Azuliber korzysta z technologii hybrydowej EFI Cretaprint
21 mar 2020 06:00

System hybrydowy EFI Cretaprint Hybrid przeznaczony do cyfrowej dekoracji płytek ceramicznych jest zdobywcą jednej z najbardziej prestiżowych nagród w branży - Alfa de Oro. Jedna z wiodących firm ceramicznych na świecie - Azuliber, hiszpański producent z 50-letnią historią w branży ceramicznej, zainstalował system EFI Cretaprint w wersji beta ponad rok temu. Dziś urządzenie z powodzeniem działa w ramach regularnej linii produkcyjnej.

Fernando Javier Tomas Badenes, zastępca dyrektora generalnego EFI ds. materiałów budowlanych, powiedział o przełomowej instalacji: „Kluczową sprawą dla EFI jest zaproponowanie technologii, które działają z całkowitą niezawodnością w bardzo wymagającym środowisku, jakim jest produkcja ceramiki. W rzeczywistości naszym celem jest pomoc klientom w przejściu na technologię inkjetową”.

Fernando Palomo, kierownik sprzedaży w Azuliber oświadczył: „Gdy tylko dowiedzieliśmy się o nowej technologii dekorowania ceramiki EFI, wiedzieliśmy, że chcemy ją wypróbować”. Zapytany o doświadczenie i wyniki inwestycji dodał: „Mogę jasno powiedzieć, że rozwiązanie działa skutecznie. Wyprodukowaliśmy nasze płytki przy użyciu nowych atramentów na bazie wody bez żadnych problemów i uzyskaliśmy doskonały gotowy produkt”.

Rozwiązanie EFI Cretaprint Hybrid obejmuje szklenie cyfrowe i druk inkjetowy. Jednym z czynników stojących za tą nową technologią jest pozytywny wpływ na środowisko procesu produkcji płytek ceramicznych, zarówno w zakresie zmniejszenia zużywanych zasobów (szkliwo, woda i energia), jak i ograniczenia odpadów.

Zrównoważony rozwój jest bardzo ważny w firmie Azuliber, która wdrożyła różne inicjatywy środowiskowe takie jak pierwszy zamknięty obieg wody w przemyśle ceramicznym, kogeneracja energii elektrycznej (proces polegający na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej oraz ciepła) i recykling odpadów stałych. Azuliber wytwarza 25 600 kb/h przez kogenerację, wykorzystując gorące powietrze w rozpylaczach turbinowych. Posiada również pełny program recyklingu, zapewniający odbiór osadów i zawiesin ceramicznych oraz usługi ponownego wykorzystania dla ponad 30 firm w branży. Serwis obsługuje rocznie 187 mln kg.

Regularna produkcja w Azuliber za pomocą drukarek hybrydowych EFI Cretaprint stanowi prawdziwy dowód na to, że jest to solidne i wydajne rozwiązanie do dekorowania standardowych elementów ceramicznych.

 Firma Azuliber, założona w 1972 r., która ma obecnie ugruntowaną pozycję w produkcji płytek, pozostaje jednocześnie przedsiębiorstwem innowacyjnym. W tym roku zdobyła trzecią nagrodę Alfa de Oro za opracowanie kompozytu ceramiczno-polimerowego o zaawansowanych właściwościach pochłaniania hałasu – innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane wspólnie z Neos Additives i BestTile.

„Jesteśmy głęboko przekonani o technicznych i dekoracyjnych możliwościach ceramiki do płytek” - powiedział Fernando Palomo i podsumował: „Jesteśmy jednocześnie dumni z bycia częścią hiszpańskiego klastra ceramicznego, będącego liderem w tworzeniu produktów o wysokiej wartości dodanej, które są również bardzo konkurencyjne ”.

Na podstawie informacji firmy EFI opracowała BZ