Dni Druku 3D już po raz 11.
8 kwi 2019 14:00

XI edycja Dni Druku 3D odbyła się w dniach 28-30 marca w Kielcach. Impreza zorganizowana w ramach Przemysłowej Wiosny przyciągnęła 869 wystawców z 30 krajów, w tym 82 firmy z branży druku 3D. W tym roku Przemysłową Wiosnę odwiedziło ponad 14 tys. gości.

Dni Druku 3D to najstarsze i najważniejsze spotkanie branży druku 3D i skanowania przestrzennego w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce.  Sponsorem głównym 11. edycji targów była firma ATMAT, producent drukarek 3D z Krakowa. Fundatorami imprezy zostały firmy BIBUS MENOS, CadXpert i po raz kolejny - 3DGence, Igus oraz UBOT 3D. 

Niewątpliwie jedną z najbardziej spektakularnych ekspozycji zaprezentowała firma ATMAT, specjalizująca się w produkcji wielkogabarytowych drukarek. Na jej stoisku mogliśmy podziwiać eksponat muzealny - samolot Caudron-Renault CR.714 Cyclone. Liczący 80 lat oryginalny samolot jest jednym z dwóch ostatnich zachowanych na świecie modeli tego typu. Prezentacja unikalnej maszyny była możliwa dzięki współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Do rekonstrukcji samolotu użyto technologii druku przestrzennego, dzięki której udało się odwzorować łopatki śmigła, obudowę silnika i inne, brakujące elementy konstrukcyjne.

Od lat ważnym elementem targów jest technologia FDM. Pomimo upływu czasu cieszy się ona niesłabnącą popularnością i zdobywa nowe zastosowania. Podczas tegorocznych targów kilka firm zaprezentowało nowe modele drukarek; część tych wystawców to firmy  produkujące materiały eksploatacyjne. Technologie druku z żywic światłoutwardzalnych coraz częściej przechodzą z zastosowań przemysłowych do amatorskich. Oprócz rozwiązań typowo profesjonalnych pojawiło się kilka firm oferujących produkty dla mniej wymagających użytkowników.

Od kilku edycji obserwuje się coraz większą reprezentację technologii wysokobudżetowych. Już nie tylko drukarki do spiekania proszków i metali, ale również specjalistyczne drukarki do druku w ceramice są eksponowane jako pełnoprawne maszyny podczas Dni Druku 3D.

Wśród użytkowników tych ostatnich pojawił się po raz pierwszy na targach Wydział Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wydział jest jedyną jednostką akademicką w Polsce, która przystąpiła do wdrażania programów artystyczno-badawczych mających na celu wykorzystanie mediów cyfrowych w obszarze sztuki i wzornictwa ceramiki i szkła. W oparciu o specjalistyczną drukarkę 3D do druku ceramiki, drukarkę do kalek ceramicznych i specjalistyczne oprogramowanie realizowane są tu między innymi projekty związane z opracowywaniem mas ceramicznych dedykowanych technologii druku 3D.

Podczas tegorocznych targów nie zabrakło oczywiście nowości i premier rynkowych. Goście Dni Druku mogli obejrzeć między innymi pełnokolorową drukarkę HP Multi Jet Fusion 3D 580 prezentowaną przez jej dystrybutora - firmę Integart. Wytwarzająca funkcjonalne części także w pełnym kolorze drukarka umożliwia zarówno prototypowanie, jak i prowadzenie produkcji. Tym samym rozwiązanie HP sprawdza się w przypadku małych lub średnich zespołów opracowujących. Drukarki tej serii pozwalają na wytwarzanie w pełni funkcjonalnych części, nawet o skomplikowanych detalach, właściwościach termoplastycznych klasy inżynieryjnej i zaawansowanych właściwościach mechanicznych. Obiekty możemy wytwarzać z szerokiej gamy materiałów, a uzyskane rezultaty mogą być powtarzalne. Dzięki otwartej platformie HP Multi Jet Fusion uzyskujemy dostęp do szerokiej gamy materiałów i zastosowań, również tych, które mogą pojawić się dopiero w przyszłości. Jak zapewnia dystrybutor - platforma umożliwia bezproblemowe przechodzenie od fazy prototypowania do końcowej produkcji danego obiektu.

Inną nowością mogła pochwalić się firma SMARTTECH, która zaprezentowała premierowo swoje najnowsze rozwiązanie - MICRON3D color10Mpix. Urządzenie pozwala na zebranie pełnej geometrii obiektu, a ponadto pozyskuje informacje o kolorze każdego punktu pomiarowego. Po azjatyckiej premierze na targach TCT Asia w Szanghaju przyszedł czas na polską premierę nowego skanera MICRON 3D color 10 Mpix ze zmienną objętością pomiarową.

MICRON3D color 10Mpix gwarantuje użytkownikowi pozyskanie precyzyjnych informacji o geometrii i kolorze dowolnego obiektu z dokładnością 0,015 mm. Wynikiem pomiaru jest kolorowa chmura o rozdzielczości 400 punktów/mm2 przenosząca w informację X,Y,Z oraz kolorystyczną RGB. Ponadto najnowsza metoda pomiarowa pozwala na skanowanie obiektów ciemnych i błyszczących z metrologiczną dokładnością optycznej współrzędnościowej maszyny pomiarowej. Dzięki certyfikowanej dokładności jest to świetne rozwiązanie zarówno do kontroli jakości oraz inżynierii odwrotnej, jak i wizualizacji.

Obok producentów drukarek i filamentów oraz firm usługowych znaleźli się też wystawcy łączący te działalności. Poznańska firma B3D ma w swojej ofercie drukarki 3D znanych producentów jak HBOT, 3DGance, UBOT 3D, ale jednocześnie świadczy kompleksowe usługi od skanowania po modelowanie 3D. Do skanowania wykorzystywany jest tu jeden z najlepszych na świecie skanerów - smartSCAN Firmy AICON.

Razem z pierwszym dniem targów wystartowała kolejna edycja Seminarium Druku 3D, towarzysząca Dniom Druku 3D i targom STOM w Kielcach. Przemysłowy druk w metalu i piasku, drukowanie elementów protetycznych oraz wszechstronne możliwości zastosowania druku 3D w medycynie to między innymi pierwsze tematy wykładów, które gromadziły zainteresowanych specjalistów. Głos zabierali nie tylko inżynierowie, ale także doświadczeni lekarze.  O niezwykłym procesie tworzenia bionicznej trzustki mówiła dr n. med. Marta Klak z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Obecnie wspólnie z Konsorcjum Bionic zespół lekarzy pracuje nad projektem biodrukowania 3D bionicznej trzustki – narządu, który umożliwi osobom z cukrzycą normalne funkcjonowanie, a także zastąpi konieczność przewlekłej insulinoterapii.

Podczas wieczoru w kręgielni organizatorzy DNI DRUKU 3D docenili najlepsze produkty i najciekawsze stoiska targów. Jak podsumowują organizatorzy oraz zapytani wystawcy, tegoroczna edycja pozytywnie zaskoczyła frekwencją i dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. „Dni Druku 3D trwające podczas Przemysłowej Wiosny w Targach Kielce są doskonałą okazją nie tylko do zaprezentowania autorskich rozwiązań, ale również do dzielenia się doświadczeniami oraz do nawiązania nowych kontaktów handlowych. To największe wydarzenie branży druku 3D w Polsce, na którym nie może nas zabraknąć” – podsumował Tomasz Szymański, prezes i założyciel firmy VSHAPER.

Opracowano na podstawie informacji organizatora i materiałów od wystawców