Druk 3D w produkcji mebli
23 kwi 2021 10:45

Firma INEX System, produkująca meble zwróciła się do Omni3D z prośbą o wydrukowanie 15 tysięcy elementów używanych przy produkcji mebli sklepowych.

 

 

Druk 3D okazał się najtańszą i najszybszą metodą produkcji wskazanych części. Wporównaniu z tradycyjną produkcją klient zaoszczędził czas (produkcja zakończyła się 21 dni wcześniej), a koszty produkcji zmniejszyły się aż o 79%.

Opis problemu

Wydrukowana tuleja meblowa w kształcie wydłużonego pierścienia docelowo montowana jest w drewnianą płytę, by następnie przechodził przez nią metalowy pręt łączący całą konstrukcję mebla. Firma INEX System wykorzystuje taką metodę zarówno przy produkcji regałów sklepowych, stojaków oraz standów ekspozycyjnych.

Naszym zadaniem było wydrukowanie 15 tysięcy sztuk wskazanego elementu, który miał zastąpić dotychczasowe części produkowane inną metodą. Do realizacji projektu wybrany został materiał PET-G - wyjaśniają przedstawiciele Omni3D.

PET-G to filament charakteryzujący się wysoką dokładnością druku, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i upływ czasu. Dodatkowo można go wykorzystywać do drukowania elementów odpornych na smary, benzynę czy oleje.

Rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem okazało się wykorzystanie drukarek dekstopowych od Omni3D, które łącznie przez 9 dni w trybie ciągłym, drukowały 15 tysięcy tulei meblowych. Produkcja seryjna realizowana była na dwóch modelach desktopowych drukarek 3D – OmniSTART oraz Omni200 przy użyciu filamentu PET-G. Specjalnie zaprojektowany proces produkcyjny pozwolił na drukowanie, a następnie automatyczne usuwanie gotowych elementów za pomocą głowicy drukarki. Pozwoliło to na najbardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy drukarki.

Efekt

Druk 3D okazał się najtańszą i najszybszą metodą produkcji wskazanych części. W porównaniu z tradycyjną produkcją Klient zaoszczędził czas (produkcja zakończyła się 21 dni wcześniej) oraz zmniejszyły się  koszty produkcji aż o 79%.

Opracowano na podstawie informacji firmy Omni3D