Drukowany odcisk palca odblokowuje smartfon Samsung Galaxy S10
11 kwi 2019 08:00

Niezależnie od tego, czy świadczy to o dokładności technologii druku 3D, czy o wrażliwości systemu odblokowującego Samsung Galaxy S10, niedawny eksperyment, w którym wykorzystano odcisk palca 3D do odblokowania smartfona, zyskał znaczną uwagę mediów.

Odtwarzanie danych biometrycznych może być atrakcyjne nie tylko dla szpiegów i detektywów – coraz bardziej zaawansowane technologie, takie jak skanowanie 3D, modelowanie i drukowanie, upowszechniają korzystanie z zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa w przypadku  smartfonów.

W omawianym przypadku użytkownik o pseudonimie darkshark postanowił odblokować smartfon Samsung Galaxy S10 za pomocą odcisku palca 3D.  Jak opisuje, wykorzystał zdjęcie pozostawionego na kieliszku odcisku swojego palca. Do stworzenia modelu wykorzystał oprogramowanie Photoshop i 3ds Max do edycji oraz modelowania zdjęcia. W programie 3ds Max udało mu się zamienić linie papilarne w cienkie, podwyższone grzbiety.  Wykonał trzy próby, aby osiągnąć odpowiednią wysokość grzbietu; trzeci uzyskany element okazał się sukcesem.

Jak twierdzi darkshark, sam odcisk palca został wydrukowany w zaledwie 13 minut przy użyciu żywicy 3D AnyCubic Photo LCD, która ma dokładność około 10 mikronów wzdłuż osi Z i 45 mikronów wzdłuż osi X/Y. Ten poziom precyzji ostatecznie umożliwił wydruk fałszywego odcisku potrzebny do odblokowania smartfona.

Imponujący eksperyment okazał się dla wielu niepokojący,  zwłaszcza dla użytkowników, którzy ufają metodzie rozpoznawania odcisków palców i za jej pomocą odblokowują swoje smartfony. Autor eksperymentu ma nadzieję, że wyniki próby rzucą nowe światło na kwestie bezpieczeństwa, jak również na zagrożenia występujące nie tylko w smartfonach, ale także w przypadku wszystkich identyfikacji za pomocą linii papilarnych.

Nie jest to pierwsza funkcja zabezpieczenia smartfona, którą można złamać za pomocą drukowania 3D, choć może to być najbardziej niepokojącym zagrożeniem. W grudniu ubiegłego roku „Forbes" przeprowadził eksperyment, w którym w technologii 3D wydrukował replikę głowy osoby i próbował włamać się do smartfona za pomocą rozpoznawania twarzy. Chociaż ten eksperyment wymagał znacznie więcej wysiłku, w większości przypadków smartfon udało się  odblokować, co ewidentnie uwydatniło wady technologii rozpoznawania twarzy.

Opracowano na podstawie informacji 3dprintingmedia.network