Druk 3D pomaga w operacjach nosa
19 mar 2019 06:00

Naukowcy z St. Mary's Hospital w Seulu w Korei Południowej zastosowali ostatnio druk 3D w leczeniu schorzeń, które mogą powodować problemy z oddychaniem i zaburzenia snu. W badaniu klinicznym zespół wykorzystał drukowanie 3D do opracowania szyny, którą można włożyć do nosa i skorygować przegrodę. U 20 ochotników w wieku 18-74 lat, u których zastosowano tę innowacyjną metodę, osiągnięto doskonałe efekty, bardziej zadowalające niż w przypadku użycia tradycyjnych szyn korygujących.

„Chociaż próbowano różnych metod, korekcja przegrody nosowej jest jednak trudna do leczenia, ponieważ nos jest wąski, co nie ułatwia manipulowania” - wyjaśnia profesor Kim Do-hyun i dodaje: „Wyniki badania pokazują, że elementy drukowane w technologii 3D są wystarczająco cienkie, a jednocześnie mają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, są łatwe do zszycia i zapewniają wygodę podczas operacji, wykazując doskonałą biokompatybilność po jej zakończeniu.”

Według Health Review and Assessment Service (HIRA) w Korei Południowej w samym tylko 2016 r. ponad 50 000 pacjentów poddało się zabiegowi chirurgicznej korekcji przegrody nosowej. Tradycyjna procedura korygowania odchylonej przegrody zwykle wykorzystuje papierowe plastry i szyny grzbietowe. Próbując zoptymalizować tę metodę zespół badawczy w St. Mary's Hospital użył drukarki 3D do stworzenia szyny, aby umieścić ją w czubku nosa pacjenta, utrzymując sztuczny implant we właściwym miejscu. Co istotne dla pacjentów, odczucia bólu w przypadku zastosowania szyny drukowanej w 3D są mniejsze.

Szyny tego typu korzystnie wypadają także w innych badaniach – w przeprowadzonych za pomocą tomografii komputerowej testach wykazano lepszy przepływ powietrza, lepszą drożność nosa, a tym samym łatwiejsze oddychanie.  Zespół badawczy poinformował również o braku powikłań pooperacyjnych.

Koreańscy naukowcy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Pohang (POSTECH) i Uniwersytetu Narodowego w Seulu (SNU) stosowali też bioprinting 3D do tworzenia urządzeń pomagających w obserwowaniu i charakteryzowaniu chorób zapalnych, w tym astmy, przewlekłej choroby płuc, zapalenia zatok przynosowych i jamy nosowej.

Ponadto Children's Healthcare of Atlanta (CHoA) i Georgia Institute of Technology (Georgia Tech) z powodzeniem zastosowały trójwymiarowe szyny tchawkowe w chirurgii dziecięcej 7-miesięcznego pacjenta z zagrażającą życiu przeszkodą w drogach oddechowych.

Odchodząc od chorób wpływających na oddychanie, ROKIT Healthcare, koreański producent bioprinterów 3D znany wcześniej jako ROKIT, wprowadził nowatorską metodę bioprintingu 3D do leczenia bliznowacenia. Firma stosuje bioprinting 3D, aby umożliwić naturalne tworzenie nowych naczyń krwionośnych w celu skutecznej regeneracji skóry.

Zespół szpitala St. Mary's Hospital, który opracował leczenie uszkodzonej przegrody nosowej przy użyciu technologii druku 3D, prowadzili profesorowie Kim Sung-won i Kim Do-hyun z oddziału otolaryngologii tego szpitala oraz profesor Hwang Sea-hwan z katolickiego Uniwersytetu Korei Bucheon St. Mary's Hospital.

Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na portalu 3D Printing Industry