Czas wielkiego marnotrawstwa
23 gru 2022 06:00

Ecoveritas, specjalista ds. danych środowiskowych, pomaga firmom stawić czoło wyzwaniu związanemu z odpadami opakowaniowymi. W tym roku firma alarmuje, że wraz z rozpoczęciem sezonu imprezowego pojawią się również skutki nadmiernego marnotrawstwa wszelkiego rodzaju produktów, w tym opakowaniowych.

W samej Wielkiej Brytanii produkuje się i wyrzuca dodatkowe 30 proc. śmieci w okresie świątecznym. Co roku 100 milionów worków śmieci trafia na wysypisko w każde Boże Narodzenie; wyrzucanych jest około 500 ton lampek choinkowych i 54 miliony talerzy z jedzeniem, a ponad 83 km2 papieru do pakowania ląduje w koszach.

Boże Narodzenie to czas dawania, otrzymywania i wyrzucania opakowań do kosza. Czas, w którym często czujemy się winni z powodu wypchanych zakupami wózków sklepowych, pełnych papieru do pakowania, i szuflad z niechcianymi prezentami.

Specjaliści z Ecoveritas apelują o bardziej zielone święta - ograniczenie nadmiarowych zakupów, nieprzemyślanych prezentów, plastikowych drzewek i dekoracji oraz nienadającego się do recyklingu papieru opakowaniowego.

Święta Bożego Narodzenia stawiają przed nami wiele wyzwań, ale żadne z nich nie jest tak trudne do pokonania, jak powstrzymanie przekształcenia naszych domów w przedsiębiorstwa komercyjne skupione na dawaniu prezentów i niekończących się zakupach.

Wielka Brytania zazwyczaj produkuje i wyrzuca dodatkowe 30 proc. śmieci w okresie świątecznym w porównaniu z resztą roku. Biffa, firma zajmująca się gospodarką odpadami podaje również, że w każde Boże Narodzenie mieszkańcy wyrzucają ponad 100 milionów dodatkowych worków śmieci, które trafiają na wysypiska.

Konsumenci w Wielkiej Brytanii zużywają rocznie 227 000 mil papieru do pakowania, z czego ponad 83 km2 ląduje w koszach. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich szacuje, że papieru używanego każdego roku wystarczy na owinięcie wyspy Guernsey. Co gorsza, większość tego papieru nie nadaje się do recyklingu, ponieważ zawiera plastik (brokat lub laminaty).

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje duży wybór, jeśli chodzi o opcje przyjazne dla środowiska. Wielu sprzedawców detalicznych sprawiło, że ich papier do pakowania nadaje się do recyklingu – oferują brązowy papier i naturalny sznurek, który jest znacznie lepszy niż nienadająca się do recyklingu taśma klejąca.

Nawet kartki świąteczne znalazły się w centrum zainteresowania środowiska. Do zrobienia 3000 kartek bożonarodzeniowych potrzeba jednego drzewa. Jeśli 1 miliard kartek świątecznych trafi do kosza, oznaczać to będzie równowartość 33 milionów drzew.

Większość kartek świątecznych jest papierowych i można je poddać recyklingowi wraz z kopertami w punktach recyklingu. Możemy wspomóc ten proces – wystarczy, że najpierw usuniemy z kartek ozdoby, takie jak wstążki lub brokat, które nie mogą zostać poddane recyklingowi. Najbardziej ekologiczną opcją jest w tym przypadku rezygnacja z papieru i wysyłanie e-kartek do swoich bliskich lub wykorzystanie już posiadanych pocztówek na potrzeby dekoracji bądź etykiet na prezenty na kolejne święta.  

Ecoveritas dostarcza narzędzi i wiedzy właścicielom marek oraz sprzedawcom detalicznym po to, aby maksymalizować efektywne wykorzystanie opakowań i jednocześnie skutecznie minimalizować wpływ produkcji na środowisko.

Dzięki doświadczeniu w zakresie działania globalnego przemysłu opakowaniowego oraz wspieraniu gospodarki o obiegu zamkniętym, zespół Ecoveritas oferuje usługi w zakresie gromadzenia i analizy danych, a także doradztwo w zakresie opakowań.

Opracowano na podstawie informacji Ecoveritas