PRO-KOMP inwestuje w Océ Colorado 1640 firmy Canon.
3 wrz 2018 10:50

Działająca od 2003 r. w podwarszawskim Piasecznie firma PRO-KOMP to przykład przemyślanego rozwoju biznesowego w oparciu o nowoczesne technologie cyfrowe. Firma, która kompleksowo obsługuje wiodące marki sportowe i odzieżowe w zakresie grafik promocyjnych i kampanii reklamowych na całą Europę, podjęła decyzję o inwestycji w najszybszy w klasie 64-calowych ploterów graficznych drukujących z roli, aby dotrzymać coraz krótszych terminów realizacji zleceń przy zachowaniu tej samej, wysokiej jakości kolorowych materiałów drukowanych w bardzo wysokich nakładach. Wybór padł na Océ Colorado 1640 firmy Canon.

"Nasze kampanie charakteryzują się tym, że niektóre elementy, które wykorzystywane były na początku roku, są produkowane także kilka miesięcy później. Dzięki Océ Colorado 1640 jesteśmy w stanie zapewnić, że te wydruki będą charakteryzować się tą samą kolorystyką i tym samym odwzorowaniem kolorów” – przyznaje Michał Sokołowski, właściciel PRO-KOMP.

Obserwowane od lat wzrosty na rynku druku wielkoformatowego (przy jednocześnie coraz krótszym czasie realizacji zleceń) nie tracą na sile. IT Strategies szacuje, że do 2020 r. na urządzeniach rolowych wyprodukowanych zostanie aż 1,6 bln metrów kwadratowych (tylko materiały wielkoformatowe wyprodukowane w technologiach lateks/solwent/UV). Jednocześnie rosnący popyt i napięte harmonogramy klientów korporacyjnych, detalistów, agencji produkcyjnych czy firm z sektora MŚP oznaczają, że od dostawców usług druku wymagana będzie jeszcze większa elastyczność i konieczność realizacji zleceń w krótkich terminach. Już w 2013 r. InfoTrends wskazywało, że niemal 2/3 zleceń w zakresie wielkoformatowych produkcji graficznych musi zostać dostarczonych w mniej niż 48 godzin, a ponad 40 proc. – nawet tego samego dnia. Obecnie czas ten jest jeszcze krótszy.

Wzrost popularności technologii cyfrowych w produkcji grafiki wielkoformatowej nie jest dziełem przypadku. Ograniczenia produkcyjne (i rynkowe) wynikają bowiem najczęściej z wykorzystywanej technologii druku. Tradycyjne sposoby druku, w żadnym wypadku nie umniejszając ich niewątpliwym zaletom i zasługom dla rozwoju rynku, posiadają jedną fundamentalną wadę – proces druku w technologii czy to solwentowej, ekosolwentowej czy lateksowej zawsze będzie wymagał odparowania rozpuszczalnika lub wody z atramentu i nośnika. To z kolei zawsze będzie powodowało spowolnienie całego procesu, ponieważ maszyna musi ograniczyć ilość atramentu nakładanego w pojedynczym cyklu. Oznacza to też, że przy pracy na pełnych obrotach i w najwyższej jakości, np. przy druku materiałów do punktu sprzedaży, tradycyjny ploter może pracować z niewielką prędkością, osiągającą niekiedy zaledwie 15 m2 na godzinę. Ale to nie wszystkie ograniczenia związane z zastosowaniem tradycyjnej technologii.

Wobec wyzwań związanych ze zwiększeniem wydajności przy jednoczesnym utrzymaniu doskonałej jakości, Canon opracował zupełnie nową technologię druku Canon UVgel.  Dzięki połączeniu nowoopracowanego atramentu w postaci żelu, nowej technologii głowic drukujących i specjalnego systemu utwardzania atramentu eliminuje ona tradycyjne ograniczenia, pozwalając na osiągnięcie dwu- a nawet trzykrotnie szybszego tempa druku w najwyższej jakości na urządzeniach rolowych. Elastyczność stosowanych mediów także jest imponująca i pozwala na zadruk różnorodnych mediów, także tych tańszych.

Pierwszym ploterem Canon z technologią UVgel jest rolowa maszyna Océ Colorado 1640 – najszybsze urządzenie w segmencie 64-calowych maszyn rolowych na rynku. Prędkość druku Colorado sięga nawet 159 m2/h dla takich zastosowań, jak druk billboardów i banerów zewnętrznych. Technologia UVgel zapewnia wyjątkową powtarzalność produkcyjną. Precyzyjnie nanoszone na media krople UVgel natychmiast są utrwalane na nośniku i tworzą ostre obrazy praktycznie bez efektu koalescencji, a ścisła kontrola kropli gwarantuje wysoką powtarzalność barw na kolejnych wydrukach.

"Mieliśmy problemy z kolorystyką i pasowaniem brytów, także jeśli chodzi o geometrię wydruków. W praktyce pojawiało się coraz więcej niewiadomych, które podczas montażu fototapety mogły nas zaskoczyć i spowodować, że prace będzie trzeba powtarzać" – tłumaczy Bartosz Świderski, właściciel warszawskiego Studia BELL, który we wrześniu 2017 r. zainwestował w Océ Colorado 1640. "Technologia piezoelektryczna odznacza się dużą powtarzalnością formowania kropli i celności jej plasowania. Co więcej, średnica kropli jest podawana w setnych milimetra, podobnie jak precyzja jej trafienia – i ta maszyna, przy sporej prędkości druku, osiąga właśnie taką precyzję" – dodaje Świderski.

Najnowszy ploter Canon z technologią UVgel będzie można zobaczyć w działaniu podczas zbliżających się targów FestiwalDruku.pl (12-13 września) na stoisku Canon. Będzie to doskonała okazja, aby na własne oczy przekonać się o możliwościach, jakie posiada ta innowacyjna maszyna, ale też okazja do porozmawiania ze specjalistami Canon oraz klientami, którzy korzystają z Océ Colorado 1640 na co dzień.

Opracowano na podstawie informacji firmy Canon