Firma Hymmen prezentuje zaawansowaną technologię druku cyfrowego
28 cze 2017 11:42

Firma Hymmen zajmująca się inżynierią maszyn posiada szeroką wiedzę na temat procedur produkcyjnych w przemyśle drzewnym. Wykorzystując znajomość branży meblarskiej producent opracował szereg zastosowań technologii druku cyfrowego w produkcji mebli i podłóg drewnianych. Jednym z ostatnio wprowadzonych rozwiązań są innowacje w druku cyfrowym na taśmach krawędziowych i listwach wykończeniowych.

Wprowadzenie druku cyfrowego przyniosło wiele korzyści klientom: druk cyfrowy może być włączony w istniejące łańcuchy procesów w przemyśle dekoracyjnym, umożliwia indywidualną, a jednocześnie masową produkcję, szybką reakcję na zmiany trendów rynkowych oraz wymagań klientów. Produkcja cyfrowa skraca czas potrzebny na wprowadzenie towaru na rynek, oznacza krótsze terminy realizacji zamówień, niższe koszty magazynowania, ogranicza straty materialne wynikające ze zmian wzorów, jak również pozwala elastycznie wprowadzać nowe opcje projektowe. Cyfrowa linia produkcyjna opracowana przez Hymmen ma zwartą konstrukcję – udało się umieścić całą technologię na minimalnej powierzchni, nie tracąc jednocześnie dogodnych funkcjonalności typu automatyczne czyszczenie głowic drukujących, charakterystyczne dla dużych linii produkcji cyfrowej.

Cyfrowa linia o nazwie JPT-WS opracowana przez Hymmen występuje w dwóch szerokościach produkcyjnych: 230 i 560 mm, zróżnicowanych w zależności od trybu pracy urządzenia (online lub offline). Oba rodzaje są dostępne w wariantach pozwalających na integrację w ramach już istniejących linii produkcyjnych.

Drukowanie odbywa się w pojedynczej linii, gdzie starter, lakier bazowy oraz, jeśli jest to wymagane, teksturę nakłada się na taśmę krawędziową. Po drukowaniu cyfrowym następuje etap lakierowania i profilowania, a pod koniec produkcji taśma krawędziowa jest zwijana na rolkach i dostarczana do klienta końcowego. Takie linie można również zainstalować w trybie offline jako niezależne maszyny drukarskie.

Oprócz precyzyjnego przenośnika zapewniającego płaską powierzchnię podłoża dzięki odsysaniu próżniowemu, cyfrowa maszyna do drukowania taśm krawędziowych ma wiele technicznych zalet. Modułowa konstrukcja przekłada się na większą elastyczność w zakresie szerokości drukowania, kalandry pozwalają na oddzielenie napięcia wstęgi w cyfrowej drukarce od jej napięcia na obwodzie, a wydruk obrazu cechuje wysoka rozdzielczość aż do samej krawędzi. Jak zapewnia producent, sam proces zarządzania kolorami jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Można zainstalować łącznie 60 głowic drukujących (maks. 10 rzędów po 6 głowic);  wykorzystywane są kolory UV CMYK (dwukrotnie) i dwa specjalne kolory (na przykład białe) oraz technologia suszenia UV-LED.

W efekcie technologia druku cyfrowego Hymmen zapewnia uzyskanie oryginalnej, głębokiej struktury krawędzi, którą niejednokrotnie trudno odróżnić od prawdziwego drewna. Gwarantuje wysoką jakość dekoracji oraz powtarzalność wzorów, czyniąc proces produkcyjny bardziej elastycznym i opłacalnym.

Opracowano na podstawie informacji firmy Hymmen