Udostępniono repliki 1500-letnich buddyjskich posągów
19 gru 2017 10:33

Wydrukowane w 3D reprodukcje trzech starożytnych buddyjskich posągów zostały wystawione na pokaz w chińskim mieście Qingdao. Repliki trzech posągów z Grot Yungang, mierzące odpowiednio sześć, dziesięć i sześć metrów, zostały zeskanowane i wydrukowane w technologii 3D przez działaczy ochrony przyrody z Instytutu Badań Grot Yungang, Grupy Wydawniczej Qingdao i Uniwersytetu Zhejiang.

Groty Yungang są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położony na zachód od Pekinu w pobliżu miasta Datong system jaskiń zawiera ponad 50 000 posągów buddyjskich, głównie wykutych w złotych piaskowcowych skałach. Historia tej okolicy sięga 465 roku.

Wykonane w 2011 roku badania naukowe wykazały negatywny wpływ warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń na zabytkowe posągi. Wysiłki podejmowane przez władze lokalne w celu oczyszczenia otaczającego obszaru z zanieczyszczeń przemysłowych miały ograniczony skutek.

Jak podkreśla profesor archeologii Uniwersytetu Zhejiang - Li Zhirong: „Nawet dzisiaj naukowcy nie są w stanie powstrzymać starzenia się grot przy użyciu metod chemicznych lub fizycznych. Najlepszym sposobem ochrony grot jest zachowanie informacji o nich w sposób naukowy, kompleksowy i jak najbardziej autentyczny.”

Technologia 3D była już wcześniej wykorzystywana do zachowania pozostałości kompleksów budowlanych Bamiyan Buddhas w Afganistanie oraz tworzenia replik japońskich posągów buddyjskich. Wykorzystywano wówczas skanery 3D do rejestrowania danych fizycznych i wizualnych rzeźb, co pomogło w odtworzeniu rzeźb w pełnym rozmiarze za pomocą druku 3D. Skany 3D wykorzystano do wygenerowania pełnych modeli 3D, a repliki zostały wydrukowane na 20 maszynach w warsztacie w Shenzhen w prowincji Guangdong. W przypadku 10-metrowej statui margines błędu pomiędzy oryginalnym dziełem a repliką był mniejszy niż 5 milimetrów.

„Kolor był najpierw malowany automatycznie przez maszyny. Następnie artyści z instytutu badań Grot ręcznie dodali pozostałe kolory pokrywając nimi szczegóły obiektów” - wyjaśnił Diao Changyu z Uniwersytetu Zhejiang. Jak zapowiadają naukowcy, technologia ta ma być używana do replikowania innych zagrożonych artefaktów z Yungang.

Przygotowano na podstawie informacji z branży druku 3D