EFI na targach Drema 2019
13 sie 2019 11:14

Cyfrowy zadruk płyt meblowych, paneli, płyt, a także tworzyw, szkła, metali, ceramiki i kamienia - takie możliwości daje technologia LED-UV, o czym będą mogli się przekonać odwiedzający wrześniowe targi maszyn dla meblarstwa Drema 2019, które odbędą się w dniach 10-13 września w Poznaniu. Dzięki technologii światło-utwardzania atramentu na niemal każdej powierzchni, można z powodzeniem personalizować meble czy elementy małej architektury o indywidualne wzory.

„Od 10 do 13 września, na poznańskiej Dremie zaprezentujemy wszechstronną cyfrową maszynę do zadruku bezpośredniego - nawet na drzwiach. Pokażemy jak, dzięki współczesnym technologiom poligraficznym wyróżnić się z tłumu i produkować zarówno seryjne, jak i customizowane produkty” - mówi Paweł Stania z działu marketingu firmy Atrium Centrum Ploterowe, dystrybutora drukarek EFI.

EFI Pro 24f to przemysłowy flatbed LED-UV o obszarze zadruku 2,54 m szerokości i 1,32 m długości. Nad 4-strefowym stołem z podsysem, porusza się ruchoma brama z karetką wyposażoną w nowoczesne głowice Ricoh. Pracują one w technologii zmiennej wielkości kropli (grayscale). Urządzenie drukuje w palecie CMYK z podwójnym kolorem białym. Wydajność drukarki sięga 107 m2/h.

„Aktualnie, najbardziej uzasadnionym wyborem jest technologia LED-UV, z racji szerokiego spektrum możliwości, a co za tym idzie możliwych do zdobycia rynków, niekoniecznie związanych bezpośrednio z poligrafią czy reklamą, a przykładowo z meblarstwem - kontynuuje Stania. - Pokażemy, że na maszynie EFI Pro 24f można z powodzeniem zadrukować choćby skrzydło drzwiowe. I nie jest to sen przyszłości, gdyż światowy potentat meblarstwa, jakim jest IKEA dostarcza drzwi drukowane w polskich fabrykach, właśnie na drukarkach EFI!

EFI Pro 24f posiada funkcję „multiboard”, czyli możliwość jednoczesnego druku różnych prac na różnej wielkości formatek. Dodatkowo strefy podsysu o standardowych rozmiarach eliminują potrzebę dodatkowego maskowania. Zadruk może się odbywać od krawędzi do krawędzi na materiałach i obiektach o grubości do 5 cm.

Atramenty LED marki EFI zawierają w swym składzie śladowe ilości lotnych substancji organicznych (0,03 proc.) i są pozbawione metali ciężkich. Ponad połowę składu atramentów stanowią monomery i oligomery uzyskane z zasobów odnawialnych, takich jak rośliny i biomasa. Atramenty LED EFI zostały stworzone z myślą o druku cyfrowym, co zapewnia ich niezawodność i wydajność. Oferują jedną z najszerszych gam kolorystycznych w branży drukarskiej i zapewniają spójne, powtarzalne rezultaty. 

Mniejsze zużycie energii, redukcja odpadów i materiałów eksploatacyjnych maksymalizują korzyści środowiskowe. 

Zmniejszony pobór mocy, brak potrzeby wymiany lamp i redukcja odpadów materiałowych – w taki sposób technologia LED firmy EFI pomaga obniżyć koszty operacyjne.

Technologia LED zmniejsza zużycie energii eliminując potrzebę stosowania lamp o dużej mocy, których zadaniem jest uzyskanie odpowiedniej przyczepności atramentu i odparowanie wody z zadrukowywanych materiałów.

Technologia LED nie wymaga rozgrzania, lampy LED włączają i wyłączają się w jednej sekundzie, dzięki czemu zużywa się mniej energii, a jednocześnie unika przestojów w pracy.

Odchodzi problem zmarnowanych wydruków z powodu nierównomiernego utwardzania lub nieodpowiednich kolorów, które wynikają z degradacji lamp zawierających merkury lub wysiłków operatorów próbujących dobrać odpowiednią dawkę promieniowania w celu utwardzenia atramentu na różnych podłożach.

Rentowność i satysfakcja klienta zależą od ilości materiałów, na których można drukować bez generowania dużej ilości odpadów. Połączenie technologii LED i atramentów EFI pomaga zmniejszyć ilość odpadów i zużytej energii oraz sprostać wymaganiom klientów.

Atramenty EFI LED zostały opracowane w celu bezpośredniego druku na szerokim spektrum nośników elastycznych i płaskich, eliminując potrzebę wieloetapowego procesu produkcji lub potrzeby nakładania specjalnych powleczeń do produkcji na płaskich materiałach. 

EFI Pro 24f zdobył już w Polsce pierwszą targową nagrodę - „The Prize For Innovations”.

Maszyna będzie dostępna na stoisku Atrium Centrum Ploterowe.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium Centrum Ploterowe