Słodycze z drukarki
22 sie 2017 11:46

Spółka 3D Systems Corporation podpisała umowę z CSM Bakery Solutions - światowym producentem dodatków kulinarnych. Wspólnie firmy będą pracować nad rozwojem, sprzedażą i dystrybucją drukarek, materiałów oraz komponentów do druku 3D.  CSM będzie wykorzystywała urządzenie ChefJet Pro 3D – pełnokolorową drukarkę stworzoną specjalnie do druku dekoracji z cukru.

Drukarka ChefJet Pro 3D została skonstruowana przez projektantów z Los Angeles - Kyle i Liz von Hasseln, którzy w 2011 roku założyli firmę Sugar Lab. ChefJet Pro działa w podobny sposób jak drukarki serii ProJet MJP firmy 3D Systems, z tym że filamentem jest w tym przypadku cukier puder połączony z mieszanką wody i barwników spożywczych. Rok po rynkowej premierze drukarki ChefJet, w 2012 r. firma Sugar Lab stała się częścią spółki 3D Systems, w której Liz von Hasseln nadal pełni funkcję kulinarnego dyrektora kreatywnego. Marianne Kirkegaard, prezes i dyrektor generalny CSM Bakery Solutions, tak komentuje przyszłą współpracę: „Nasza umowa z 3D Systems ma potencjał, by zmienić istotę przemysłu spożywczego. W wielu branżach drukowanie 3D wpływa znacząco na technologię produkcji; mamy powody uważać, że to samo spotka przemysł spożywczy. Cieszymy się z partnerstwa, za jego sprawą będziemy mogli poszerzać możliwości kulinarne dzięki wiedzy i doświadczeniu 3D Systems”.

Technologia druku 3D pozwala na tworzenie kształtów niemożliwych do uzyskania w żadnym innym procesie produkcyjnym. W branży spożywczej, tym bardziej w cukiernictwie, może spowodować to zaskakujące dla klienta efekty, a tego właśnie oczekują producenci. „Jeśli drukowanie 3D może sprawić, że ozdoby będą wystarczająco duże, może to być naprawdę opłacalne” - stwierdza Jacqui Jackson, dyrektor firmy Clear Indigo specjalizującej się w produkcji wyrobów piekarniczych i dodaje: „To właśnie dla nas otwiera się więcej możliwości realizacji kreatywnych pomysłów. Na ten moment widzę zastosowanie druku 3D głównie dla celów dekoracyjnych, w ciastach przygotowywanych na specjalne uroczystości czy w muffinkach. Obecnie wyszukane dekoracje tortowe wykonywane są z pasty cukrowej, którą formuje się ręcznie. Większość wzorów, takich jak na przykład popularne róże na torty ślubne, pochodzi z RPA. Transport czyni je mało opłacalnymi. Jeśli zatem za pomocą drukarki 3D będziemy w stanie przygotować wystarczająco duże modele, prawdopodobnie ta metoda wytwarzania zastąpi wkrótce pracę ręczną.”

„Ponieważ nieprzerwanie prowadzimy prace nad innowacjami i współpracujemy z liderami branżowymi, nasze partnerstwo z CSM jest naturalnym krokiem w rozwoju, a zarazem idealnym narzędziem do wykorzystania technologii, rozszerzenia zastosowań oraz materiałów” – podsumował Vyomesh Joshi, dyrektor zarządzający 3D Systems Corporation.

Opracowano na podstawie informacji 3D Printing Industry