Rozwiązania firmy Roland dla druku przemysłowego
18 paź 2017 12:26

Nikogo nie dziwi, że firma Roland utrzymuje mocną pozycję na rynku wielkoformatowego druku cyfrowego od ponad 20 lat. A jak sytuacja przedstawia się w branży druku przemysłowego? Temat strategii rynkowej firmy przybliżył po wizycie w siedzibie firmy Frazer Chesterman (Industrial Print Blog).

Zwiedzanie Centrum Kreatywnego w brytyjskim biurze Roland DG w pobliżu miejscowości Bristol uświadamia, jak różne mogą być zastosowania technologii Roland DG - począwszy od motoryzacji aż do produkcji pocztówek. Technologia Roland jest najczęściej używana albo na zakończenie procesu produkcyjnego jako element personalizacji i dekoracji, albo na etapie wstępnym – przy okazji tworzenia prototypów, makiet czy projektowania.

Analizując portfolio tego producenta, szczególnie interesujące w obszarze druku przemysłowego wydają się być drukarki UV-LED z serii VersaUV oraz atramenty ECO-UV. Od momentu wprowadzenia na rynek technologia wykorzystana w urządzeniach tej serii otworzyła nowe obszary kreacji, dając możliwość druku na innych niż dotychczas podłożach takich jak: tworzywa sztuczne, metal i szkło, skóra, płótno oraz wiele innych. Dzięki temu drukarki znajdują zastosowanie w produkcji prototypów, pamiątek, odzieży, gadżetów, druku dekoracji, paneli sterowania, pokręteł, elektroniki i podzespołów produkcyjnych, a także wielu innych unikalnych obiektów - płaskich i trójwymiarowych. W przypadku modelu Roland Versa UV LEF  nowe, zwiększone pole robocze pozwala na zadruk obiektów o maksymalnej powierzchni 508x330 mm, a ponad 20 wbudowanych profili umożliwia rozpoczęcie produkcji bezpośrednio po instalacji urządzenia.

Innowacyjną technologię VersaUV doceniają również firmy opakowaniowe, które z powodzeniem wykorzystują ją w zakresie drukowania i cięcia czy chociażby w produkcji makiet.

Innym przykładem zastosowania najnowszych rozwiązań tego producenta jest ploter drukująco-tnący z  nowej serii Roland TrueVIS VG. Urządzenie dostępne w dwóch szerokościach: 137 i 163 cm jest wyposażone w nowe głowice Roland DG FlexFire, które  pozwalają na precyzyjną aplikację trzech rozmiarów kropel atramentu oraz szerszy pas zadruku niż miało to miejsce przy poprzednich głowicach. Dzięki temu ploter TrueVIS VG zapewnia wysoką jakość wydruków oraz efektywne zużycie atramentu. Ploter został wyposażony  w najnowszy mechanizm tnący, o zwiększonej sile nacisku i precyzji, a w komplecie nabywca tego urządzenia otrzymuje bezpłatnie nowy RIP - VersaWorks Dual.

Uzupełnieniem portfolio w zakresie urządzeń UV są produkty wykorzystujące technologię 3D. Tego rodzaju rozwiązania znajdują zastosowanie zwłaszcza w przypadku prototypowania opakowań, gdy fizyczne modele są frezowane lub formowane z rozdrobnionych form, po czym w kolejnym etapie na obiekt nadrukowywana jest kolorowa grafika.

Jednym z obszarów, który wyróżnia firmę Roland na tle innych producentów, jest proces produkcji Digital Yatai, wywodzący się z filozofii Monozokuri, dzięki której indywidualna lub mała grupa pracowników montuje od początku do końca pojedynczą maszynę. Filozofia obejmuje nie tylko ulepszone procesy badań i rozwoju, zamówień i produkcji, ale także wzmacnia jakość rzemiosła, angażując wysoko wykwalifikowanych inżynierów tworzących złożone i nowoczesne maszyny. Brak dużych linii produkcyjnych lub hałaśliwych warunków produkcji pozytywnie wpływa na finalną jakość i precyzję wykonania każdego produktu.

Więcej na temat rozwiązań UV-LED firmy Roland używanych do zastosowań przemysłowych - dekoracyjnych i funkcjonalnych, prototypowania i pakowania będzie się można dowiedzieć  odwiedzając stoisko DG Roland podczas zbliżających się targów  InPrint 2017.

Opracowano na podstawie informacji firmy Roland