Sukces IX edycji Dni Druku 3D
4 kwi 2017 11:56

IX edycja Dni Druku 3D odbyła się w dniach 28-30 marca w Kielcach. Impreza zorganizowana w ramach Przemysłowej Wiosny przyciągnęła łącznie blisko 1000 wystawców, w tym 80 firm z branży druku 3D. Po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się na trzydniowe wydarzenie i jak pokazują dostarczone przez nich statystyki, była to decyzja słuszna. Halę B o powierzchni 4 tys. m2, w której zorganizowano wystawę druku 3D, odwiedziło 12 tys. osób. Organizatorzy i wystawcy zgodnie przyznają, że były to największe targi Przemysłowa Wiosna i Dni Druku 3D w historii.

DSC_0248

Podczas drugiego dnia targów odbyło się uroczyste wręczenie nagród Targów Kielce i Stowarzyszenia SIT Polska. Kapituła Konkursu IX Dni Druku 3D Targi Kielce w składzie: prof. Grzegorz Budzik, dr Artur Szmidt, dr Przemysław Siemiński po zapoznaniu się z produktami zgłoszonymi do konkursu przyznała 5 nagród głównych i 3 wyróżnienia. Nagrodę główną – oryginalną statuetkę wykonaną ze stali i szkła - zaprojektował artysta plastyk Jarosław Wójcik.


Nagrody główne przyznano następującym firmom: 

  1. 3Dgence za 3Dgence Industry F340
  2. Omni3D za przemysłową drukarkę 3D Factory 2.0 Production System
  3. J. Paliga za formy wtryskowe wykonywane w technologii przyrostowej
  4. Monkeyfab za drukarkę 3D Monkeyfab Spire
  5. Wolf Silver Sp. z o.o. za komorę 3D

Wyróżnienia otrzymały:

  1. Firma Materialise SA za lekki fotel samochodowy Toyoty
  2. Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania za technologię wytwarzania innowacyjnego implantu dystrakcyjnego
  3. P3D Sp. z o.o. za Asa filament do druku 3D

Po raz pierwszy wręczono także nagrody za stoisko targowe. Nagrodę główną otrzymała firma Wolf Project Studio, natomiast wyróżnienie w tej kategorii przyznano firmie IGUS.

Tegoroczne targi były okazją do przedstawienia szerokiego spektrum zastosowań, jakie daje wytwarzanie obiektów metodą druku przestrzennego. Motocykle, repliki broni, przedmioty codziennego użytku (np. oprawki do okularów), prototypy, protezy medyczne oraz inne, często zaskakujące detale przyciągały uwagę zwiedzających i inspirowały do rozmów na stoiskach.

Wśród atrakcji targowych wymienić można naturalnej wielkości model czerwonego Ferrari drukowany ręcznymi drukarkami 3D przez grupę koła naukowego z Politechniki Warszawskiej,  zdobiący stoisko firmy Wolf Project Studio, czy ważącyDSC_0294 260 kg nowoczesny stół – największy na świecie wydruk kompozytowy.

Zwiedzających fascynowały także pojedyncze wydruki prezentowane na stoiskach. Wykonane w  technologiach proszkowych (SLM, SLS, DMLS) lub fotopolimerowych (3SP, MJP, SLA) zachwycały jakością wykonania i oryginalnością zastosowań. W tym gronie na uwagę zasługiwały pełnokolorowe wydruki z żywic prezentowane na stoisku Bibus Menos czy olbrzymi metalowy detal na stoisku firmy Solveere wystawiającej między innymi ofertę przemysłowych systemów do druku 3D z metalu.

Canon_IX Dni Druku 3D (2)W strefie Canon oraz na stoisku firmy Smarttech 3D można było zobaczyć innowacyjne zastosowania profesjonalnych rozwiązań druku i skanowania 3D. Urządzenia prezentowane podczas targów to m.in. zaawansowana drukarka ProJet 2500 Plus z oferty Canon oraz skanery Smarttech 3D do cyfrowego odwzorowania obiektów. Drukarka ProJet 2500 Plus, rozwiązanie drukujące w technologii MJP (Multi Jet Printing), przeznaczone do profesjonalnych zastosowań projektowych sprawdza się w przypadku prototypowania, projektowania oraz DSC_0289badania przepływów.

Firma Bibus Menos wystawiała się w tym roku wspólnie z firmą Oberon 3D, dostawcą maszyn, urządzeń i narzędzi pomiarowych, w tym skanerów 3D oraz ramion pomiarowych, których głównymi zastosowaniami są kontrola jakości i inżynieria odwrotna. Motywem przewodnim doskonale zorganizowanego stoiska po raz pierwszy były aplikacje – prezentowane rozwiązania podzielono według typów zastosowań na dwie grupy: motoryzacja oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych. Jak twierdzą przedstawiciele Bibus Menos, taki podział ekspozycji ułatwił kontakt ze zwiedzającymi, wyraźnie zwiększając atrakcyjność  stoiska i zapewniając wysoką frekwencję.

DSC_0196Rozwiązania z zakresu wytwarzania przyrostowego ma w swojej ofercie także firma Materialise, wyróżniona w tegorocznym konkursie produktowym za stworzenie lekkiego fotela samochodowego dla firmy Toyota.

Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii fotel samochodowy Toyoty zmniejszył objętość materiałową o 72%, co odpowiada redukcji masy z 25 kg do 7 kg. DSC_0193Poza tym wydajność cieplna została obniżona z 35,4 do 14,5 J/K. Wyzwanie projektowe doprowadziło do stworzenia nowych funkcji w oprogramowaniu Materialise  - teraz złożone, duże pliki mogą być obsługiwane bez problemów dzięki technologii bazującej na plastrach w Materialise Build Processor.

„Świat, w którym bariera technologiczna nie stanowi dla nikogo przeszkody przy wykonywaniu własnych przedmiotów, w którym jedynym czynnikiem ograniczającym proces tworzenia jest ludzka wyobraźnia” – taką wizję realizuje krakowska firma Atmat, która na DSC_0206swoim stoisku zaprezentowała drukarkę Jupiter. To przemysłowa drukarka 3D pracującą w technologii FFF, wyróżniającą się największym dostępnym na rynku polem roboczym w swojej klasie (1100x600x800 mm). Zastosowanie śrub kulowych i precyzyjnych prowadnic liniowych umożliwiło osiągnięcie wysokiej dokładności pozycjonowania przy jednoczesnym zwiększeniu pola roboczego tego urządzenia.

Kompleksową ofertę targową przygotowała w tym roku firma Ubot świadcząca profesjonalne usługi w zakresie drukowania przestrzennego, skanowania 3D oraz projektowania. DSC_0219Oprócz gotowych urządzeń firma oferuje maszyny produkowane na indywidualne zamówienie, dostarczając personalizowane drukarki przemysłowe o konkretnych parametrach, w tym również urządzenia wielkogabarytowe i wielogłowicowe. Goście odwiedzający stoisko Ubot z zainteresowaniem oglądali nową drukarkę 3D w metalowej obudowie.

Firma Artflex jest producentem filamentów oraz unikalnych opakowań szczelnie chroniących filament przed wilgocią, kurzem i samoistnym rozwijaniem. DSC_0304Hasło „Tworzymy historię” umieszczone na stoisku tego wystawcy intrygowało zwiedzających i skłaniało do rozmowy, podobnie jak wyeksponowany naturalnych rozmiarów wydruk lufy czołgu. Jak wyjaśnił Cezary Bastek, właściciel firmy Artflex, hasło i replika są elementami projektu integrującego środowisko specjalistów druku 3D.  Lufa to pierwszy fragment czołgu, który ma zostać wydrukowany dzięki współpracy kilkuset drukarzy i pasjonatów technologii 3D. Każdy z nich wydrukuje jeden element, a całość stworzy wierną replikę niemieckiego czołgu „Magda” zdobytego podczas Powstania Warszawskiego. Firma angażuje się także w inne inicjatywy budujące społeczność pasjonatów druku 3D.

DSC_0240Uwagę zwiedzających oraz mediów przykuwała innowacyjna drukarka 3D Skribi służąca do nanoszenia warstwy tynku w formie obrazu lub płaskorzeźby na elewację budynku. Sterowane komputerem urządzenie zasilane odpowiednimi zaprawami porusza się samodzielnie po elewacji, wykonując barwny relief o wysokiej precyzji. Drukarka powstała dzięki pomysłowi Jarosława Wójcika oraz Janusza Wójcika i Pawła Rokity, partnerem i fundatorem elementów techniki liniowej jest firma Igus. Będąca obecnie w fazie testów drukarka jest budowana przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne SIT Polska.

DSC_0200W gronie wystawców nie zabrakło także przedstawicieli szkół wyższych i kół naukowych. Wśród nich znalazły się między innymi: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, WAT, koło naukowe Exemplum działające przy Politechnice Świętokrzyskiej oraz Studenckie Koło Naukowe Biomechaniki i Inżynierii Biomedycznej „Biomech” z Politechniki Warszawskiej.

Mocną stroną tegorocznego wydarzenia okazała się część merytoryczna targów – przeprowadzono 28 wykładów oraz czterogodzinną konferencję edukacyjną. Wypełniona po brzegi sala konferencyjna świadczyła o zainteresowaniu tematyką technologii przyrostowych i sukcesie organizatorów dbających o oprawę edukacyjną imprezy.

Dni Druku 3D są największą i najstarszą imprezą dotyczącą drukowania przestrzennego w Polsce. Skupiają praktycznie całą branżę druku i skanowania 3D. Z każdą kolejną edycją targów rośnie liczba wystawców i zwiedzających, a wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko branży 3D. Jak sygnalizują tegoroczni wystawcy, wyraźne zmiany zachodzą w profilu zwiedzających. Wśród gości poza wiernym gronem pasjonatów i hobbystów coraz częściej można spotkać przedstawicieli przemysłu czy firm produkcyjnych poszukujących sposobów optymalizacji procesów wytwórczych – tańszych, lepiej dopasowanych zamienników albo możliwości prototypowania. Wystawcy zapytani o dominujące wśród klientów branże najczęściej wskazywali: motoryzację, medycynę, stomatologię, architekturę i budownictwo oraz sztukę użytkową.

Z pewnością pozytywny wpływ na frekwencję miał fakt zorganizowania wydarzenia w ramach Przemysłowej Wiosny Targów Kielce, która przyciągnęła wielu zwiedzających również do hali druku 3D. Niemniej zainteresowanie stoiskami było bardzo duże, a wystawcy nie kryli zadowolenia chwaląc zarówno stronę organizacyjną kieleckiego przedsięwzięcia, jak i jakość prowadzonych rozmów handlowych.

Opracowanie: Blanka Zapalska