Co czyni druk bezpiecznym
30 gru 2021 06:00

Wielostopniowa autoryzacja dostępu, wykorzystanie nowoczesnego protokołu szyfrowania TLS 1.3, a przede wszystkim urządzenia i oprogramowanie od sprawdzonego dostawcy – to zdaniem Canon Polska jedne z najważniejszych reguł cyfrowego bezpieczeństwa w obszarze druku. Warto pamiętać o tych zasadach, zwłaszcza że część z nas wciąż pracuje z domu.

 

Cyberbezpieczeństwo podczas pracy zdalnej to temat, który nie znika od początku pandemii COVID-19. Wiele firm wciąż nie powróciło do normalnego funkcjonowania i stosuje model pracy zdalnej bądź hybrydowej. A to, jak przekonuje Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska reprezentującego polską branżę cyfrową, niesie za sobą potencjalne zagrożenia: W ciągu ostatnich lat znacznie zmienił się tryb naszej pracy, a wraz z nim zasady bezpiecznego funkcjonowania w sieci. Coraz więcej firm stawia na pracę zdalną lub hybrydową, a wyrażenie home office przeszło do naszego codziennego słownika. To szansa zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ale też niestety i cyberprzestępców.

Prezes Cyfrowej Polski wyjaśnia, że przeniesienie sporej części pracy poza biura stworzyło spore luki w systemach zabezpieczających. Firmowe sieci coraz częściej tworzone są zgodnie z obecnymi standardami cyberbezpieczeństwa, czego nie można powiedzieć o konfiguracji naszych domowych sieci i komputerów – zauważa Michał Kanownik.

Druk jednym z kluczowych zagadnień bezpieczeństwa cyfrowego

Tematyka cyberbezpieczeństwa będzie znaczyła coraz więcej nie tylko w kontekście pracy zdalnej. Przekonują o tym badania rynku. Jak wynika z raportu „Quocirca Print Security Landscape 2020” autorstwa agencji analitycznej Quocirca, w dziedzinie cybersecurity wyraźnie wzrasta świadomość firm. Rosną również wydatki na cyberochronę oraz zainteresowanie nowoczesnymi technologiami (na przykład chmurowymi). Aż 67 proc. osób podejmujących decyzje w dużych przedsiębiorstwach twierdzi, że cyfrowe bezpieczeństwo firmy w sieci znajduje się wśród trzech priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata. Zagadnienia ochrony cyfrowej wyprzedziły takie obszary inwestycyjne jak transformacja cyfrowa, automatyzacja procesów biznesowych, analityka danych czy sztuczna inteligencja. A jedną z najważniejszych ról odgrywa bezpieczeństwo procesów drukowania – 77 proc. firm określa je jako kluczowe lub ogromnie istotne.

To o tyle ważne, że urządzenie drukujące lub wielofunkcyjne podpięte do firmowej sieci ma możliwość komunikacji z wieloma innymi sprzętami w firmie. Źle zabezpieczona drukarka czy skaner może zatem stać się potencjalną bramą dostępu do firmowych komputerów. A to już niebezpieczna sytuacja, mogąca skutkować profesjonalnie przeprowadzonym cyberatakiem.

Kilka prostych zasad skutecznej ochrony

Czy istnieją zatem sposoby, aby w prosty sposób zwiększyć poziom naszego bezpieczeństwa w sieci, zwłaszcza podczas pracy zdalnej? Dariusz Szwed, MPS business development manager w Canon Polska, udowadnia, że tak.  Nowoczesne urządzenia i oprogramowanie posiadają wiele wbudowanych zabezpieczeń. Co jednak ważne dla przeciętnego użytkownika, większość technicznych kwestii biorą dziś na siebie producenci – mówi przedstawiciel Canon Polska. I wymienia te najważniejsze, które zapewniają bezpieczeństwo druku:

  • technologie autoryzacji użytkownika, zapobiegające uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do urządzenia i danych na nim przetwarzanych;
  • możliwość usuwania wrażliwych danych z dysku, zarówno po zakończeniu konkretnego zadania, jak i na końcu cyklu życia urządzenia;
  • opcja bezpiecznego druku (secure printing), umożliwiająca zatrzymanie drukowania do chwili autoryzacji właściciela drukowanego na urządzeniu dokumentu;
  • szybkie i bezpieczne drukowanie dla gości odwiedzających firmę, bez konieczności przekazywania dokumentów zalogowanym użytkownikom;
  • szyfrowanie plików PDF;
  • technologia znaku wodnego, uniemożliwiająca tworzenie nierejestrowanych kopii istotnych dokumentów.

W ocenie przedstawiciela Canon dzisiejszym standardem powinno być także stosowanie protokołu szyfrowania TLS 1.3. To technologia, która gwarantuje, że współczesne mechanizmy ochrony komunikacji są zweryfikowane pod kątem aktualnych zagrożeń oraz wykorzystują aktualną architekturę sprzętową – wyjaśnia Dariusz Szwed.

Dlatego kluczowy jest wybór przez użytkownika odpowiedniego urządzenia i oprogramowania. Te powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców, wykorzystujących w swoich produktach nowoczesne systemy zabezpieczeń. A następny krok to regularna aktualizacja oprogramowania. Także o to zadbali producenci – zazwyczaj (zwłaszcza w przypadku oprogramowania chmurowego) dzieje się to automatycznie, bez konieczności manualnej aktualizacji przez użytkownika.

Rozmowy o bezpieczeństwie

Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle szerokim i wielowątkowym zagadnieniem. Aby móc opowiedzieć o nim więcej, Canon Polska opublikował na swoich stronach internetowych podcast poświęcony tematowi firmowego i osobistego bezpieczeństwa w sieci. Słuchacze mogą dowiedzieć się m.in. o obecnych możliwościach cyberochrony firmy, rozwiać mity związane z wykorzystaniem środowiska chmurowego, a także posłuchać o standardach bezpieczeństwa dokumentów w kontekście RODO.

O tych wszystkich kwestiach wspólnie rozmawiali Dariusz Szwed ze strony Canon Polska oraz dziennikarz, redaktor naczelny portalu BrandsIT – Bartosz Martyka. Nagranie pt. „Technologie – nasza szansa przed cyberzagrożeniami” zostało przygotowane w ramach cyklu „Rozmowy o druku”. Całość podcastu dostępna jest bezpłatnie tutaj.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon