Festiwal mody w Barcelonie
15 lip 2019 06:00

Odbywające się w dniach 20-26 czerwca br. w Barcelonie targi ITMA to najpopularniejsza na świecie wystawa technologii tekstyliów i odzieży. Jak podają organizatorzy, tegoroczna 18. edycja tego wydarzenia zakończyła się ogromnym sukcesem. Do centrum konferencyjnego Fira De Barcelona przyjechało w tym roku 1717 wystawców z 45 krajów oraz ponad 105 000 zwiedzających. Organizowane od 1951 roku targi cieszą się niesłabnącą popularnością, gromadząc co cztery lata przedstawicieli światowego przemysłu włókienniczego i branży modowej. W tym roku liczba zainteresowanych imprezą pobiła wszelkie rekordy.

Jak poinformowali przedstawiciele Europejskiego Komitetu Producentów Maszyn Włókienniczych (CEMATEX), będącego właścicielem wydarzeń ITMA i ITMA ASIA, zainteresowanie odwiedzających i wystawców w tym roku było ogromne: „Cyfrowa transformacja łańcucha wartości w przemyśle tekstylnym i odzieżowym oraz troska branży o zrównoważony rozwój sprawiły, że wydarzenie zyskało na atrakcyjności. Mieliśmy rekordowo wysoką frekwencję pomimo pojawiających się napięć handlowych. Wielu naszych wystawców było mile zaskoczonych dużą liczbą poważnych kontrahentów uczestniczących w wystawie” – powiedział  Fritz P. Mayer, prezes CEMATEX i dodał: „Byliśmy również pod wrażeniem obecności nowych segmentów rynkowych -  pojawiła się większa liczba marek modowych i sportowych. Biorąc pod uwagę, że czas trwania wystawy został skrócony z 8 do 7 dni, osiągnęliśmy ogromny sukces”.

Jak pokazują statystyki, w tym roku odwiedzający reprezentowali rekordową liczbę krajów – ITMA 2019 przyciągnęła ponad 105 000 odwiedzających ze 137 państw. Pięć krajów, z których przede wszystkim przybyli goście, to: Hiszpania (11 proc.), Włochy (10 proc.), Indie (8 proc.), Turcja i Niemcy (po 7 proc.). Tuż za nimi uplasowały się: Francja, Stany Zjednoczone, Portugalia, Brazylia, Pakistan, Chiny i Wielka Brytania.

Satysfakcję z takiego wyniku podzielają również wystawcy - Paolo Milini, prezes i dyrektor generalny MS Printing Solutions, zgodził się z entuzjastyczną opinią właścicieli wydarzenia mówiąc: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z targów. Na pozytywny odbiór imprezy wpływa przede wszystkim bardzo duża liczba odwiedzających, którzy przybyli na nasze stoisko. Odnotowaliśmy aż 600 kontaktów dziennie, a goście pochodzili z ponad 90 krajów! ”

Aż o 40 proc. w porównaniu z 17. edycją wzrosła reprezentacja przedstawicieli sektora druku i atramentów. W hali H3 skupiającej wystawców branży druku tekstylnego pojawiło się wiele nowych firm, a zainteresowanie tą częścią ekspozycji ze strony zwiedzających przerosło oczekiwania wystawców i organizatorów.

Na gości targów czekało 19 sektorów wystawowych prezentujących zintegrowane rozwiązania dla całego łańcucha wartości. Wśród działów tematycznych znalazły się między innymi: włókna, przędze i tkaniny, badania i oprogramowanie, tkanie, dzianie, produkcja odzieży, haftowanie i obszywanie, włókniny, wykończenia, testowanie, logistyka i recykling, drukowanie, barwniki i chemikalia, badania naukowe oraz innowacje. Powierzchnia wystawiennicza wielkości 220 000 m2 (brutto) pozwoliła na prezentację zaawansowanych technologii produkcyjnych i demonstracje pracy maszyn na żywo.

Na targach pojawiło się wiele nowinek technologicznych, począwszy od tkania i dziania 3D aż po zaawansowane technologicznie procesy włókninowe, zrównoważone chemikalia, najnowocześniejsze technologie produkcji i zadruku odzieży oraz szeroką gamę rozwiązań automatyzacji opartych na oprogramowaniu. W tym roku na stoiskach nie zabrakło premierowych modeli i znanych już klientom urządzeń przedstawianych w nowych odsłonach.

Jeden z czołowych graczy na rynku druku cyfrowego, firma EFI prezentowała urządzenie Reggiani Bolt. Zastosowana w tym modelu nowoczesna technologia pozwala na druk z prędkością do 90 m/min, co czyni maszynę najszybszą cyfrową drukarką tekstylną na świecie. Dzięki wysokiej wydajności i dokładności drukowania, a także dobrej żywotności głowicy drukującej i minimalnym wymaganiom konserwacyjnym urządzenie wytycza nowe standardy na rynku tekstylnych drukarek jednoprzebiegowych. 

Wśród prezentowanych przez EFI produktów nie zabrakło nowości, takich jak atramenty na bazie wody EFI Reggiani FUOCO, opracowane specjalnie w celu zapewnienia wyraźnej głębi kolorów; nowy interfejs cyfrowy EFI Fiery BT-1000 (DFE), który z wysoką prędkością przesyła zadania bezpośrednio do drukarki Reggiani BOLT oraz nowo uruchomiona wersja oprogramowania CAD EFI Optitex 2D/3D zapewniającą usprawnioną integrację procesu drukowania i cięcia z drukarkami Reggiani oraz o 15 proc. większą efektywność wykorzystania materiałów tekstylnych.

Jeden z wiodących dostawców na rynku cyfrowego druku na tekstyliach, firma Epson, zaprezentowała premierową serię urządzeń Monna Lisa Evo Tre z nowymi atramentami pigmentowymi Genesta. Goście stoiska Epson mogli zobaczyć nowe urządzenia Monna Lisa Evo Tre 64, Monna Lisa Evo Tre 8, a także Monna Lisa Evo Tre 32 (w konfiguracji 16 kanałów) oraz Monna Lisa Evo Tre 16.

„Epson stale odnawia i rozszerza gamę Monna Lisa Evo Tre. W trakcie ITMA zaprezentowaliśmy nowe modele Monna Lisa Evo Tre, które dadzą naszym klientom możliwość zaspokojenia potrzeb wymagającego rynku tekstylnego. W tej konkurencyjnej branży cechy takie jak wysoka jakość, wydajność i trwałość kolorów oferowane przez Epson to sposób na wyróżnienie się" – powiedział Tomasz Kuciński, senior account manager – LFP z Epson Europe. ??

Producent zaawansowanych technologii druku cyfrowego, firma Durst, w tym roku zaprezentowała platformę technologiczną Alpha. Piąta generacja systemów drukujących Alpha dostarczana wraz z nowym oprogramowaniem firmy Durst powstała, aby sprostać zwiększonym wymaganiom rynku druku cyfrowego na tekstyliach. Nowe systemy Alpha Series 5 190 i 330 oferują ulepszenia w zakresie obsługi materiałów, wydajności i różnorodności podłoży.

Martin Winkler, manager ds. druku na tekstyliach w firmie Durst, powiedział: „Targi ITMA to dla nas kolejna ważna platforma, na której prezentujemy technologię Alpha i zaawansowane oprogramowanie. Rynek tkanin i tekstyliów wspiera szybką realizację krótkich serii produkcyjnych i zrównoważony rozwój, których ekspansja jest możliwa za sprawą technologii cyfrowej. Coraz więcej klientów może oszczędzać środki, redukując koszty produkcji i skracając terminy dostaw.”

Nie zabrakło też premiery urządzenia marki Mimaki. Jeden z wiodących producentów drukarek atramentowych i systemów tnących, Mimaki Engineering, zaprezentował ofertę rozwiązań skierowaną na rynek tekstylnego druku cyfrowego. Podczas targów miała miejsce premiera hybrydowej drukarki tekstylnej Mimaki TX300P-1800. Urządzenie oferuje funkcje drukowania bezpośredniego oraz bezpośredniego transferu, pozwalające na zwiększenie możliwości zastosowań i rozwój biznesu producentów tekstyliów oraz odzieży.

Nowa drukarka ma umożliwić jednoczesne ładowanie wielu zestawów atramentów, zwiększając wszechstronność asortymentu tkanin i różnorodność produktów. „Jesteśmy pionierem w drukowaniu tekstyliów, a przemysł ten zawsze był w DNA naszej firmy, dlatego cieszymy się, że możemy zaprezentować obszerne portfolio tekstylne na targach ITMA 2019” – komentuje Danna Drion, dyrektor ds. marketingu w regionie EMEA Mimaki Europe i dodaje: „Duży potencjał druku cyfrowego na tkaninach jest bardzo wyraźny, a naszym celem jest dostarczenie technologii, która pozwoli klientom w pełni wykorzystać właściwy moment na rynku i osiągać zyski”.

Natomiast firma ARMOR Industrial Inks Lab zaoferowała gościom targów usługi projektowania atramentów na przykładzie próbek  różnych zastosowań w przemyśle tekstylnym i modowym, udowadniając swoją wiedzę w zakresie projektowania atramentów na bazie wody zarówno do druku bezpośredniego, jak i sublimacji.

Odbyła się również premiera najnowszego zestawu atramentów ARTis tego producenta, przeznaczonych do przemysłowego druku inkjetowego na delikatnych i porowatych podłożach. Dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością i skórą atramenty ARTis otwierają możliwości druku cyfrowego na produktach higienicznych i kosmetycznych typu chusteczki i serwetki. Drukowanie atramentami tej serii nie wymaga żadnej obróbki wstępnej, dzięki czemu „gotowe do użycia” atramenty ARTis usprawniają i skracają proces produkcyjny.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia i imprezy towarzyszące targom, w tym między innymi: Konferencja Tekstyliów Cyfrowych, Laboratorium Innowacji, Pawilon Badań Naukowych i Innowacji, Konkurs na Zrównoważoną Innowację, ITMA-EDANA Forum Włóknin, Planeta Tekstyliów, SAC & ZHDC Forum Producentów, Barwniki Tekstylne i Chemikalia – Forum Liderów.

Charles Beauduin, prezes ITMA Services, firmy będącej organizatorem ITMA 2019, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wielu interesariuszy z branży postrzega targi ITMA jako doskonałą platformę do współpracy i dzielenia się pomysłami, aby uczynić branżę bardziej konkurencyjną w obliczu cyfrowej transformacji i zbadać najnowocześniejsze rozwiązania w celu zabezpieczenia ich przyszłości ”.

Kolejne targi ITMA odbędą się w Centrum Konferencyjnym Fiera Milano, w Mediolanie, w dniach od 8 do 14 czerwca 2023 r.

Opracowanie: BZ