Wysokiej jakości uszlachetnianie przy użyciu maszyny KBA Rapida RSP 106
8 sie 2016 12:33

Uszlachetnianie druku i po raz pierwszy także obróbka wykończeniowa były głównymi tematami poruszanymi na stoisku KBA podczas targów drupa 2016. Nieco w cieniu wydarzeń targowych znalazło się przedstawienie przez KBA-Sheetfed innowacji, jaką jest nowa maszyna do sitodruku rotacyjnego Rapida RSP 106.

KBA Rapida RSP 106 została zaprojektowana przez firmę Koenig & Bauer jako maszyna do uszlachetniania offline luksusowych opakowań, najwyższej jakości artykułów reklamowych, wydawnictw korporacyjnych itp. w oparciu o znaną platformę serii Rapida. Drukarnie specjalizujące się w uszlachetnianiu lub drukarnie offsetowe, które chcą rozszerzyć swoją ofertę o uszlachetnianie w najwyższej jakości, są kluczową grupą docelową odbiorców modelu Rapida RSP 106. Kolejną są przedsiębiorstwa wykonujące uszlachetnianie w ramach zleceń wysokonakładowych, które zyskają na wysokiej wydajności produkcyjnej sięgającej w zależności od zlecenia do 8 tys. ark./h. Co więcej, nowa maszyna do sitodruku rotacyjnego może z powodzeniem znaleźć zastosowanie w niewykorzystanym dotychczas obszarze druku przemysłowego, a także stanowić jedną z wielu opcji obróbki wykończeniowej dla zaprezentowanej niedawno maszyny inkjetowej KBA VariJET 106 Powered by Xerox.

Rapida RSP 106 składa się z kalandra i właściwego zespołu sitodrukowego. Kalander służy do odproszkowania zadrukowanych arkuszy i usunięcia z nich zanieczyszczeń. Wygładzenie arkuszy dodatkowo ułatwia rozprowadzanie na nich lakieru.

Kalander jest zbudowany z cylindra dociskowego ze specjalnym obciągiem kompresyjnym oraz dostawianym wałkiem chromowym. System służy do usuwania cząsteczek ciał obcych z powierzchni chromowanego wałka. Precyzyjna regulacja siły docisku pozwala na idealne dopasowanie kalandra do zadrukowywanego podłoża.

Zespół drukujący jest wyposażony w cylinder AirTronic Drum, czyli perforowany cylinder dociskowy. Prowadzony arkusz jest utrzymywany próżniowo całą swoją powierzchnią na cylindrze. Powyżej znajduje się cylindryczne sito, które można błyskawicznie wymienić kilkoma prostymi ruchami. Sito obraca się tylko w trakcie przebiegu arkusza przez zespół drukujący.

W maszynie przewidziano dostęp z boku w celu wymiany rakla. Płynna mechaniczna regulacja docisku i kąta rakla, jak również umieszczenie panelu sterowania bezpośrednio przy zespole drukującym oraz zintegrowanie wszystkich agregatów z konsolą sterowania ułatwiają pracę. Cylindryczne sito jest wyposażone w oddzielny napęd, który podczas przerw w drukowaniu utrzymuje sito w pozycji kanałem ku górze, aby lakier lub farba nie mogły z niego wypływać. Ponadto indywidualny napęd służy do ustawiania registra obwodowego i, w razie potrzeby, korekty długości zadruku. Zespół drukujący posiada mechaniczną regulację docisku, która pozwala na jego dopasowanie do różnych grubości podłoża.

Rapida RSP 106 jest przystosowana do pracy z rozmaitymi rodzajami tkanin i typami sit. System zarządzania przepływem pracy na etapie przygotowalni ogranicza koszty wykonywania sit.

Sita są zazwyczaj cięte na format i dostarczane wraz z otworami do pozycjonowania filmu oraz przygotowane do odpowiedniego ich zgrzania. Procesy naświetlania, wymywania i suszenia odbywają się analogicznie jak przy wykonywaniu sit płaskich. Czynnościami specyficznymi dla wykonywania sit cylindrycznych są przede wszystkim procesy zgrzewania szwu wzdłużnego i przymocowania pierścieni zamykających cylinder. Specjalne przyrządy ułatwiają te operacje.

Rapida RSP 106 przeszła testy praktyczne i jest oferowana do sprzedaży od targów drupa 2016. Po maszynie już będącej od kilku miesięcy w eksploatacji w drukarni Kolbe-Coloco Spezialdruck w Versmold (Niemcy) kolejna Rapida RSP 106 już wkrótce będzie dostępna do celów demonstracyjnych i testowych w Centrum Klienta KBA-Sheetfed.

Opracowano na podstawie informacji firmy KBA