Daihatsu Copen w wersji personalizowanej
29 sie 2016 12:45

daihatsu_29-08-16Nabywcy samochodów marki Daihatsu Copen już wkrótce będą mieli możliwość samodzielnego zaprojektowania swojego auta. Japoński koncern motoryzacyjny Daihatsu wspólnie z producentem drukarek 3D – firmą Stratasys pracują nad projektem, który pozwoli na dostosowanie wybranych elementów samochodów do indywidualnych potrzeb i gustów nabywców. Innowacja będzie możliwa dzięki włączeniu w proces produkcyjny drukarek 3D, których dostawcą jest Stratasys. Niedawno ogłoszono, że system jest gotowy do wdrożenia na masową skalę i czeka na przetestowanie.

Opracowane zostały paleta kolorów oraz 15 geometrycznych wzorów, które można dowolnie zestawiać. Zmiana koloru wybranych elementów w samochodzie klienta zajmie około dwóch tygodni, a cały proces dopasowywania indywidualnych wzorów i wykończeń może potrwać od dwóch do trzech miesięcy. Wybór wzoru to nie tylko standardowa paleta barw - klienci będą mogli przeprojektować zewnętrzne panele auta, co oznacza, że kierowcy Copena staną się projektantami, tworząc samodzielnie niepowtarzalne warianty swoich samochodów.

Obecnie gotowe do personalizacji są przednie i tylne zderzaki oraz błotniki. Do wyprodukowania z drukarki 3D ich kreatywnych odpowiedników zostaną użyte trwałe i odporne na promieniowanie UV materiały termoplastyczne. Produkcja będzie testowana w ciągu najbliższych miesięcy, a komercyjne uruchomienie planowane jest na początku 2017 roku.

Stratasys jest producentem drukarek 3D do szybkiego prototypowania. Systemy Stratasys znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w  przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, rekreacyjnym, elektronicznym, medycznym oraz w ochronie środowiska i oświacie. Stosowanymi filamentami są materiały termoplastyczne, w tym: ABS, polifenylosulfon (PPSF), poliwęglan (PC) oraz Ultem 9085.

Opracowano na podstawie informacji 3D Printing Industry.