Colours Factory inwestuje w ploter inkjetowy Agfa
28 lis 2018 11:36

We wrześniu br. w drukarni Colours Factory z Piły uruchomiony został nowy ploter wielkoformatowy Jeti Tauro H2500 LED. To już trzecie rozwiązanie marki Agfa, w jakie zainwestował ten zakład poligraficzny. Jak zapewnia jego kierownictwo, nowy ploter pięciokrotnie zwiększył potencjał Colours Factory w zakresie zadrukowywania różnorodnych mediów sztywnych i giętkich w technice inkjet UV.

Od ponad pięciu lat podstawę parku sprzętowego Colours Factory w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego stanowią rozwiązania firmy Agfa. Po analizie dostępnych ofert rynkowych, kierownictwo Colours Factory podjęło decyzję o inwestycji w ploter Jeti Tauro H2500 LED. „Z naszymi dostawcami wiążą nas partnerskie relacje, oparte na wzajemnym zaufaniu, nie tylko do marki, ale też do ludzi – podkreśla Marek Kruszka, dyrektor ds. technologii i rozwoju Colours Factory. – Współpraca z firmą Agfa przebiega w sposób wzorcowy, także w kontekście obsługi posprzedażowej. Serwis, przekonanie do marki, dotychczasowe doświadczenia, sprawdzona w praktyce technologia – wszystko to wpłynęło na finalną decyzję o zakupie urządzenia Jeti Tauro”.

Uruchomiony w połowie września br. ploter to hybrydowe rozwiązanie, bazujące na energooszczędnej technologii UV LED. Pozwala na zadrukowywanie mediów giętkich o szerokości maksymalnej 2,5 m. Przy podłożach sztywnych maksymalny format wynosi 4 x 2,54 m, a grubość – 5 cm. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach z dodatkową bielą, osiągając prędkość do 275 m2/h. Sterowane jest najnowszą wersją oprogramowania workflow Asanti 3.0.

„Po blisko półtoramiesięcznej eksploatacji i pełnym obłożeniu maszyny możemy potwierdzić, że Jeti Tauro stanowi olbrzymi przeskok technologiczny w porównaniu z maszynami zakupionymi kilka lat temu – mówi Małgorzata Donder. – Abstrahując od wydajności, rozwiązanie to oferuje szereg opcji dodatkowych w dużym stopniu usprawniających i optymalizujących (także dzięki zintegrowaniu z systemem zarządzania barwą) naszą produkcję cyfrową w wielkim formacie: zaawansowana technologia UV LED, mobilny stół, hybrydowość tj. możliwość zastosowania mediów sztywnych jak też z roli, często wykorzystywany przez nas kolor biały (zwłaszcza jako specjalny czy punktowy) – to tylko niektóre z jego zalet. Dzięki zastosowaniu promienników UV LED zamiast tradycyjnych lamp rtęciowych możemy drukować m.in. podłoża wrażliwe na wysokie temperatury”.

Do niedawna produkcja Colours Factory, uwzględniająca podłoża sztywne, w dużej mierze bazowała na materiałach takich jak pleksi czy dibond. Obecnie, jak podaje firma, w coraz większym stopniu wykorzystywane są tu podłoża alternatywne, bardziej przyjazne dla środowiska, ale – co podkreśla Małgorzata Donder – o podobnej, a nawet wyższej funkcjonalności od tworzyw sztucznych: „Jednym z nich jest dispa – wykonany w 100% z papieru materiał przypominający nieco piankę PCV, ale dużo lżejszy, odporny i bardziej proekologiczny. Polecamy go naszym klientom głównie do zastosowań wewnętrznych. Testujemy też zastosowanie tektury typu re-board, znanej jako „plaster miodu”. Możliwości oferowane przez technologię UV LED są bardzo duże, więc nie wykluczamy wdrożenia także innych, niestandardowych substratów w naszej produkcji”.

Dział druku wielkoformatowego Colours Factory realizuje różnorodne kampanie reklamowe: zarówno zewnętrzne (outdoor), jak też związane z wyposażeniem wnętrz (indoor, systemy POS). „Z tego typu rozwiązań korzystają klienci, których obsługujemy w zakresie druku offsetowego – mówi Agnieszka Lewandowska, specjalista ds. marketingu Colours Factory – jak również odbiorcy nastawieni wyłącznie na tego typu produkcję. Nasi handlowcy, działający zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, oferują klientom pełną kompleksowość. Począwszy od wsparcia na poziomie projektu, poprzez realizację w danej technologii, obróbkę, aż do montażu wydrukowanych materiałów. To przekonuje do nas kolejnych zleceniodawców, wśród których są zarówno klienci końcowi, jak też agencje reklamowe”.

Przemysław Arabski, kierujący polskim działem druku cyfrowego w firmie Agfa, podsumowuje: „Cieszymy się, że Colours Factory – jedna z największych i najszybciej rozwijających się firm poligraficznych w Polsce – zdecydowała się po raz kolejny na inwestycję w nasze rozwiązanie. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że plotery Jeti bardzo dobrze wkomponowały się w jej park technologiczny, wspierając firmę w jej rozwoju na rynku druku wielkoformatowego. Mamy nadzieję, że najnowszy nabytek – Jeti Tauro H2500 LED, okaże się równie ważną inwestycją dla dalszego rozwoju Colours Factory i pozwoli jej pozyskać kolejnych klientów z Polski i z zagranicy”.