Drukowanie żywności na zamówienie
18 paź 2018 09:21

Dzięki nowej technologii ludzie będą mogli wybierać własne składniki i za pomocą drukarki 3D tworzyć żywność dokładnie taką, jaką chcą. Urządzenie o nazwie Foodini zastępuje typowy dla drukarek 3D filament, aby wytwarzać żywność zasadniczo w ten sam sposób, w jaki obecnie używany jest do budowy zabawek. Restauracje i piekarnie używają Foodini do robienia misternych w kształcie deserów i dodatków do dań. Domowa wersja urządzenia powinna być dostępna z kilka lat. 

Oprócz wielu innych zastosowań, mówi Lynette Kucsma, współzałożycielka firmy Natural Machines produkującej Foodini, urządzenie w wersji domowej pozwoli tworzyć potrawy w dowolnych formach - przykładowo nuggetsy z kurczaka w kształcie dinozaurów. Wystarczy w jednym ze stalowych pojemników umieścić mięso mielone, w drugim panierkę i wybrać kształt, a Foodini wydrukuje i podda obróbce termicznej naszą potrawę. Natural Machines zamierza też umożliwić wprowadzanie informacji na temat pożądanej zawartości kalorycznej, co pozwoli urządzeniu  na dostosowanie rozmiarów potrawy do naszych preferencji.

Obecnie wersja komercyjna urządzenia kosztuje 4 tys. dolarów, ale producent przewiduje, że cena z czasem spadnie.

"Konsumenci chcą wiedzieć co znajduje się w spożywanych przez nich produktach i kontrolować jak powstaje jedzenie", mówi Kucsma i dodaje: "Foodini to jeden ze sposobów, w jaki mogą to osiągnąć".

Natomiast Beehex, firma z Columbus w Ohio, stworzyła urządzenie o nazwie Chef3D, które tworzy pizzę przez drukowanie ciasta, sosu i sera w dowolnie wybranej przez użytkownika formie - potem wystarczy ją tylko wstawić do piekarnika. Pierwotna wersja urządzenia została opracowana dzięki dotacji z Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Opracowano na podstawie informacji wyborcza.pl