Druk 3D daje nowe życie personalizowanym manekinom
24 wrz 2019 12:55

 Chociaż istnieje błędne przekonanie, że nikt nie kupuje w sklepach stacjonarnych z powodu wzrostu zakupów online, liczby tak naprawdę tego nie potwierdzają. W rzeczywistości kupujący wydają więcej pieniędzy w sklepach niż w internecie. Największym wyzwaniem dla sklepów stacjonarnych wcale nie są sklepy internetowe, ale raczej to, jak być sklepem, w którym kupujący będą chcieli spędzać czas. Jak sklepy mogą się wyróżnić na tle innych? Jak mogą przyciągnąć uwagę klientów i utrzymać ją? W tym zakresie mogą pomóc niestandardowe manekiny, ożywiane technologią cyfrową i drukiem 3D.

W przypadku sklepów detalicznych, które mogły sobie pozwolić na poświęcenie czasu i pieniędzy, wybór niestandardowego manekina do prezentowania towarów lub po prostu zwrócenia uwagi zawsze był atrakcyjny. W przeciwieństwie do kupowania masowo produkowanych, gotowych manekinów ich wykonanie na zamówienie może mieć wpływ na lepsze przekazywanie informacji o produktach i marce. Problem polega na tym, że tradycyjne metody produkcji manekinów na zamówienie stworzyły wąski rynek. Oprócz wysokich kosztów długi harmonogram produkcji często sprawiał, że było to niepraktyczne. Wielu sklepów po prostu nie było stać na czekanie, aż rzeźbiarze stworzą manekiny z włókna szklanego, gliny i metalu. Nawet jeśli mogli, ich ręczne wykonanie zajęło tyle godzin pracy, że ceny dla większości były zbyt wysokie. Na szczęście przełomowa technologia druku 3D przełamała te bariery. Dla dostawców usług poligraficznych otwiera to cały nowy rynek, oferujący produkt, który jest zarówno atrakcyjny, jak i osiągalny. Teraz drukarnie wielkoformatowe 3D mogą produkować manekiny naturalnej wielkości w ciągu kilku dni, a nawet godzin - jest to ogromna zaleta w konkurencji z twórcami manekinów, którzy stosują tradycyjne metody.

Manekiny drukowane w technologii 3D to nie tylko zdolność dotrzymania krótkiego terminu. Przejście tak szybko od koncepcji na papierze (lub w tym przypadku od pliku cyfrowego) do prototypu ułatwia klientom złożenie pierwszego zamówienia. Ponieważ inwestycja czasowa nie jest już tak wygórowana, są oni o wiele bardziej skłonni dać niestandardowym manekinom szansę. Ponadto skrócony jest również proces zatwierdzania. Klienci zamawiający manekiny z gliny lub włókna szklanego poddawani są procesowi, który obejmuje wiele iteracji - są one tworzone przy użyciu pracy fizycznej i rzemiosła, więc nie wiadomo dokładnie, jaki może być końcowy rezultat. W przypadku użycia wielkoformatowej drukarki 3D, która tworzy produkt końcowy w oparciu o realistyczny plik cyfrowy i to w ułamku czasu, nie jest to po prostu potrzebne. Dostawcom usług druku ułatwia to prowadzenie działalności i jest ulgą dla klienta.

Pojawienie się wysokiej jakości druku 3D stworzyło korzystną dla wszystkich okazję, która wcześniej nie istniała. Drukarka Massivit 3D firmy Fluxaxis jest w stanie produkować niestandardowe manekiny w mniej niż 8 h przy znacznie niższych kosztach - zwłaszcza ze względu na znaczne skrócenie potrzebnych godzin pracy. Ponieważ konkurencja w przestrzeni 3D jest wciąż niewielka, pozwala to drukarniom cieszyć się wysoką marżą zysku i jednocześnie przenosić oszczędności na swoich klientów. Zakup niestandardowego manekina staje się wykonalną opcją dla znacznie większego segmentu rynku, co zwiększa popyt.

Sklepy detaliczne stale szukają sposobów na wyróżnienie się wśród konkurencji. Przyciągająca uwagę postać, celebryta lub maskotka może być doskonałym rozwiązaniem. Kluczem jest spersonalizowanie manekina tak, aby pasował do przesłania firmy oraz zachęcanie klientów do zaangażowania. Na przykład posiadanie manekina baseballisty o wys. 2,6 m w środku sklepu natychmiast przyciągnie uwagę i zachęci kupujących do skojarzenia produktów w sklepie z emocjami związanymi z grą w baseball na żywo. Tak właśnie zrobiła koreańska marka modowa F&F, której kampania była wielkim hitem, ponieważ klienci zaangażowali się w perfekcyjnie zaprojektowanego gracza, elegancko czekającego na swoją ofertę. Wydrukowano go na drukarce Massivit 1800 w niecałe 13 godzin.

Druk wielkoformatowy 3D pozwala PSP szybko stworzyć spersonalizowany wyświetlacz, który można zaprojektować od zera lub na podstawie istniejącego obrazu bądź projektu. Można także cyfrowo zeskanować dowolną gwiazdę, maskotkę lub postać i wydrukować je w dowolnej pozie. Ponieważ pracuje się z plikiem cyfrowym, można łatwo zmienić jego wersję w istniejącym oprogramowaniu. Bez problemu można także stworzyć nieco inne wersje niestandardowego manekina pasujące do ​​różnych rynków lokalnych albo produkować wersje sezonowe i krótkie serie.

Oprócz tego, że manekiny drukowane w technologii 3D są szybsze w produkcji, bardziej opłacalne i łatwe do personalizacji, mają jeszcze jedną zaletę w porównaniu z manekinami tradycyjnymi. Jest to łatwość osadzenia w nich futurystycznych technologii. Dodanie do manekina kamer, czujników lub rzeczywistości rozszerzonej tworzy interaktywny wyświetlacz, który jest po prostu projekcją doświadczeń klienta. To rodzaj czynnika wow, który może naprawdę zrewolucjonizować cały przemysł manekinów.

Dostawcy usług druku, którzy już używają swoich wielkoformatowych drukarek 3D do produkcji reklam zewnętrznych, wyświetlaczy POP i wielu innych aplikacji, powinni rozważyć dodanie niestandardowych manekinów do swojej oferty produktów. To kolejna okazja, by ta przełomowa technologia zmieniła całe branże. Co najważniejsze, daje to drukarniom, które są coraz bardziej pod presją utowarowienia produktów, prawdziwą przewagę nad konkurencją. 

Na podstawie artykułu firmy Massivit opracowała AP