Dwaj poważni wystawcy rezygnują z drupy
28 maj 2020 09:28

Firmy Xerox i Bobst potwierdziły zmianę planów wystawienniczych i anulowały swój udział w najbliższej edycji targów drupa zaplanowanej na 20-30 kwietnia 2021. Obaj producenci ponownie oceniają strategie sprzedaży i weryfikują plany aktywności rynkowych.

Bobst miał wystawiać się w hali 10., a Xerox zająć tradycyjnie około jednej czwartej powierzchni hali 8b, gdzie zamierzał prezentować ofertę razem z partnerem, firmą Fujifilm. Współpraca między Fuji i Xerox wygaśnie jednak pod koniec marca 2021 r., czyli tuż przed targami.

Druga międzynarodowa impreza branżowa - targi interpack, przyciągające w dużej mierze tę samą grupę uczestników, mają odbywać się w dniach 25 lutego - 3 marca 2021.

W oświadczeniu firmy Xerox czytamy: „Targi drupa 2020 zostały przełożone z powodu pandemii COVID-19, a nowe wydarzenie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Biorąc pod uwagę utrzymującą się niepewność związaną z organizowaniem dużych imprez podczas pandemii oraz własny harmonogram wprowadzania produktów, Xerox postanowił nie brać udziału w targach drupa 2021”.

Natomiast przedstawiciele firmy Bobst ogłosili rezygnację z udziału w większości targów, w tym targów drupa, co wiąże się z realizacją nowej strategii, która ma zmniejszyć wpływ działania przedsiębiorstwa na środowisko. Szwajcarski producent podkreśla, że zainwestował znaczne środki w „centra kompetencji”, które będą nadal rozwijane.

„Stawiamy na wirtualną obsługę klienta realizowaną za pomocą pokazów online odbywających się w naszych Centrach Kompetencji. W ten sposób zapewniamy obsługę redukując ograniczenia związane z podróżowaniem. Wkrótce pojawią się dalsze informacje na temat nowych sposobów współpracy” – deklarują przedstawiciele firmy. - Bobst ogranicza swój udział w targach branżowych, a tym samym radykalnie zmniejsza wpływ firmy na środowisko. W związku z tym postanowiliśmy nie uczestniczyć w targach drupa i innych imprezach w 2021 roku.”

Organizator targów drupa, Messe Dusseldorf nie skomentował tych oświadczeń. Pierwszym nadchodzącym pokazem w kalendarzu Messe jest obecnie Caravan Salon – największe na świecie targi samochodów kempingowych, zaplanowane na 4-13 września 2020.

W swoim najnowszym komunikacie skierowanym do uczestników targów drupa organizator poinformował, że współpracuje obecnie z władzami omawiając plan działania w czasach pandemii i podkreślił, że zdrowie klientów, gości i pracowników ma zawsze najwyższy priorytet: „W następstwie oświadczenia rządu federalnego wydanego dnia 15 kwietnia 2020 r. i zakazującego organizacji masowych wydarzeń do 31 sierpnia 2020 r. musimy poczekać na konkretne regulacje ze strony władz Nadrenii Północnej-Westfalii i miasta Dusseldorf, a jeśli będzie to konieczne, także na nowe decyzje rządu federalnego i stanowego. W tym celu utrzymujemy stały, bezpośredni kontakt z władzami. Jednocześnie musimy zadbać o to, by wysokie standardy bezpieczeństwa i higieny obowiązujące w centrum w Dusseldorfie były stale dostosowywane do najnowszych wytycznych. Teraz dopasowujemy odpowiednią koncepcję funkcjonowania centrum targowego do wszystkich nadchodzących wydarzeń, pracując wspólnie z władzami, stowarzyszeniami i partnerami.”

Na początku tego miesiąca AUMA, stowarzyszenie niemieckiego przemysłu targowego, z zadowoleniem przyjęło porozumienie między rządem tego kraju a krajami związkowymi stwierdzające, że targi nie są już uważane za część kategorii „najważniejszych wydarzeń”, których organizowanie jest objęte zakazem do końca sierpnia.  

Przedstawiciele AUMA podkreślają, że ​​był to „ważny krok w kierunku ponownego uruchomienia branży targowej, ponieważ targi w perspektywie krótko- i średnioterminowej są inspirującą platformą innowacji i współpracy, która może istotnie pomóc w ożywieniu niemieckiej gospodarki”.

16 krajów związkowych Niemiec deklaruje zniesienie ograniczeń z zastrzeżeniem, że gwałtowny wzrost liczby infekcji COVID-19 na danym obszarze może spowodować wprowadzenie środków nadzwyczajnych w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się pandemii.

Ostatnie targi drupa odwiedziło 19 proc. gości z Azji i 9 proc. z Ameryki. Na obecnej liście wystawców targów na pierwszym miejscu plasują się Niemcy z 438 firmami, a na drugim Chiny z 348 wystawcami.

Na podstawie Printweek