Rośnie popyt na rozwiązania dla druku dekoracyjnego
13 gru 2016 11:04

Frazer Chesterman rozmawia na temat druku dekoracyjnego z Basem Hoijtinkiem, dyrektorem handlowym SPGPrints.

Byłem niedawno zaproszony do odwiedzenia biura firmy SPGPrints w miejscowości Boxmeer, w Holandii, gdzie rozmawiałem z Basem Hoijtinkiem na temat zastosowań przemysłowych ich rozwiązań, jak również omawiałem ostatnie osiągnięcia rynkowe tego producenta.

Założona w 1947 roku jako Stork Prints firma SPGPrints rozpoczęła swoją działalność na rynku tekstylnym i etykietowym, koncentrując się przede wszystkim na materiałach i urządzeniach. Około 70 procent jej działalności stanowią tusze i materiały eksploatacyjne, a pozostałe 30 procent - maszyny do zastosowań przemysłowych. Rynkiem pierwotnym dla SPGPrints był przemysł włókienniczy i etykietowy, jednak przełomowe innowacje otworzyły możliwości zaistnienia także w branży wystroju i dekoracji wnętrz, produkcji tapet drukowanych i tekstyliów. W ofercie firmy możemy znaleźć zarówno rozwiązania analogowe typu sitodruk rotacyjny, jak i cyfrowe. Jedną z najnowszych propozycji tego producenta jest technologia atramentowa o nazwie Archer, przeznaczona do tekstyliów, tapet i dekoracji. Obecnie firma ma 15 oddziałów na całym świecie, jej dział rozwoju mieści się w miejscowości Boxmeer w Holandii. W centrum zainteresowania pozostają wytwarzane cyfrowo wykładziny ścienne i właśnie na tym kierunku firma zamierza opierać swoją strategię.

Bas Hoijtink tak definiuje pojęcie dekoracji: „Mamy na myśli podłogi, laminaty, stoły, drzwi, meble, abażury, a w szczególności pokrycia ścienne, zadrukowane przy użyciu technologii drukowania cyfrowego bezpośrednio na podłożu. Ściśle współpracujemy z naszymi klientami – wiodącymi producentami tapet, dzięki czemu możemy oferować im zróżnicowane, elastyczne i dopasowane do potrzeb rozwiązania. Słuchamy ich opinii, a z tego, co widzimy, klienci coraz częściej poszukują alternatywy dla tradycyjnych sposobów wytwarzania tapet” i dodaje: „Druk cyfrowy zyskuje coraz większy udział w rynku ze względu na swoją elastyczność oraz nowe możliwości projektowe; jest prostym, a zarazem przyjaznym dla środowiska rodzajem druku.”

Nowe rozwiązania atramentowe SPGPrints są oparte na technologii Archer zastosowanej w ostatnio wprowadzonych na rynek, cyfrowych drukarkach do tekstyliów tego producenta. Technologia wykorzystuje głowice z serii Fujifilm Dimatix Samba, pozwalając na dobry jakościowo druk nawet drobnych detali, w rozdzielczości 1200x1200 dpi. Jedną z najważniejszych cech technologii Archer jest zastosowanie szczeliny o rozmiarze do 4 mm pomiędzy głowicami a podłożem. Ta innowacja pozwala na używanie szerokiego zakresu tekstury podłoża, które może być zadrukowywane w wąskich tolerancjach rejestru i z dużą prędkością.

„Rozwijamy obecnie trzy nowe drukarki oparte na technologii Archer” - wyjaśnia Bas i dodaje: „Dwa systemy utwardzające promieniami UV zostały opracowane z myślą o zastosowaniach dekoracyjnych. Pierwszym z nich jest urządzenie o szerokości 700 mm przeznaczone do zdobienia laminatów. Takie laminaty mogą być stosowane do tworzenia efektów drewna, kamienia lub własnych obrazów czy też brandingu na meblach. Drugim urządzeniem jest drukarka typu flatbed, która umożliwia nanoszenie atramentu na wyjątkowo sztywne podłoża, takie jak płyty sufitowe i ciężkie elementy budowlane typu panele i drzwi.”

Jak wyjaśnił na zakończenie rozmowy Bas, oferta SPGPrints jest adresowana do klientów oczekujących druku na żądanie, małych przedsiębiorstw, tradycyjnych producentów tapet ściennych i specjalistów z branży wykończeń. Są wśród nich luksusowe hotele, wysokiej klasy bary i restauracje, ale także szpitale, szkoły, a nawet indywidualni konsumenci. Konwencjonalne metody produkcji – zbyt drogie, a tym samym nieopłacalne - nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu rynku druku na żądanie, którego istotą są krótkie serie i szybko zmieniające się wzory.

Opracowano na podstawie informacji Industrial Print Blog