Amerykańska marynarka wojenna korzysta z druku 3D
9 lut 2022 06:00

W tym roku amerykańska marynarka wojenna zamierza wykorzystać komponenty drukowane w technologii 3D instalując je na swoich okrętach podwodnych.

James Marques, Associate Analyst w GlobalData Aerospace, Defense and Security, wiodącej firmie zajmującej się danymi i analityką, mówi: To, że marynarka wojenna używa części drukowanych w 3D w okrętach podwodnych, w tym nowej klasy - Columbia, jest kamieniem milowym dla tej technologii. W odniesieniu do materiałów używanych do budowy okrętów obowiązują niezwykle rygorystyczne normy, ponieważ jest to jeden z najbardziej złożonych i wrażliwych na ryzyko projektów inżynierii wojskowej.

Analiza agencji badawczej GlobalData pokazuje, że firmy General Electric, Boeing i Raytheon są wspólnie właścicielami ponad 1500 patentów w dziedzinie druku 3D. Podaż komponentów drukarskich zostanie zwiększona, aby uzupełnić niedobory w przemysłowej bazie okrętów podwodnych, szczególnie w zakresie takich procesów jak odlewanie i montaż. Przejście w kierunku wytwarzania addytywnego zmieni rynek, wprowadzając nowe możliwości współpracy przemysłowej i nowe opcje kooperacji oraz podwykonawstwa.

Rozszerzenie zastosowania druku 3D w przemyśle stoczniowym będzie wymagało pewnych zmian w sposobie, w jaki marynarki wojenne zatwierdzają wykorzystanie materiałów i standardy dla swoich platform. Potencjalnymi korzyściami są zwiększona dostępność statków we flocie, długoterminowa redukcja kosztów operacyjnych i konserwacji. Marynarka przygląda się swoim okrętom podwodnym nowej generacji z myślą o produkcji addytywnej i ten trend się rozprzestrzenia: Royal Australian Navy jest jedną z wielu, które niedawno nawiązały współpracę z przedstawicielami przemysłu w celu zbadania zastosowania druku 3D w przypadku komponentów okrętowych – zauważył James Marques.

Opracowano na podstawie informacji firmy GlobalData