Drukowane cegły
18 wrz 2017 13:43

Cegły zazwyczaj są dość jednolite. Niektóre z nich mogą być nieco mniejsze lub większe, ale generalnie mają kształt prostokątny. Nie dotyczy to cegieł w niedawno wybudowanym pawilonie w Hongkongu. Pawilon, nazywany Ceramicznym Pawilonem Konstelacji, składa się z około 2000 cegieł, przy czym każda z nich ma inny kształt i rozmiar. Razem tworzą unikalny, a zarazem zachwycający efekt niejednorodnej, skręconej, jakby falującej wieży.

Pawilon został wybudowany przez Wydział Architektury Uniwersytetu w Hongkongu (HKU) i sfinansowany przez Sino Group, jedną z wiodących firm tamtego regionu. Konstrukcja zaprojektowana przez Goman Ho i Alfreda Fong z firmy Ove Arup and Partners Hong Kong łączy w sobie nowoczesną technologię ze starym materiałem - gliną, która ma długą tradycję w Hongkongu.

Każda z cegieł tworzących 3,8-metrową bryłę była drukowana w technologii 3D z gliny terakotowej. To jedno z pierwszych tego typu rozwiązań na świecie. Proces wytwarzania cegieł trwał około trzech tygodni, przy czym druk pojedynczej sztuki zajmował tylko dwie-trzy minuty. Następnie  cegły wypalano w temperaturze 1025°C. Struktura pawilonu, która ma drewnianą bazę, została następnie zmontowana przez studentów architektury podczas trwającego 10 dni warsztatu. Do budowy stelaża wykorzystano ok. 700 kg gliny, a drukowanie 3D zostało przeprowadzone w nowym laboratorium robotniczym na Wydziale Architektury HKU.

„Branża budowlana jest ukształtowana przez produkcję masową. Nasz projekt ma na celu przezwyciężenie ograniczeń dzisiejszej produkcji przez wprowadzenie struktury zbudowanej w całości z elementów niestandardowych” - stwierdzili zgodnie architekci.

Projekt jest pierwszym z cyklu zaplanowanego w ramach współpracy między Wydziałem Architektury HKU i Sino Group. Trwałe partnerstwo służy badaniu i testowaniu nowych technologii w architekturze. „Inicjatywa badawcza wspierająca sztukę, kulturę i technologię ma na celu podniesienie świadomości kulturowej w zakresie nowych technologii przyjaznych środowisku” - wyjaśniają architekci. Unikalny pawilon można podziwiać na terenie kampusu HKU.

Przygotowano na podstawie 3D print.com