5-osiowa drukarka 3D VSHAPER na targach Formnext 2017
7 lis 2017 12:10

W dniach 14-17 listopada 2017 we Frankfurcie nad Menem odbędzie się kolejna edycja targów Formnext. Podczas tego wydarzenia prezentowane są nowoczesne rozwiązania technologiczne, znajdujące zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Niektóre z nich we Frankfurcie zostaną zaprezentowane po raz pierwszy. Jednym z takich rozwiązań będzie 5-osiowa drukarka 3D VSHAPER tworzona przez VERASHAPE przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

VSHAPER 5-Axis Machine, nad którą pracuje zespół R&D firmy VERASHAPE, zmieni dotychczasowy sposób myślenia o druku 3D w technologii FFF. Dzięki 5-osiowej kinematyce, wyposażonej w obrotowo-uchylną platformę roboczą - pozwala zapomnieć o konwencjonalnej metodzie druku „warstwa po warstwie”. Urządzenie pozwala m.in. na:

  • Indeksowany druk 5-osiowy, wzbogacający konwencjonalną metodę drukowania modelu „warstwa po warstwie” o możliwość przeniesienia płaszczyzny druku na inną wydrukowaną wcześniej powierzchnię.
  • Symultaniczny druk 5-osiowy, odchodzący od konwencjonalnej metody drukowania „warstwa po warstwie” na rzecz wykonywania przestrzennych modeli o zadanej powierzchni trójwymiarowej, dzięki równoczesnemu wykorzystywaniu wszystkich osi maszyny.
  • Pracę z wieloma materiałami w 1 procesie, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie modeli z twardego materiału, wzmocnionych miejscowo materiałem o wysokiej wytrzymałości oraz nadrukowanymi uszczelnieniami z materiału elastycznego.

VSHAPER 5-Axis Machine charakteryzuje się aktywną przestrzenią roboczą w kształcie walca o średnicy 300 mm i wysokości 300 mm. Urządzenie wyposażone jest w bank narzędzi umożliwiający używanie kilku różnych głowic w jednym procesie drukowania. Dzięki stałej temperaturze w komorze oraz podgrzewanej platformie roboczej, maszyna może przetwarzać większość materiałów termoplastycznych – mówi Marek Kantowski, R&D Lead Engineer w VERASHAPE.

Prace koncepcyjne nad drukarką 5-osiową cały czas trwają, postanowiliśmy jednak zaprezentować ich dotychczasowy efekt, aby w proces rozwoju technologii włączyć jej potencjalnych odbiorców. Zapraszamy przedstawicieli przemysłu do aktywnego udziału w tym projekcie - jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie. Dążymy do tego, aby maszyna która trafi do sprzedaży w 2019 roku spełniała oczekiwania wymagających firm produkcyjnych – mówi Tomasz Szymański, Prezes i założyciel VERASHAPE.

Formnext to jedna z najważniejszych imprez targowych poświęconych technologiom przyrostowym w Europie. Co roku wydarzenie  gromadzi rzeszę profesjonalistów odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji inwestycyjnych w różnych sektorach przemysłu. W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział ponad 300 wystawców oraz 13 tysięcy odwiedzających. Podczas tegorocznych targów wystawcy po raz pierwszy w historii tej imprezy będą prezentować się w dwóch halach wystawienniczych (3.0 i 3.1), a prelegenci, będą występować równocześnie w dwóch salach wykładowych.

Opracowano na podstawie informacji VSHAPER