Debiut Mimaki na targach formnext 2017
3 lis 2017 10:30

Firma Mimaki, wiodący producent wielkoformatowych drukarek atramentowych oraz systemów tnących, ogłosiła dziś swój pierwszy w historii udział w charakterze wystawcy w targach formnext 2017, międzynarodowych targach i konferencji na temat najnowocześniejszych technologii produkcyjnych. Targi odbędą się we Frankfurcie w dniach od 14 do 17 listopada. 

Na targach formnext 2017 firma Mimaki po raz pierwszy przedstawi branży 3D drukarkę 3DUJ-553, pierwszą na świecie pełnokolorową drukarkę 3D umożliwiającą druk do 10 milionów różnych kombinacji kolorów z profilowaniem ICC. Firma przedstawi również płaską drukarkę do druku na obiektach UJF-7151plus UV LED, wykorzystującą zaawansowaną technologię druku atramentowego UV, która stanowi podstawę technologii 3D firmy Mimaki.

„Skok technologiczny od drukarek atramentowych 2D z utrwalaniem UV do drukarek 3D był logicznym etapem rozwoju firmy Mimaki” twierdzi Ronald van den Broek, dyrektor ds. sprzedaży w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) firmy Mimaki Europe. „Firma Mimaki przeznaczyła znaczne środki na badania i rozwój w zakresie rozwoju technologii 3D, a drukarka 3DUJ-553 jest naszą premierą na rynku 3D. Wykorzystujemy unikatową technologię opartą na cieszącej się niezwykłą popularnością technologii druku atramentowego z utwardzaniem UV. Technologia ta jest już wykorzystywana w całej gamie drukarek płaskich 2D UV oraz drukarek typu roll-to-roll (z roli na rolę), które służą do drukowania znaków, grafiki wystawienniczej, przedmiotów promocyjnych i wielu innych”.

Drukarka 3DUJ-553 firmy Mimaki nakłada kolejne warstwy atramentu, które są natychmiast utwardzane promieniami UV, aż do pełnego uformowania przedmiotu. Cieniutkie warstwy nakładane są na powierzchnię drukowania, tworząc jeden lub więcej precyzyjnych trójwymiarowych modeli lub części. Jeśli zwisające lub skomplikowane kształty wymagają podparcia, drukarka 3D wyrzuca strumień, tworzący podparcie, które można usunąć po wydrukowaniu. Drukarka ta wykorzystuje utwardzanie LED, co pozwala na niższe użycie energii i wyróżnia ją wśród innych drukarek 3D pod wieloma względami, takimi jak:

  • Możliwość drukowania przedmiotów w ponad 10 milionach kolorów. Profile kolorystyczne mogą być wykorzystywane do zapewnienia precyzji i spójności kolorystycznej. Oznacza to, że nie jest wymagane malowanie wydrukowanych przedmiotów, co pozwala zaoszczędzić czas i obniżyć koszty pracy.
  • Drukarka oferuje wykończenie białym lub przezroczystym atramentem, które dodaje wydrukowanemu produktowi żywych kolorów. Przezroczysty atrament może być również łączony z atramentem kolorowym, pozwalając na uzyskanie półprzezroczystych modeli kolorowych.
  • Elementy wspierające można usunąć w zwykłej kąpieli wodnej, co eliminuje potrzebę ręcznego odcinania elementów podpierających.
  • Drukarka pozwala na druk przedmiotów w rozmiarze 50 x 50 x 30 cm, większym niż w porównywalnych drukarkach 3D.

Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w branży druku atramentowego 2D utwardzalnego promieniami UV, firma Mimaki wyposażyła drukarkę 3DUJ-553 w swoje opatentowane technologie, w tym w system cyrkulacji atramentu, który zapobiega zatykaniu dysz, oraz w moduł kontroli dysz (Nozzle Checking Unit - NCU).

Dysze głowicy drukującej są automatycznie sprawdzane pod kątem błędów. Wykorzystywana jest przy tym efektywna strategia zastępowania dysz, która pozwala na zachowanie ciągłości druku, nawet jeśli któraś dysza nie działa prawidłowo. Ponadto drukarka jest wyposażona w wewnętrzną kamerę, która pozwala obsługującym na monitorowanie zaawansowania procesu drukowania.

Podczas targów zaprezentowana zostanie również drukarka płaska UV UJF-7151plus firmy Mimaki. Dostosowana do potrzeb w zakresie najwyższej jakości druku na żądanie w produkcji przemysłowej, drukarka UJF-7151plus jest idealnym rozwiązaniem dla druku dekoracyjnego na modelach 3D, jak również wielowarstwowego druku na różnorodnych materiałach, począwszy od tworzyw sztucznych, poprzez szkło, aż po metal i drewno. Drukarka 3DUJ-553 firmy Mimaki jest oparta na tej samej wypróbowanej technologii, którą firma Mimaki z powodzeniem wprowadziła na rynek w płaskiej drukarce UV UJF-7151plus.

„Wchodząc do świata druku 3D i produkcji przyrostowej,” dodał van den Broek, „firma Mimaki z niecierpliwością oczekuje na swój debiut na tej ważnej imprezie branżowej. Będzie ona niezwykle cenną okazją do przeprowadzenia rozmów z uczestnikami na temat niezwykłych możliwości, jakie stwarzają dla ich działalności nasze technologie, oferowana jakość, tempo wprowadzenia na rynek i ograniczone koszty, które dają przewagę konkurencyjną markom i producentom”.

Opracowano na podstawie informacji firmy Mimaki