System wymiennych komór roboczych pozwala na szybką wymianę między drukarką 3D a stacją do postprodukcji i niemal natychmiastowe rozpoczęcie następnych wydruków. Za sprawą przemysłowego systemu chłodzenia drukarki przerwa pomiędzy kolejnymi procesami druku wynosi od 1 do 2 godzin.

Drukarka 3D Formlabs Fuse 1 to urządzenie, które zmienia podejście do technologii SLS, ze względu na desktopową przystępność maszyny oraz bezkonkurencyjny stosunek ceny do jakości. Proszkowy druk 3D dotychczas był głównie znany z dużych, przemysłowych systemów. Fuse 1 sprawia, że moc produkcyjna, seryjne wytwarzanie bez podpór oraz jakość drukowanych elementów z proszków poliamidowych teraz jest dostępna również w wersji biurowej.

Premiera

Premierowy pokaz online drukarki 3D Formlabs Fuse odbędzie się 11 marca (czwartek) o godz. 11:00. podczas szkolenia online w ramach CadXpert – Akademii Druku 3D. Na webinarium zaprezentowana zostanie najnowsza drukarka 3D Formlabs Fuse 1 oraz stacja do separacji proszku Fuse Sift.

Agenda szkolenia

  1. Na czym polega technologia SLS? Omówienie procesu
  2. Przygotowanie wydruku w oprogramowaniu PreForm
  3. Prezentacja na żywo drukarki 3D Formlabs Fuse 1
  4. Prezentacja na żywo stacji do postprocessingu Fuse Sift
  5. Pytania i odpowiedzi.

Prelegentem będzie Maciej Broś — ekspert ds. druku 3D, od ponad czterech lat specjalizujący się w technologii SLA/LFS oraz SLS, certyfikowany szkoleniowiec systemów Formlabs.

Opracowano na podstawie informacji Cadxpert.