Drukowana toaleta
28 gru 2018 06:00

Z okazji obchodzonego 19 listopada Światowego Dnia Toalet, studio architektury Spark opracowało koncepcję przenośnej, drukowanej w 3D toalety zdolnej do generowania energii elektrycznej z odpadów, nazwanej „Big Arse”.

Znaczna część toalety ma powstawać z wykorzystaniem druku 3D i lekkich, łatwo dostępnych włókien bambusowych zmieszanych z biopolimerową żywicą. Drukowana konstrukcja ma być lekka i łatwa w przenoszeniu, a poszczególne jej elementy mogłyby trafiać na miejsce docelowe z wykorzystaniem dronów, gdzie byłyby składane w całość. Jeden element obejmuje osłonę toalety, muszlę klozetową i umywalkę, drugi stanowi zewnętrzną osłonę, która może być wykończona z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, stosownie do lokalnych warunków.

Moduł toalety byłby montowany do znajdującej się pod ziemią, również drukowanej, kopuły, do której miałyby trafiać ludzkie i zwierzęce odchody oraz organiczne odpadki i mógłby się gromadzić pochodzący z fermentacji i rozpadu gnilnego nieczystości.

Biogaz powstający w podziemnej kopule ma zasilać turbinę w systemie mikrokogeneracyjnym. Generowana w ten sposób energia elektryczna ma zasilać okoliczne domy. Podziemna kopuła, według architektów, ma starczyć na 10 lat użytkowania i zapewniać dostawę prądu do ośmiu domów.

„Big Arse” została zaprojektowana przez architektów Spark z myślą o wioskach w Indiach, gdzie problemy higieniczne i sanitarne są bardzo wyraźne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by toaleta nie mogła stanąć też w innych częściach świata.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na portalu przyrostowo.pl