Druk 3D i robotyzacja
16 cze 2021 06:00

Jakie korzyści daje połączenie technologii druku 3D i robotyzacji? Wspólnie z firmą Drim Robotics, dostawcą systemów do automatyzacji produkcji i partnerem marki Universal Robots, firma CadXpert przygotowała zrobotyzowane stanowisko druku 3D. Projekt demonstracyjny farmy drukarek 3D powstał na Wydziale Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w pracowni MakerBot Engineering Innovation Lab.

Od pewnego czasu możemy mówić o koncepcji Industry 4.0. Wyznacznikami tej kolejnej rewolucji przemysłowej są między innymi: robotyzacja produkcji oraz technologie przyrostowe, czyli druk 3D. W tym projekcie połączyliśmy właśnie te dwie innowacyjne technologie i chcieliśmy zaprezentować, jakie korzyści daje w pełni zautomatyzowana produkcja addytywna — o projekcie opowiada Michał Bryda-Przybyszewski, specjalista ds. marketingu w CadXpert.

Cobot z wykorzystaniem Respiro i specjalnie do tego przygotowanego wydrukowanego w technologii 3D grippera pobiera za pomocą próżni stół roboczy z gotowymi już wydrukami i na to miejsce umieszcza pustą platformę, po czym uruchamia kolejny proces druku. W tym przypadku standardowy chwytak wykonany z włókna węglowego nie nadawał się do użycia. Ze względu na swoją geometrię nie pasował do stolika roboczego drukarki 3D MakerBot Replicator+. Dzięki zastosowaniu wydruku 3D z materiału ASA wykonanego na drukarce 3D Stratasys F120 mogliśmy dopasować taki uchwyt do tej konkretnej aplikacji.

Projekt zautomatyzowanego stanowiska do druku 3D ma na celu zaprezentowanie możliwości wdrożenia robotów współpracujących do dowolnego zadania i w każdym miejscu. Dodatkowo dzięki zastosowaniu technologii druku 3D możemy w szybki sposób dostosować ramię cobota do danej aplikacji, np. do różnych rozmiarów i geometrii przenoszonych ładunków.

Respiro nie posiada żadnych ruchomych części, jest sterowany w pełni pneumatycznie, dzięki czemu może być stosowany wraz z cobotem Universal Robots bezpośrednio do pracy z człowiekiem. Respiro w połączeniu z oryginalnym griperem ma udźwig nawet do 20kg i głównie stosuje się go do paletyzacji i przenoszenia opakowań. Robot przyjechał do Krakowa w casie T-BOX dedykowanym do bezpiecznego transportu i przechowywania cobotów. Jednocześnie T-BOX stanowi statyw do stabilnej pracy cobota w dowolnym miejscu — wyjaśnia Tomasz Sernicki z Drim Robotics.

Korzyści zastosowania druku 3D na stanowiskach wyposażonych w roboty współpracujące to między innymi:

  • Szybka produkcja „na żądanie” potrzebnego osprzętu (chwytaki, mocowania, manipulatory).
  • Możliwość dostosowania geometrii grippera do konkretnej aplikacji, np. do niestandardowego kształtu przenoszonego ładunku.
  • Zmniejszenie wagi osprzętu, dzięki użyciu wytrzymałych i lekkich materiałów do druku 3D.

Opracowano na podstawie informacji firmy CadXpert