Dni Otwarte w Atrium
5 lip 2019 06:00

Już dzisiaj, 5 lipca br. polski dystrybutor japońskich drukarek wielkoformatowych Mutoh zaprasza do swojego centrum demonstracyjnego na Dni Otwarte, podczas których można będzie przetestować 10 drukarek tej marki. Urządzenia, reprezentują 4 ekologiczne technologie druku: żywiczną (4 drukarki), LED-UV (4 drukarki), druku bezpośredniego na tkaninach (1 drukarka) oraz eko-solwentową (1 drukarka).

W opolskiej centrali będą czekały ekologiczne, wszechstronne drukarki żywiczne, czyli naszpikowane japońskimi technologiami a jednocześnie stabilne i cenione w naszym kraju modele: ValueJet 1324X, 1604X, 1624X oraz 1638X. Tego dnia, uczestnicy Dni Otwartych będą mogli nabyć urządzenia w specjalnych cenach.

Drukarki ValueJet serii X pracują w technologii żywicznej, co oznacza, że drukują ekologicznymi, certyfikowanymi w Europie atramentami Mutoh UMS. To co odróżnia te atramenty od innych „eko” rozwiązań na rynku to ich skład, który bazuje na żywicach. Co więcej, szeroki gamut kolorystyczny pozwala drukować „korporacyjne” kolory – pokrycie palety Pantone C wynosi aż 83% (z samego CMYKa).

Plotery ValueJet X różnią się szerokością roboczą i produktywnością. W zależności od wymagań i potrzeb użytkownika, do wyboru mamy dwie szerokości: 1.37 i 1.62 m, a prędkość maksymalna sięga od 15 do prawie 100 m2/h. Wszystkie posiadają cechę wspólną – japońskie technologie poprawiające osiągi i jakość druku: Mutoh Intelligent Interweaving (eliminujący paskowanie) i Mutoh DropMaster (kompensujący różne grubości materiałów).

Cechą wyróżniającą „zieloną” technologię w ploterach Mutoh od innych tzw. „eko-rozwiązań” na rynku, jest niski (nawet kilkukrotnie niższy) pobór prądu. O technologii LED-UV. Rozwiązania charakteryzują się wszechstronnością zastosowań. Cechą wyróżniającą japońskie drukarki LED jest również brak zapachu zadrukowanego przedmiotu, nie wymagają też podłączania zewnętrznych systemów filtrujących powietrze czy innych wyciągów.

Mutoh ValueJet 426 i 626UF to kompaktowe drukarki LED-UV przeznaczone do druku na nośnikach i przedmiotach w formacie maksymalnym odpowiednio A3+ i A2+. Stół roboczy pozwala na bezpośredni zadruk materiałów o grubości do 7 i 15 cm i ciężarze do 4 oraz 6 kg.

Mutoh ValueJet 626UF, w porównaniu do mniejszego brata 426UF, który cieszy się dużym powodzeniem posiada oprócz powiększonego stołu także laserowy wskaźnik umiejscowienia zadrukowywanego przedmiotu, automatyczną regulację wysokości stołu oraz bardzo ciekawy, dodatkowy moduł obrotowy (do obiektów walcowatych, np.: szklanka, termos, wazon).

Trzecią prezentowaną drukarką w tej technologii będzie znacznie większa, bo o szerokość 1.62 m – rolowa Mutoh ValueJet 1638UR. Oprócz kolorów CMYK, znajdziemy tu też opcję druku w kolorze białym (plus lakier). Taka konfiguracja pozwala na druk wielowarstwowy w jednym przebiegu (symultaniczny). 

Mutoh ValueJet serii „UR” potrafi zadrukować elastyczne materiały czarne, kolorowe, metaliczne, fluorescencyjne, odblaskowe, przezroczyste i inne. Oczywiście poradzi sobie także z klasycznymi nośnikami jak papiery, folie białe, banery, płótna, tapety, materiały powlekane i niepowlekane. Niska temperatura utrwalenia atramentu pozwala na stosowanie także mediów wrażliwych na wysoką temperaturę, np. cienkich klisz. Co więcej, wydruk w momencie druku jest suchy i od razu gotowy do dalszej obróbki, montażu lub wysyłki.

Czwartą drukarką LED-UV będzie Mutoh ValueJet 1638UH. Jest to maszyna hybrydowa czyli drukująca zarówno z roli (jak seria UR) jak i na płytach oraz innych materiał sztywnych (po dostawieniu modułowych stołów). Jest to ploter 6-kolorowy, oprócz palety CMYK, na pokładzie mamy jeszcze kolor BIAŁY oraz lakier.

Dzięki białemu atramentowi rozszerzają się możliwości plotera - kolor ten stosowany jako poddruk umożliwia zadruku kolorowych nośników. Natomiast stosowany jako nadruk na grafice CMYK pozwala na znakowanie materiałów przezroczystych od strony wewnętrznej (szkła, pleksy, itd.). Oczywiście można drukować także samym kolorem białym np. na czarnych płytach czy drewnianych panelach.

Mutoh ValueJet serii TX dzięki unikalnym atramentom polimerowym UltraVision Textile pozwoli na bezpośredni zadruk tkanin naturalnych (jak np. bawełna) i syntetycznych (jak np. poliester) jednym typem atramentu. Oczywiście spektrum obsługiwanych typów włókien i ich mieszanek, wliczając w to celulozę jest dużo szerszy. „TX” posiada możliwość zadruku materiałów o szerokości do 1.91 metra. Mogą to być tkaniny o otwartej jak i zamkniętej strukturze. Atrament przechodząc przez te pierwsze spływa do specjalnie zaprojektowanej do tego celu rynny odprowadzającej atrament. Maksymalna prędkość tej drukarki sięga aż 73 m2/h. Typowa prędkość produkcyjna (komercyjna) kształtuje się na poziomie około 40 m2/h.

Opracowano na podstawie informacji firmy Atrium