ESMA na targach glasstec 2018
26 lip 2018 13:09

Na targach glasstec, odbywających się w dniach 23-26 października 2018 r. w Messe Düsseldorf spotkają się specjaliści zainteresowani najnowszymi rozwiązaniami w zakresie dekoracji szkła. Swoje stoiska zaprezentują członkowie stowarzyszenia ESMA przedstawiając technologie sitodrukowe i cyfrowe mające zastosowanie w produkcji opakowań, szkła architektonicznego, szkła dla przemysłu motoryzacyjnego oraz rozmaitych urządzeń. Prezentowane będą miedzy innymi systemy drukujące, urządzenia do kontroli wizyjnej, atramenty i inne materiały eksploatacyjne. Goście odwiedzający stoisko ESMA będą mogli skorzystać z fachowej porady specjalistów obecnych na miejscu.

„Od ostatniej edycji targów w 2016 r. widać wyraźne ożywienie przemysłu szklarskiego, co zostało potwierdzone w ubiegłym roku podczas udanej konferencji GlassPrint", mówi Peter Buttiens, dyrektor generalny ESMA i dodaje: „Drukowanie na szkle to znacznie więcej niż tradycyjne procesy dekoracyjne. Z jednej strony efekty specjalne wytyczają projektantom nowe granice, z drugiej -  pojawiają się duże wymagania w zakresie rozwiązań dla szkła technicznego dotyczące aplikacji na smartfonach lub panelach dotykowych”.

ESMA organizuje swój pawilon po raz piąty, na trzech wyspach zlokalizowanych w hali 12 znajdą się następujące firmy członkowskie:

Ammann, producent i wykonawca ceramicznych kalkomanii stosowanych w branży szkła płaskiego. Dekoracje w postaci kalkomanii (transferów) są wypalane na szkle podczas procesu hartowania.

Fimor, lider w dziedzinie rakli poliuretanowych, zaprezentuje linię produktów Serilor do większości zastosowań sitodrukowych, w tym do ochrony. Fimor przedstawi również formowane na zamówienie poliuretanowe elementy techniczne stosowane w ochronie produktów szklanych.

Gallus, przedstawi swój sztandarowy produkt - Screeny C-Line z innowacyjną i wysoko uszlachetnioną płytą sitodrukową przeznaczoną do pustaków szklanych. Płyta jest montowana na dwustronnej samoprężnej ramce w połączeniu z nową maszyną Phoenix CtS firmy Heidelberg i automatycznym urządzeniem programującym Screeny 400 Eco.

  RUCO zaprezentuje swoją wszechstronną wiedzę na temat dekoracji szkła i ceramiki. Szczególny nacisk firma położy na innowacyjną serię farb do sitodruku 937LED, która nadaje się do utwardzania zarówno za pomocą technologii LED, jak i konwencjonalnych standardowych lamp UV. Farby stają się coraz bardziej popularne wśród klientów zainteresowanych dekoracją pustaków i szkła płaskiego.

Saati, światowej klasy dostawca produktów do sitodruku od ponad 80 lat, opracowuje i chemikalia i sprzęt do zastosowania w branży motoryzacyjnej, architektonicznej i szklarskiej, oraz specjalnie opracowane tkaniny Saatilene Hi-Glass i emulsje SAATIvit i Vitrum.

Sefar, zaprezentuje siatki do sitodruku o wysokiej powtarzalności i jakości, ułatwiające i przyspieszające produkcję szablonów oraz optymalizujące proces drukowania.

SPS Technoscreen, przedstawi maszynę ATMA PP50. Ta niewielkich rozmiarów, sterowana za pomocą kamery, precyzyjna drukarka osiąga dokładność wydruku wynoszącą ˂30μm i jest używana do szklanych obiektywów stosowanych w smartfonach i tabletach.

Firma Sun Chemical przedstawi linię SunVetro – zawierającą najnowsze rozwiązania z zakresu dekorowania szkła. Odwiedzający stoisko poznają zastosowanie tych rozwiązań przypadku szerokiej gamy opakowań szklanych, aby znacząco poprawić markę produktu, jego estetyczny wpływ i funkcjonalność.

Tichawa Vision przedstawi swój przemysłowy skaner VDCIS, precyzyjny CIS (Contact Image Sensor), przeznaczony do przemysłowej kontroli jakości. System CIS jest przeznaczony do inspekcji powierzchni produktów i opakowań typu blister oraz produktów ze szkła, drewna, metalu, tworzyw sztucznych i ceramiki.

Tiflex zapowiada przełom w technologii atramentów UV i ogłasza wprowadzenie na rynek nowej serii atramentów UVIPRIM GL DIAMOND przeznaczonych do dekoracji szkła. Jak twierdzi producent, zastosowanie tego atramentu może zwiększyć produktywność o 15%.

Dodatkowo do pawilonu ESMA dołączy Proell, firma produkująca atramenty, która opracowuje niestandardowe rozwiązania w zakresie druku na szkle, metalu i tworzywach sztucznych. Odporne na warunki zewnętrzne NoriGlass TPI i NoriGlass OR są dwuskładnikowymi tuszami do sitodruku stosowanego w dekoracji paneli dotykowych. Tampo-Jet GMI to dwuskładnikowy tusz do tampodruku do drukowania na flakonach szklanych.

Chociaż wiele z wyżej wymienionych wystawców specjalizuje się głównie w technologiach sitodrukowych, stoisko ESMA przygotowało również ciekawa propozycje dla osób zainteresowanych rozwojem cyfrowego druku atramentowego. Goście będą mogli porozmawiać z ekspertami z tej dziedziny i uzyskać informacje na temat nadchodzących wydarzeń edukacyjnych, takich jak: The Inkjet Conference (16 -17 października 2018 r., Düsseldorf), ESMA Academy in Industrial Digital Print (5-8 listopada 2018 r., Stuttgart) oraz Advanced Functional & Industrial Printing Conference (27-28 marca 2019 r., Düsseldorf).

Wszyscy odwiedzający zarówno stoiska ESMA, jak i stoisko „Glass Worldwide" mogą zarejestrować się na konferencję GlassPrint – jedyne tego typu wydarzenie poświęcone dekoracji szkła. Ósma edycja tej renomowanej imprezy edukacyjno-networkingowej odbędzie się w dniach 27-28 listopada 2019 r. w Düsseldorfie.

Ostatnia edycja zgromadziła ponad 200 dekoratorów, użytkowników końcowych, dostawców i właścicieli marek, w tym AB InBev, AGC, ARC, Ardagh, Blase, BSH, Bormioli Luigi, Corning, Gürallar, Heinz-Glas, Kurz, Libbey, OI, Pasabahce , PSL, Saint-Gobain, Schott, The Absolut Company, Verallia, Vetropack i William Grant.

Za sprawą glasstec, GlassPrint oferuje teraz bezpłatne bilety dzienne na wystawę. Eksperci od dekoracji szkła, którzy zarejestrują się na stronie organizatora  otrzymają voucher uprawniający do otrzymania darmowego, jednodniowego biletu wstępu, jak również egzemplarz „Glass Worldwide" z rozszerzonym przewodnikiem pokazowym „2018-19 Guide to Glass Decoration" oraz „Biuletyn ESMA".

„Po rekordowej siódmej edycji konferencji GlassPrint, która odbyła się w listopadzie 2017 r., dekoratorzy, użytkownicy końcowi, dostawcy i właściciele marek powrócą teraz do Düsseldorfu w październiku na glasstec - najważniejsze wydarzenie w światowym kalendarzu szkła przewidzianym na 2018 r.” - skomentował Dave Fordham, wydawca czasopism „Glass Worldwide" i „Specialist Printing Worldwide".

Opracowano na podstawie informacji ESMA