Drukarka 3D trzeciej generacji
28 paź 2019 12:21

Zaawansowane zarządzanie temperaturami, które umożliwia pracę z polimerami o wysokiej wytrzymałości to, zdaniem ekspertów, istota drukarek 3D trzeciej generacji. Technologia LPD Plus w drukarce Zortrax Endureal pozwala na ścisłe kontrolowanie temperatury filamentu na każdym etapie jego przetwarzania i uzyskanie w ten sposób najlepszych możliwych właściwości mechanicznych materiału. Zortrax Endureal ma wbudowane 17 czujników działających w czasie rzeczywistym, by zagwarantować nieprzerwane działanie w wymagających zastosowaniach produkcyjnych i rozwoju zaawansowanych technologicznie produktów. Na wypadek przerwy w zasilaniu Endureal wykorzystuje energię przechowywaną we wbudowanych kondensatorach do zapisania dokładnej pozycji głowicy drukującej. Dzięki temu druk może być wznowiony od tego samego punktu, gdy zasilanie zostanie przywrócone. Postęp druku może być monitorowany zdalnie dzięki zainstalowanej w komorze druku kamerze zdolnej pracować w wysokich temperaturach. Odrębne czujniki odpowiadają za wykrywanie zacięcia, wyczerpania lub niedoboru filamentu. Ilość dostępnego materiału jest na bieżąco sprawdzana za pomocą pomiaru wagi załadowanych szpul z filamentami. Warunki panujące w zamkniętej komorze filamentów są monitorowane na bieżąco. Wbudowany pochłaniacz wilgoci uruchamia się, gdy wilgotność przekroczy poziom optymalny dla hydrofilowych materiałów. Przemysłowa przestrzeń robocza: Wysokość (Z) 300 mm, Szerokość (X) 400 mm, Głębokość (Y) 300 mm. Zortrax Endureal ma zaawansowany system podwójnej ekstruzji przystosowany do druku wysokotemperaturowych materiałów z rozpuszczalnymi strukturami podporowymi. Komponenty ekstrudera i przewody filamentów są termicznie odseparowane od komory druku za pomocą elastycznego termoizolatora z wielkością porów mniejszą niż średnia długość drogi swobodnej cząsteczki powietrza.

Zaprojektowany do pracy z wymagającymi materiałami jak PEEK, czy filamenty wzmacniane włóknem węglowym, Endureal jest też kompatybilny z szeroką gamą ekonomicznych filamentów takich jak Z-ULTRAT Plus, Z-NYLON, czy Z-PCABS. Drukarka może pracować zarówno w trybie pojedynczej, jaki podwójnej ekstruzji.

Endureal ma aluminiową platformę roboczą, która rozgrzewa się do temperatur umożliwiających druk z polimerów o wysokiej wytrzymałości. Na platformie umieszona jest wymienna, elastyczna tacka wykonana ze stali ferrytowej i pokryta warstwą PEI, co zapewnia odpowiednią adhezję wszystkich obsługiwanych materiałów i umożliwia łatwe, szybkie zdejmowanie modelu.

Szeroka gama materiałów kompatybilnych z Zortrax Endureal umożliwia płynne przejście od niskokosztowych prototypów do finalnych komponentów o wysokiej wytrzymałości przy użyciu jednego urządzenia produkcyjnego.

Endureal to drukarka przemysłowa, ale prostotą obsługi i szybkością wdrożenia dorównuje urządzeniom klasy desktop. Intuicyjny interfejs i oprogramowanie z predefiniowanymi ustawieniami dla wszystkich dedykowanych materiałów sprawiają, że Endureal od pierwszego dnia pracuje z pełną wydajnością. Łatwość obsługi rozciąga się na cały okres użytkowania drukarki dzięki Business Continuity Kit, który zawiera wszystko co niezbędne do samodzielnego serwisowania i obsługi.

Opracowano na podstawie informacji firmy Zortrax