Amerykańska armia buduje drony w technologii 3D
4 sty 2017 12:18

us-army-researchers-can-build-mission-specific-3d-printed-drones-just-24-hours-02Inżynierowie z instytutu badawczego U.S. Army Research Laboratory (ARL) przeprowadzili badania i testy lotów misyjnych z wykorzystaniem dronów. Korzystając z technologii druku 3D naukowcy są w stanie wydrukować pojazdy UAV (unmanned aerial vehicle), czyli bezzałogowe statki powietrzne, w ciągu zaledwie 24 godzin.

Amerykańskie centrum badawcze ARL jest odpowiedzialne za przeprowadzanie innowacyjnych badań, które mogą zapewnić armii przewagę konkurencyjną. W swoich pracach ARL wykorzystuje najnowocześniejsze środki i rozwiązania, w tym dwie najbardziej znane w tym dziesięcioleciu technologie - druku 3D i bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Służące do planowania misji bezzałogowych drukowane drony mogą być konfigurowane automatycznie i optymalizowane na potrzeby każdego zadania.

Według badaczy z ARL drukowane drony mogą mieć wiele zastosowań wewnątrz armii. Mają sprawdzić się pomagając żołnierzom podczas misji, które wymagają nadzoru lotniczego, dodatkowej komunikacji lub dostaw. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu do planowania misji drony mogą być projektowane, testowane i dostarczane w ciągu 24 godzin od momentu zamówienia. „Dzięki naszej pracy udało się przekształcić tradycyjny sposób wyposażania misji wojskowych i wdrożyć nowy system drukowania na żądanie małych samolotów bezzałogowych” - powiedział Eric Spero, lider zespołu i kierownik projektu.us-army-researchers-can-build-mission-specific-3d-printed-drones-just-24-hours-01

Pierwsze trzy dni grudnia minionego roku inżynierowie ARL spędzili w amerykańskiej bazie wojskowej Fort Benning w stanie Georgia, prezentując możliwości drukowanych dronów. Armia doceniła szybkość bezzałogowych statków rozwijających prędkość do 55 mil  na godzinę. Zespół projektowy nie spodziewał się aż tak pozytywnych reakcji. „Myśleliśmy, że uznają, iż drony nie są wystarczająco szybkie, a stało się odwrotnie, wszyscy byli zachwyceni ich osiągami” - przyznał Eric Spero.

Podczas wizyty inżynierowie otrzymali cenne informacje zwrotne i wskazówki ukierunkowujące dalsze prace. Jak wynika z ocen i testów, zespół projektowy powinien skoncentrować się na redukcji szumów, zwiększeniu pojemności użytkowej, a także poprawie zwinności pojazdów.

Druk 3D znajduje szerokie zastosowanie w technologiach wojskowych, jednak obecnie ARL koncentruje się na doskonaleniu drukowanych dronów - autonomicznych lub obsługiwanych za pomocą pilota zdalnego sterowania. „Drony i quadrokoptery odgrywają coraz większą rolę i jak pokazuje rynek, są w zasięgu możliwości finansowych różnych grup nabywców” - powiedział John Gerdes, inżynier projektu i dodał: „Technologie addytywne i druk 3D mają obecnie ogromny potencjał; wszyscy wiemy, jak wiele wspaniałych przedmiotów można stworzyć używając drukarki 3D. Jest to rodzaj druku na życzenie, dlatego możemy dostarczać żołnierzom dronów według bieżących potrzeb bez konieczności wcześniejszego zamawiania pojazdów i długiego oczekiwania na realizację.”

Opracowano na podstawie informacji 3ders.org