Durst podpisał umowę joint venture z firmą Technijet
25 sie 2016 13:30

Firma Durst, specjalizująca się w atramentowym druku przemysłowym, poinformowała o założeniu spółki joint venture z angielskim Technijet, producentem wysokociśnieniowych systemów czyszczących. Celem wspólnego przedsięwzięcia będzie rozwój rozwiązań peryferyjnych dla cyfrowej produkcji tekstylnej.

Technijet jest znany w przemyśle włókienniczym głównie za sprawą systemu myjącego Rotovac, który usuwa włókna i kurz z zadrukowywanych powierzchni. Podstawą współpracy będzie wspólny projekt koncepcyjny dotyczący opatentowania systemu obróbki wstępnej Swiftjet, który Durst prezentował na targach ITMA 2015 w Mediolanie. Swiftjet jest zespołem natryskującym i suszącym, podłączanym do urządzenia drukującego. W zależności od pożądanego wyniku drukowania Swiftjet przejmuje funkcję wstępnej obróbki chemicznej nici tekstylnej. Cenne w rozwoju projektu będzie w tym przypadku wieloletnie doświadczenie Technijet w zakresie stosowania dysz wysokociśnieniowych. Od momentu wprowadzenia serii Alpha na ITMA 2015, Durst stale dąży do optymalizacji efektywności ekonomicznej i podniesienia bezpieczeństwa ekologicznego w druku atramentowym, np. przez wprowadzenie atramentu pigmentowego (Alpha P), który może być stosowany na standardowym materiale, jak bawełna i poliester, bez dodatkowych procesów wiążących i moczących. Jak twierdzi producent, zastosowanie atramentów Alfa-P daje gwarancję uzyskania połyskującego koloru, przy jednoczesnej redukcji zużycia wody i energii w procesie produkcji. Natomiast skonsolidowanie i zautomatyzowanie procesów wytwórczych sprawia, że produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska.  System obróbki wstępnej Swiftjet jest przystosowany do wysoko wydajnej drukarki atramentowej z serii Durst Alpha, która może przetwarzać podłoża o szerokości do 330 cm. Durst zaoferuje także system wstępnego oczyszczania jako samodzielne rozwiązanie dla istniejących technologii stron trzecich.

Christoph Gamper, dyrektor gneralny Durst Phototechnik, tak komentuje nowy, wspólny projekt: „We wszystkich segmentach rynku naszym najwyższym celem jest zastąpienie „starych” technologii, nowymi, przełomowymi rozwiązaniami”. Tu nie chodzi jedynie o przejście z „analogu” na „cyfrę” - to jest wręcz przedefiniowanie procesów produkcyjnych. W ramach zachodzącej transformacji efektywność ekonomiczna i kryteria środowiskowe nie wykluczają się wzajemnie, lecz uzupełniają. Z naszymi systemami drukowania i nową technologią obróbki wstępnej możemy znacznie zmniejszyć oddziaływanie na środowisko, zwłaszcza w obszarze druku na tekstyliach.”

„Poczynając od targów ITMA 2015, kontynuujemy obraną drogę, maksymalizując potencjał technologii atramentowej - mówi Martin Winkler, kierownik działu druku na tekstyliach w Durst Phototechnik i dodaje: „Dzięki serii Alpha jesteśmy w stanie zwiększyć wydajność produkcji i poprawić efektywność ekonomiczną druku na tekstyliach. Na wielu rynkach tekstylnych dodatkowe korzyści płynące z naszych technologii nie są tylko efektem ubocznym, ale stanowią odpowiedź na wymogi stawiane przez nowe normy i regulacje dotyczące ochrony środowiska.”

Opracowano na podstawie informacji firmy Durst Phototechnik.