Druk 3D pozwala redukować koszty
20 mar 2017 10:18

omni3d_metris3d_polgar_chair_picture_1Dzięki wykorzystaniu technologii addytywnej, klient zaoszczędził 370 000 € i 13 tygodni pracy. Funkcjonalny prototyp siedzenia do pociągu został wydrukowany w technologii FFF, w skali 1:1, na przemysłowym urządzeniu Factory 2.0 od OMNI3D. Ten projekt był realizowany przez firmę METRIS 3D dla POLGAR KFT – węgierskiego producenta części dla branży motoryzacyjnej.

„Wytworzenie funkcjonalnego prototypu kosztowało klienta ok. 30 000 euro. Wcześniej – było to ponad 400 000 euro. Dzięki tej zmianie – firma zaoszczędziła 90% budżetu! Jeśli chodzi o czas realizacji, wydruk prototypu w 3D zajął 3 tygodnie, wcześniej – było to nawet 4 miesiące.” – mówi Miki Thurzo, Starszy Inżynier z firmy METRIS 3D. 

“Wytworzenie funkcjonalnego prototypu pozwala na precyzyjne przetestowanie modelu. Wcześniej było to dla nas praktycznie niemożliwe ze względu na bardzo długi czas oczekiwania na wytworzenie części metodą tradycyjną. Teraz, dzięki zastosowaniu druku 3D, możemy zmienić projekt zaraz po wydrukowaniu pierwszych elementów. Przy projekcie fotela okazało się, na przykład, że niektóre ruchome części (jak np. wysuwany kosz na śmieci) – nie działały poprawnie. Zostało to pominięte w projekcie CAD.” – dodaje Miki.

Skanowanie modelu w 3D jest zawsze najlepszą weryfikacją jakości wydrukowanej części.„W przypadku tak złożonych modeli, największym wyzwaniem jest wielkość największego elementu, zachowanie maksymalnej precyzji wydruku oraz czas realizacji zlecenia. Factory 2.0 pozwala na druk elementów o wielkości nawet do 500 mm w każdej z osi, przy zachowaniu bardzo wysokiej precyzji wymiarowej. OMNI3D posiada w swoim Printroomie kilka urządzeń, dlatego czas realizacji również nie stanowił problemu. Cały proces druku zajął nam ok. 2 tygodnie.” – komentuje Krzysztof Kardach, odpowiedzialny za projekt. Krzysztof jest Głównym Technologiem Druku 3D w OMNI3D.Drukarka Factory 2.0 posiada jedną z największych platform roboczych na rynku. Ponadto urządzenie ma zamkniętą i grzaną komorę. Dzięki tym elementom specjaliści druku 3D z OMNI3D mogli zminimalizować liczbę wydrukowanych części. Jest to bardzo istotne dla zachowania najwyższej wytrzymałości finalnego modelu.

„W celu weryfikacji precyzji wymiarowej wydruku, największą wydrukowaną część (480 x 210 x 370 mm) zeskanowaliśmy na naszym profesjonalnym skanerze 3D - RPS EVO6. Wyniki były imponujące. Osiągnięta dokładność pozwoliła na bezbłędne spasowanie wydruku z przygotowanym wcześniej metalowym stelażem.” – wyjaśnia przedstawiciel METRIS 3D.

Factory 2.0 Production System jest obecnie dostępna w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Rosji, w Indiach oraz w Australii i Nowej Zelandii.

Factory 2.0 Production System to pierwszy tak zaawansowany system do druku przestrzennego polskiej produkcji działający w technologii FFF. Drukarka przeznaczona jest do zastosowań przemysłowych. Maszynę wyróżnia: duże pole robocze (500 mm x 500 mm x 500 mm), zamknięta i grzana komora, wysoka precyzja wymiarowa, automatyczna kalibracja stołu, możliwość druku z wykorzystaniem 2 ekstruderów oraz opcja kontroli przepływu filamentu. OMNI3D do swojej drukarki oferuje profesjonalne materiały do druku: ABS-42, ASA-39, PC-ABS-47, PET-G-32 i HIPS-20. Produkt Roku w kategorii „Druk 3D, wytwarzanie addytywne” w konkursie organizowanym przez miesięcznik Inżynieria & Utrzymanie Ruchu.

OMNI3D to polski producent przemysłowych drukarek 3D w technologii FFF (fused filament fabrication), działający w kraju i za granicą od 2013 roku. Firma oferuje usługi doradcze w zakresie wdrażania technologii druku 3D w przemyśle, usługi serwisowe, szkolenia oraz druk 3D na zlecenie. Do grona klientów należą firmy posiadające linie produkcyjne, usługodawcy, a także projektanci czy architekci.

METRIS3D

METRIS 3D to węgierski dostawca systemów digitalizacji 3D, tomografii komputerowej CT i skanerów wielkoformatowych. Wykorzystując powyższe technologie, METRIS 3D wspiera swoich klientów w obszarach cyfryzacji części przemysłowych, a następnie ich wytwarzaniu w technologii addytywnej.

POLGAR KFT

POLGAR KFT jest aktywny na rynku już od ponad 20 lat. To węgierska firma produkująca części z gumy oraz siedzenia dla branży motoryzacyjnej.

Opracowano na podstawie informacji firmy Omni3D