BASF inwestuje w druk 3D
7 lis 2018 08:48

BASF Venture Capital GmbH zainwestuje w firmę Prismlab, wiodącego dostawcę drukarek 3D. Chińska firma Prismlab opracowała i opatentowała proces drukowania, który charakteryzuje się bardzo dużą szybkością druku, wysoką precyzją i niskimi kosztami drukowania. Inwestycja firmy BASF umożliwi Prismlab dalsze przyspieszenie rozwoju produktów i innowacji przy jednoczesnym wzmocnieniu zasięgu na rynku globalnym.

„To jest nasza pierwsza bezpośrednia inwestycja w firmę chińską” - powiedział Markus Solibieda, dyrektor zarządzający BASF Venture Capital i dodał: „Pionierska technologia Prismlab umożliwia drukowanie dużych i stabilnych elementów takich jak aparaty ortodontyczne i modele anatomiczne. Inwestycja wspiera strategię BASF aktywnie rozwijającą technologie i poszerzającą naszą ofertę produktów w sektorze druku 3D.” Natomiast dr Zheng Daqing, reprezentujący BASF, starszy wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Chinach wyjaśnił: „Chiny przekształcają się z gospodarki opartej na produkcji w gospodarkę, której filarem są innowacje. Lokując nasze środki w Prismlab pokazujemy zaangażowanie w dalsze zwiększanie możliwości innowacyjnych na rynku chińskim”.

„Technologia druku 3D musi ewoluować, zanim zmieni się świat. W firmie Prismlab staramy się zainicjować i przyspieszyć tę zmianę, dostarczając rozwiązania poprzez wyspecjalizowaną personalizację. Inwestycja pozwala skupić się na możliwościach badawczo-rozwojowych, co jest kluczowym czynnikiem dla osiągnięcia tego celu” - powiedział Hou Feng, założyciel i prezes Prismlab. Firma Prismlab opracowała proces drukowania 3D o nazwie Pixel Resolution Enhanced Technology, oparty na stereolitografii (SLA). SLA umożliwia wytwarzanie stosunkowo dużych składników przy użyciu żywicy światłoutwardzalnej. Technologia Prismlab zwiększa rozdzielczość drukowania bez ograniczania jej szybkości. Aby zwiększyć ilość energii wprowadzanej do pojedynczego piksela, technologia Prismlab dzieli każdy piksel w żywicy na kilka małych sekcji, które można utwardzać indywidualnie poprzez ekspozycję na światło LCD. To sprawia, że ​​energia dostarczana do każdego piksela jest znacznie wyższa niż w przypadku podobnych procesów realizowanych tradycyjnymi metodami. Umożliwia to wydrukowanie stosunkowo dużych i stabilnych komponentów lub licznych części podczas tego samego etapu produkcji. Zastosowanie światła LCD obniża również koszty całego procesu. Ta zaleta otwiera możliwości różnym sektorom rynku, w szczególności branży obuwniczej i meblarskiej.

Wraz z tym opatentowanym procesem Prismlab oferuje także drukarki 3D oraz powiązane z nimi usługi. Technologia Prismlab może być stosowana w różnych dziedzinach życia, przykładowo znajduje zastosowanie w aparatach ortodontycznych i modelach anatomicznych przeznaczonych do celów medycznych, edukacyjnych i szkoleniowych.

Opracowano na podstawie informacji firmy BASF