Druk 3D zagości na Księżycu
21 sty 2019 08:14

Jak podała China National Space Administration (chińska agencja kosmiczna) Chiny chcą być pierwszym krajem, który zbuduje bazę kosmiczną wykorzystując technologię druku 3D do budowy obiektów. Oświadczenie zostało wydane w kilka tygodni po wylądowaniu chińskiego łazika na Księżycu.

Urzędnicy z agencji kosmicznej zapowiadają, że misja Chang'e-5, której celem jest dostarczenie próbek kamieni księżycowych na Ziemię, zostanie uruchomiona przed końcem tego roku. Trzy kolejne misje będą dalej eksplorować jałową powierzchnię Księżyca i testować sprzęt dla międzynarodowej księżycowej bazy badawczej.

Po tym, jak Chang'e-5 przywiezie próbki skał, Chiny zamierzają zorganizować kolejna misję: Chang'e-6, tym razem kierując ją na południowy biegun Księżyca. „Niezależnie od tego, czy sonda znajdzie się po jednej, czy drugiej stronie, decyzję podejmiemy zgodnie z osiągnięciami misji Chang'e 5” - powiedział dr Wu Yanhua, zastępca dyrektora CNSA i zastępca kierownika programu Lunar Exploration.

Celem następnej misji będzie badanie powierzchni, jej składu, terenu i środowiska kosmicznego. Chang'e-8 skoncentruje się na badaniach naukowych i eksperymentach, w tym testowaniu kluczowych rozwiązań technicznych potrzebnych do budowy księżycowej bazy naukowo-badawczej za pomocą innowacyjnych technologii druku 3D.

„Jedno z podstawowych pytań, na które szukamy odpowiedzi, dotyczy możliwości budowy domów na Księżycu za pomocą technologii druku 3D” - powiedział Wu i dodał: „Mamy nadzieję, że następne misje pomogą w testach technologii wykonanych pod kątem zbudowania wspólnej dla wielu krajów bazy księżycowej”.

Chiny osiągnęły pierwsze miejsce na świecie w eksplorowaniu powierzchni Księżyca, kiedy 3 stycznia br. sonda Chang'e-4 wylądowała na kraterze Von Kármán. Sonda i jej łazik Yutu-2 przekazały pierwszy w historii obraz „bliskiego zasięgu” pochodzący z niezbadanej dotychczas drugiej strony Księżyca.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na portalu 3ders.org