DRUK 3D w prototypowaniu części do supersamochodu
16 lis 2017 10:48

OMNI3D, Arrinera Technology i firma OE Industry połączyły siły, by stworzyć w pełni funkcjonalny prototyp lampy samochodowej. Projekt został zrealizowany w technologii FFF, a testy skanerem 3D potwierdziły, że posiada wysoką precyzję wymiarową.

 OMNI3D jest producentem przemysłowych drukarek 3D, Factory 2.0 Production System. To właśnie na tej drukarce zostały wydrukowane części do przedniej lampy polskiego supersamochodu firmy Arrinera Technology.

Wybór technologii FFF był uzasadniony możliwością tworzenia w niej skomplikowanych geometrii w stosunkowo krótkim czasie. Druk 3D zagwarantował także wysoką dokładność przy niskim koszcie materiału i bardzo niewielkim odpadzie. Wydruk zrealizowano z wykorzystaniem materiału ABS-42, charakteryzującego się wytrzymałością, łatwą postprodukcją i szeroką paletą możliwości wykończenia prototypu. Koszt materiału wykorzystanego do tego wydruku to 65 EUR.

Złożony model lampy ma wielkość 440 x 370 x 200 mm. Czas druku 6 elementów składających się na obiekt wyniósł 65 godzin. W gotowym prototypie zamontowano lampy firmy OE Industry, dostawcy rozwiązań inżynieryjnych w zakresie systemów oświetlenia. Model wyposażony jest w główną soczewkę o średnicy 90 mm oraz światła trójfunkcyjne do jazdy dziennej i postojowe. Wykorzystano tu światła Bi-LED, w których za pomocą diody LED można realizować światła mijania i drogowe.

Pod względem wizualnym obiekt nie różni się od modułu, który w przyszłości będzie produkowany seryjnie. Końcowe testy przeprowadzono na skanerze MICRON 3D, z wykorzystaniem zielonego światła, trzykrotnie dokładniejszego niż powszechnie stosowane światło białe. Wynik pomiaru okazał się o 30% lepszy niż założona dokładność.

Gotowy prototyp z zamontowaną elektroniką oraz części składowe przed postprodukcją będzie można zobaczyć w listopadzie na stoisku OMNI3D podczas targów FORMNEXT (hala 3.1, stoisko C29) we Frankfurcie oraz EUROTOOL (hala Wisła, stoisko W27) w Krakowie.

Spotkaj się z technologami druku 3D:

  • FORMNEXT, 14-17 listopada – hala 3.1, C29
  • EUROTOOL, 28-30 listopada – hala Wisła, stoisko W27

OMNI3D to polski producent przemysłowych drukarek 3D działających w technologii FFF. Oprócz zakupu drukarki Factory 2.0, proponuje darmowy audyt, usługi druku na zlecenie, szkolenia, pełne usługi serwisowe oraz warsztaty. Firma współpracuje z przedsiębiorstwami z branż takich jak motoryzacja, lotnictwo, wzornictwo przemysłowe czy automatyka przemysłowa. Więcej: omni3d.com

Arrinera S.A jest polskim producentem samochodów sportowych. Arrinera Hussarya GT to najnowszy samochód wyścigowy firmy. Spółka zależna, czyli Arrinera Technology S.A. specjalizuje się w opracowywaniu nowoczesnych technologii wiążących się z elektroniką, aktywną aerodynamiką i kompozytami. Są one wykorzystywane w supersamochodzie Arrinera Hussarya. Więcej: arrinera.com

OE INDUSTRY jest  pierwszomontażowym dostawcą dla przemysłu i motoryzacji. Firma oferuje pojedyncze elementy oraz kompletne rozwiązania inżynieryjne w zakresie systemów oświetlenia i chłodzenia, w większości dedykowane. Firma wypracowała unikalne rozwiązania, co sprawia, że zespół zaczyna pracę tam, gdzie inni dopiero będą po kilku tygodniach. W porównaniu z producentami wielkoseryjnymi OE Industry szybciej reaguje na potrzeby klientów i oferuje niższe koszty rozwoju projektu.

Przygotowano na podstawie informacji OMNI3D